Svjestan sam da ovo nije vrijeme da se vode takvi razgovori te da bi me zasigurno poslali" tko zna gdje" da nekom u ovom trenutku postavim pitanje vezano uz financiranje kluba u sljedećoj sezoni. Stoga ćemo s time pričekati mjesec ili dva, a onda sjesti s nekim za stol i probati nešto dogovoriti, rekao je predsjednik umaških odbojkaša
Jedini sport u Hrvatskoj, koji se u trenutačnoj nimalo ugodnoj situaciji nije odlučio na taktiku kupovanja vremena i pomicanje termina kad bi se, možda, natjecanja mogla nastaviti, bila je odbojka. Upravni odbor Hrvatskog odbojkaškog saveza je 17. ožujka, tek pet dana nakon što su do daljnjeg otkazane sve sportske aktivnosti, donio odluku o prekidu svih ligaških natjecanja u muškoj i ženskoj konkurenciji. Na taj drastičan rez odbojkaški su se čelnici odlučili sukladno naputcima Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu, a u cilju prevencije širenja pandemije koju je izazvao koronavirus.
S obzirom na prijevremeno zaključena natjecanja, odlučeno je da niti jedan klub neće ispasti iz lige, dok će se u viši rang moći plasirati svi oni koji za to pokažu interes, a pravo su ostvarili na terenu. U tu grupu spadaju i odbojkaši Umaga, koji su osvajanjem naslova prvaka Druge lige zapad izvukli vizu za Superligu, no ostaje vidjeti hoće li je i "čekirati". Naime, Umažanima je ovo treći naslov u pet posljednjih godina, a s obzirom da se u prva dva navrata nisu odlučili oprobati u najjačem hrvatskom razredu, upitno je hoće li to sada napraviti u ovoj, puno kompleksnijoj situaciji.
- Sigurno je da mi u startu nismo odbacili mogućnost ulaska u najviši hrvatski rang. Ona postoji, ali najveći problem leži u činjenici što mi s financijske strane puno ovisimo o Gradu Umagu te ćemo trebati najprije vidjeti što glavni i odgovorni o svemu tome misle, rekao je Edi Forza, predsjednik Muškog odbojkaškog kluba Umag. - Igranjem u Superligi, troškovi kluba enormno bi porasli, a nitko od nas ne zna što će u narednom periodu biti s privredom, odnosno kako će se na nju odraziti cijela ova priča s koronavirusom. Svjestan sam da ovo nije vrijeme da se vode takvi razgovori te da bi me zasigurno poslali "tko zna gdje" da nekom u ovom trenutku postavim pitanje vezano uz financiranje kluba u sljedećoj sezoni. Stoga ćemo s time pričekati mjesec ili dva, a onda sjesti s nekim za stol i probati nešto dogovoriti. Ako Grad kaže da će stati uz nas i financirati klub, onda to poprilično mijenja cijelu ovu situaciju.
Zasad u umaškom klubu nisu u vremenskom tjesnacu što se tiče donošenja konačne odluke, ali to ne znači da se ona može unedogled odgađati.
- U prijašnja dva navrata, kad smo bili prvaci drugoligaškog zapada, smatrali smo da još nismo spremni na taj iskorak i umjesto ulaska u najviši rang, okrenuli smo se proširenju baze i radu s mladim kadrovima, dok smo o svojoj odluci obavijestili Savez krajem srpnja ili početkom kolovoza. U jednom navratu, kad je nedostajalo klubova u Superligi, Savez nam je čak i ponudio financijsku potporu, ali i uz nju smo bili svjesni da to nismo u stanju izgurati te smo bili prisiljeni odbiti, prisjetio se Forza. - Jednostavno, ogroman je to za nas financijski skok na koji se ne možemo odlučiti bez potpore Grada, a usto će nam trebati i neki sponzori, čije će pronalaženje u ovoj situaciji biti upitno. Sigurno da bi bilo lijepo da Grad Umag, uz rukometaše i rukometašice, dobije još jedan klub u najvišem hrvatskom razredu, no veliki je upitnik da li je lokalna zajednica u stanju sve to financijski pokriti. Sport će u ovoj situaciji biti jako pogođen te treba vidjeti što će od svega toga na kraju ispasti.