Scenarij se sastojao od toga da je brod dojavio Nacionalnoj središnjici za traganje i spašavanje su u more osobe koje treba spasiti, pojasnila je na konferenciji za novinare lučka kapetanica kapetanije Pula Dolores Brenko Škerjanc. U akciji spašavanja su aktivno učestvovale dvije brodice lučke kapetanije Pula. Nadalje je u scenariju bilo predviđeno da su spomenute osobe imale sumnjive supstance, u što je onda uključena i Pomorska policija i Carina. Nakon toga je brod dojavio požar na brodu u što su uključili vatrogasci…
Naizgled dramatično, ali srećom samo naizgled je bilo danas u pulskom akvatoriju. S obale je djelovalo kao da je izvanredna situacija na moru, no bile su to vježbe intervencije u slučajevima požara na brodu, evakuacije unesrećenih, krijumčarenja robe te iznenadnog onečišćenja mora koje su se izvele temeljem godišnjeg programa Županijskog operativnog centra, a u sklopu EU projekta FIRESPILL 2022.
Svrha vježbe bila je provjeriti mehanizme za uzbunjivanje, provjeru informacija, odlučivanje o mjerama intervencije i upravljanje operacijama kao i sposobnosti zajedničkog djelovanja odnosno koordinaciju interventnih timova. U pokaznoj su vježbi sudjelovali - ŽOC (Županijski operativni centar) Istarske županije, interventni timovi specijaliziranih tvrtki i javnih službi koje djeluju na području Istarske županije, Lučka kapetanija Pula, MUP, Policijska uprava Istarska, Postaja pomorske i aerodromske policije Pula, Vatrogasna zajednica Istarske županije, javne vatrogasne postrojbe Pula i Rovinj, DVD Pula, MORH, Obalna straža Republike Hrvatske, 2. Divizijun iz Pule, Ministarstvo financija (Carinska uprava Pula) te Dezinsekcija d.o.o., Rijeka.
Scenarij se sastojao od toga da je brod dojavio Nacionalnoj središnjici za traganje i spašavanje da su u moru osobe koje treba spasiti, pojasnila je na konferenciji za novinare lučka kapetanica kapetanije Pula Dolores Brenko Škerjanc. U akciji spašavanja su aktivno učestvovale dvije brodice lučke kapetanije Pula. Nadalje je u scenariju bilo predviđeno da su spomenute osobe imale sumnjive supstance, u što je onda uključena i Pomorska policija i Carina. Nakon toga je dojavljen požar na brodu u što su uključili vatrogasci. No, temelj vježbe, istaknula je kapetanica, bilo je onečišćenje mora izljevom ugljikovodika u more u čiju se sanaciju pak priključila i Obalna straža u kojem je bio cijeli vrh ŽOC-a. U svemu je sudjelovalo i specijalizirani brod iz Desinsekcije iz Rijeke koji u takvim slučajevima intervenira.
Načelnik sektora za granice PU Istarske i zamjenik zapovjednika Županijskog operativnog centra, Loris Kozlevac izrazio je iznimno zadovoljstvo odrađenom akcijom. Klaudio Karlović, zamjenik županijskog vatrogasnog zapovjednika IŽ nadodao je da su se u vježbu uključile i postrojbe Vatrogasne zajednice Istarske županije; JVP Pula, JVP Rovinj i DVD Pula. Radilo se o dvije odvojene intervencije objedinjene u jednu akciju. "Dio se odnosio na gašenje požara na brodu, a dio na sanaciju onečišćenja vode koje se provodilo putem brana koje su opasale vodu oko broda. A sve je odrađeno po protokolima vatrogasne službe", zadovoljno je izvijestio zamjenik županijskog vatrogasnog zapovjednika.
U ime županije obratio se Ivan Glušac, pročelnik Kabineta župana. "Pokazna vježba dio je projekta FIRESPILL 2022., inače EU projekta unutar Programa Interreg Italija-Hrvatska 2014.-2020., vrijednog 16,5 milijuna eura, od čega je Istarskoj županiji dodijeljeno 919 tisuća eura, istaknuo je te naglasio da se od toga nabavljaju brane za sprječavanje neželjenih tekućina koje se prilikom havarije broda mogu izliti u more te brod za naše vatrogasce koji će biti na raspolaganju u slučaju neželjenih događanja na moru. Istaknuo je da ovoliko ulaganje u širi sustav osim civilne zaštite od iznimne važnosti županiji budući da je upravo more jedan od bitnijih gospodarskih resursa a s druge strane i motiv dolaska turista. A kako je svake godine sve veći nautički turizam oprema i finaciranje opreme za sigurnost turista, posebice nautičara je jako važno.
Na novinarski upit kako ocjenjuje reakciju sustava zaštite i spašavanja nakon subotnje havarije jedrilice Canarino Furioso kazao je : "Nadležnost za havarije na moru je na Nacionalnoj središnjici za traganje i spašavanje na moru sa sjedištem u Rijeci koja ima u svojoj nadležnosti organizaciju spašavanja. Sustav se ne može alarmirati ako ga nitko nije alarmirao niti se može pokrenuti", rekao je Glušac. Na novinarski upit gdje su bili ronioci koji se financiraju iz županijskog proračuna, Glušac je rekao da Istarska županija plaća svoj ronilački savez koji je dio sustava Civilne zaštite te da bi netko došao na teren, netko ga mora nazvati te je opet ponovio: "Nadležnost za akciju toga ima Nacionalna središnjica za spašavanje i traganje u Rijeci koja je državna, a ne županijska institucija."