PREDSJEDNIČKI IZBORI U TURSKOJ IDU U DRUGI KRUG

Oporbenjak Kilicdaroglu zaostaje, ali ima šansu da u drugom krugu svrgne Erdogana i potpuno promijeni Tursku

| Autor: Jurica Körbler
(EPA)

(EPA)


Za turske izbore može se reći da su protekli iznenađujuće, iako potpunog iznenađenja nije bilo. Vjerojatno će drugi krug za dva tjedna donijeti pobjednika, a samo iznenađenje je što Recep Tayyip Erdogan treba u drugi krug. Slobodno se može govoriti o najtežoj političkoj borbi dugovječnog turskog predsjednika kojeg vrlo često nazivaju sultanom novog vremena. Oporbeni političar Kemal Kilicdaroglu zaostaje, ali i dalje ima šansu da svrgne Erdogana i potpuno promijeni Tursku. Erdogan je pokušao proglasiti pobjedu i prije nego su svi listići bili obrađeni, na sve se strane komeša, a sve pokazuje da vrijeme suverenog vladanja sadašnjeg predsjednika polako prolazi.

Manipulacija glasovima?

Izbori su prošli relativno mirno, svatko je tvrdio, što je i logično, da je ”uvjerljivo pobijedio”, a brojke pokazuju izjednačenost. ”Ovdje smo dok se svaki glas ne prebroji”, poručivao je oporbeni lider koji je velika vrata ušao u tursku politiku. Poslije izbora dvije su se strane optuživale za sve i svašta, pa je Erdogan govorio da protivnik uzurpira volju naroda. S druge strane, oporba je tvrdila da se manipuliralo glasovima, što i ne bi bilo iznenađenje.

Mnogo toga se u zadnje vrijeme događalo u Turskoj, koja je članica NATO-a. Erdogan je bio vrlo blizak Moskvi i Putinu, što je zapadne saveznike smetalo. Turska je imala i velikih ekonomskih teškoća pa je narod bio sve nezadovoljniji. Ako Erdogan izgubi, jasno je da će doći do velikih, može se reći tektonskih promjena u turskom društvu.

Mnogi vide ove važne izbore kao referendum o Erdoganu i njegovoj vlasti. Pokušao je mobilizirati svoje birače slanjem poruka iz konzervativnog bazena, iako su zapadni saveznici bili dugo uvjereni da je turski vođa umjereni demokratski islamist koji želi bliske ekonomske veze sa zapadnim svijetom. Ali, sve je više balansirao između Washingtona i Moske shvativši da Turska može imati korist iz ove krize koju je uzrokovao rat u Ukrajini. Erdogan je pokušavao biti i mirotvorac, nudio se kao posrednik između Rusije i Ukrajine, ali u tome nije uspio.

Njegovo vladanje izaziva sve oštrije kritike u svijetu, pregovori s Europskom unijom nisu se pomakli s mjesta. Zamjera se predsjedniku da guši opoziciju, da ne poštuje ljudska prava, a nakon protesta mnogi su završili po zatvorima, osuđeni na dugogodišnje kazne. Preživio je Erdogan pokušaje puča, a poslije njih se surovo obračunao s opozicijom. Istodobno se nije mogao nositi s ekonomskom krizom, što je smanjilo predsjednikovu popularnost u narodu i to je razlog što se našao u drugom krugu izbora.

Rekordan odaziv birača

Erdogana još uvijek snažno podržavaju birači iz ruralnih predjela zemlje, religiozni birači, koji mu u zasluge stavljaju što je izgradio ceste, popravio infrastrukturu i omogućio radničkoj klasi bolji život.

Izbori su pokazali podijeljenost turskog društva, gdje je na jednoj strani Stranka prava i konzervativni stil vladanje, a na drugoj frustrirana opozicija koja misli da je vrijeme za modernizaciju zemlje. ”Toliko toga želimo promijeniti. Želimo zemlju u kojoj LGBT+ osobe i žene nisu odbijene. Želimo egalitarnu i demokratsku zemlju”, poručuju iz oporbe.

I katastrofalni potres je ostavio posljedice jer se vidjelo da je korupcija cvjetala u Erdoganova vrijeme. Ljudi su izgubili sve što su posjedovali jer su amoralni investitori gradili kuće koje nisu mogle izdržati potrese. U dvadeset godina Erdoganove vlasti bilo je svega, pa su se i mnogi umorili od načina njegove vladavine, a razočarali što Turska više nije napredovala.

Rekordno velik broj građana izašao je izbore jer Turci shvaćaju njihovu važnost. ”Unatoč svim Erdoganovim lažima i napadima, nije dobio željeni ishod. Nitko ne bi trebao biti entuzijastičan što je ovo gotova stvar. Izbori se ne dobivaju na balkonu”, kaže Kemal Kilicdaroglu, uz dodatak: ” Sigurno, sigurno ćemo pobijediti na ovim izborima u drugom krugu. Svi će to vidjeti. Preliminarni rezultati pokazuju da Erdogan nije dobio povjerenje javnosti kakvo je očekivao.”

Ako i pobijedi, Erdogan će morati mijenjati politiku. Nema više snage da s vojskom i policijom rješava stvari, da vodi dvije vanjske politike, da vjerske teme pretpostavlja stvarnom životu. Ekonomija je sve ugroženija, raspoloženje društva pokazuje da predsjednik više ne uživa punu podršku naroda. Svi sada čekaju da naredni dani pokažu u kojem će smjeru ići Turska.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter