Gradnja reciklažnog dvorišta u Poslovnoj zoni Vodnjan sjever počinje za 15-ak dana, kako smo najavili u veljači, a radovi će trajati pola godine, pa bi reciklažno dvorište površine 2.000 četvornih metara trebalo biti u funkciji početkom veljače sljedeće godine.
Ugovor o gradnji potpisao je jučer gradonačelnik Vodnjana Klaudio Vitasović s predsjednikom uprave tvrtke "Vladimir Gortan" iz Pazina Darvinom Žufićem, čemu su prisustvovali i Moira Drandić Pauro, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo i EU projekte, te Franko Kaić, predstavnik tvrtke Studio Kaić iz Pule, tvrtke koja će provoditi stručni i projektantski nadzor. Tom je prilikom rečeno da je reciklažno dvorište preduvjet za povećanje stope odvojenog prikupljenog komunalnog otpada na Vodnjanštini, što podrazumijeva i smanjenje količine otpada koji će se odlagati na odlagalištu.
Valja podsjetiti da je natječajem Ministarstva zaštite okoliša i energetike, odnosno Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti, Vodnjanu za gradnju reciklažnog dvorišta dodijeljeno 3,1 milijuna kuna bespovratnih sredstava, što iznosi 85 posto prihvatljivih troškova gradnje i opremanja. Ugovor o sufinanciranju projekta, koji je izradila Delfin grupa iz Rijeke, Vodnjanci su s Fondom potpisali drugi nakon Poreča, ali su im pripala najveća sredstva na Poluotoku. Ukupna vrijednost gradnje objekta s PDV-om iznosi nešto više od 3,7 milijuna kuna dok stručni i projektantski nadzor iznosi oko 131 tisuće kuna s PDV-om.
Reciklažno dvorište mjesto je na kojem će građani moći besplatno odložiti sav onaj otpad, elektronski, krupni, opasni i ostalo namijenjeno reciklaži, a koji ne pripada miješanom komunalnom otpadu na putu za županijski centar Kaštijun. U pogonu u Poslovnoj zoni otpad će se prikupljati i razvrstavati u skladu sa zahtjevima novog sustava gospodarenja otpadom, ali i privremeno skladištiti.
Bespovratna sredstva osigurana su iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. u sklopu Kohezijskog Fonda. Provedba projekta vezuje se uz tzv. prioritetnu os 6 (Zaštita okoliša i održivost resursa), investicijski prioritet 6i (Ulaganje u sektor otpada) te specifični cilj 6i1 (Smanjena količina otpada koji se odlaže na odlagališta). (Z. STRAHINJA)