(Hina/EPA)
U glavnom gradu Kazahstana Astani odigrano je 9. kolo FIDE Grand Prix turnira šahistkinja u ciklusu 2022./23. na kojem sudjeluje 12 igračica iz šest zemalja.
Odlučene su tri partije, a na vrhu ljestvice došlo je do značajne promjene. Najveća rejting-favoritkinja Aleksandra Gorjačkina „odglumila“ je brzi remi sa Kazahstankom Zhansajom Abdumalik, pa ju je prestigla druga nositeljica Katerina Lagno, koja je sa crnim figurama pobijedila Kineskinju Jiner Zhu. U jednakoj poziciji Zhu je previdjela figuru i nakon par poteza obustavila besmisleni otpor. Nije se proslavila ni Indijka Rameshabu Vaishali, koja je doduše u slaboj poziciji protiv Aleksandra Kosteniuk previdjela jednostavan taktički udar i odmah potpisala kapitulaciju. Polina Šuvalova je pobjedom nad Zhongyi Tan nastavila bijeg sa začelja, a preostale partije završene su podjelom boda.
Rezultati 9. kola:
Tan-Šuvalova 0-1, Wagner-Assaubajeva remi, Paehtz-Kašlinskaja remi, Zhu-Lagno 0-1, Abdumalik-Gorjačkina remi, Kosteniuk-Vaishali 1-0.
Poredak dva kola prije kraja:
Lagno 7 bodova, Gorjačkina 6,5, Zhu i Kosteniuk po 5, Kašlinskaja 4,5, Assaubajeva, Wagner, Abdumalik i Vaishali po 4, Tan i Šuvalova po 3,5, Paehtz 3 boda.