(Reuters)
Ukupno je više od 250 kardinala, ali oni stariji od 80 godina nemaju pravo sudjelovati u konklavi. To ostavlja 135 podobnih kardinala, koji će sljedećih dana krenuti u Rim.
U 12 godina svog pontifikata, papa Franjo imenovao je oko 110 kardinala, raširivši mrežu liberalnijih kardinala širom svijeta. Neki vatikanski promatrači sugerirali su da je konklavu izgradio u korist nasljednika koji će vjerojatno prihvatiti njegovo stajalište i nastaviti djelovanje Crkve pravcem kojeg je on odredio.
Zbog navedenih imenovanja je "teško da se će se pojaviti papa koji je "anti-Franjo", rekao je Iacopo Scaramuzzi, vatikanski novinar La Repubblice i autor knjige Tango Vaticano.
"Ali to ne znači da je ova skupina jednoglasna i kohezivna ili da imaju iste ideje. Gotovo svi kardinali koje je izabrao su pastiri iz velikih biskupija diljem svijeta. Među njima je bilo i konzervativaca i progresivaca", dodao je Scaramuzzi.
Na primjer, Gerhard Ludwig Müller, njemački kardinal kojeg je Franjo imenovao, sukobljavao se s pokojnim papom oko brojnih pitanja, uključujući ukidanje dekreta kojim se dopušta blagoslov homoseksualaca kao "krivovjerje".
Od trenutka kad je izabran, Franjo je razbjesnio konzervativce i tradicionaliste novim stilom papinstva, porukom suosjećanja i tolerancije te izazivanjem stoljetnih privilegija koji je uživao vrh Crkve, prenosi Guardian.
U svojim javnim istupima zagovarao je siromašne i marginalizirane, kritizirao utjecaj globalnog kapitalizma na živote ljudi, zahtijevao djelovanje u vezi s klimatskom krizom, pozivao na milosrđe prema grešnicima i pozivao na suosjećanje prema migrantima i izbjeglicama. U samom Vatikanu Franjo je utabao sasvim drugačiju put. Dok su prethodni pape preferirali crvene kožne papuče i ogrtače s hermelinom, on je preferirao čvrste cipele i običnu bijelu mantiju. Dok su njegovi prethodnici živjeli u raskošnom papinskom stanu u kojem su ga čuvale predane časne sestre, Franjo je izabrao živjeti u jednostavnom pansionu Santa Marta i jesti u samoposlužnoj kafeteriji.
Tijekom većeg dijela njegovog pontifikata, vođa konzervativnih protivnika koji su mu se suprotstavljali bio je nitko drugi nego – njegov neposredni prethodnik. Benedikt je obećao ostati "skriven od svijeta" nakon što je napustio papinsko prijestolje 2013. – prvi papa koji je dao ostavku u 600 godina – ali je ostao u Vatikanu, održavajući sastanke, dajući intervjue i pišući knjige i članke – i izražavajući stajališta koja su se oštro razlikovala od Franjinih.
Čvrsto protivljenje Franji nije izblijedjelo ni nakon Benediktove smrti na Silvestrovo 2022., kao ni nakon smrti utjecajnog kardinala Georgea Pella, koji je Franjino papinstvo opisao kao "katastrofu" u memorandumu objavljenom pod pseudonimom, samo 10 dana kasnije.
Franjo je povremeno oštro spominjao svoje neprijatelje. U svojoj autobiografiji Hope, koja je objavljena u siječnju, primijetio je da je razmetljivo odijevanje njegovih kritičara dobar odraz njihovih mentalnih stanja: "Ovi načini odijevanja ponekad prikrivaju mentalnu neuravnoteženost, emocionalnu devijaciju, poteškoće u ponašanju, osobni problem koji se može iskoristiti", napisao je Franjo.
Konzervativce je razbjesnilo njegovo ublažavanje stava Crkve prema razvedenim i ponovno vjenčanim katolicima, otvorivši vrata nekima od njih da se pričeste. Razbjesnivši one koji su se pridržavali doktrine da je razvod grijeh, i ovaj potez potaknuo je skupinu konzervativnih svećenika da optuže Franju za herezu.
Optužba za krivovjerje ponovljena je u otvorenom pismu na 20 stranica 2019. godine, koje su potpisali istaknuti svećenici i znanstvenici kao odgovor na "nagomilanu štetu uzrokovanu riječima i postupcima pape Franje tijekom nekoliko godina, koji su doveli do jedne od najgorih kriza u povijesti Katoličke crkve".
Najistaknutiji među njegovim kritičarima bio je američki kardinal Raymond Burke, koji se dugo protivio papinom stavu o pravima homoseksualaca i pitanjima socijalne pravde i koji se, poput Müllera, slaže sa stajalištima Donalda Trumpa. Franjo je marginalizirao Burkea, čak mu je oduzeo plaću i stan koji je subvencionirao Vatikan. Ali Burke je još uvijek popularan među konzervativnim američkim katolicima, prenosi N1.
Kardinal Robert Sarah istaknuo se kao još jedan veliki suparnik u siječnju 2020. kada je objavio knjigu, navodno koautorsku s Benediktom, koja je branila instituciju klerikalnog celibata u trenutku kada je Franjo razmišljao o ublažavanju pravila. Gvinejski kardinal također je osudio islam, migrante, homoseksualce i ulogu žena.
Nekoliko će varijabli utjecati na ishod konklave, posebice svjetska politika.
"Kina, nacionalisti… to su varijable koje će se nekako računati", rekao je Scaramuzzi. "Također, možda postoji želja za nekim "urednijim" i manje karizmatičnim od Franje. Nekoliko stvari može imati težinu u vrijeme glasovanja, što može nagnuti izbor prema progresivnijem ili konzervativnijem."