(M. MIJOŠEK)
U pulskoj Komunalnoj palači započela je sjednica Vlade Republike Hrvatske na kojoj će se razgovarati o puno širim temama nego što je to o brodogradnja i kriza u Uljaniku. Očekuje se da će premijer Andrej Plenković i ministri donijeti još nekoliko važnih odluka za Istarsku županiju.
Najviše javnih rasprava izazvat će odluke iz nadležnosti Ministarstva obrane koje najavljuje povratak vojske u Pulu, te darovanje jednog dijela vojne zračne luke Općini Ližnjan. Ministarstvo zdravstva predložit će, a Vlada prihvatiti nova jamstva za izgradnju Opće bolnice Pula u visini od 300 milijuna kuna. Ribarske luke Vrsar i Savudrija dobit će pomoć za dogradnju ili izgradnju novih gatova u
ukupnom iznosu od 15,7 milijuna kuna. Novac je iz Europske unije, a preusmjerit će ga nadležno Ministarstvo poljoprivrede.
Ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava za energetsku obnovu javnih zgrada u Pulu će donijeti ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar. Za investicije vrijednosti 43,7 milijuna kuna dodijelit će se 12,9 milijuna kuna, što će se utrošiti za energetske obnove zgrada OŠ Marija i Lina u Umagu, dječje vrtiće Buje i Mrvica, te zgradu gradskog poglavarstva u Bujama. Državne nekretnine u Puli, Umagu, Rovinju, Bujama i Pićanu darovat će se, preko Ministarstva državne imovine, tim lokalnim samoupravama. Isto ministarstvo
najavljuje i osnivanje petočlanog povjerenstva za Brijune. U Pazin će se, u okviru pravosudne reforme, vratiti Općinski sud, najavljuje Ministarstvo pravosuđa.
Na sjednici Vlade očekuju se još i odluke o digitalnom pristupu 22 istarske općine i grada državnoj matici, ugovor o valorizaciji prirodne baštine vrijedan 15,3 milijuna kuna te naručivanje studije o energetskom iskorištavanju otpada.
15:50 Ministar državne imovine Goran Marić iznio je prijedloge, odnosno Sporazum o utvrđivanju uvjeta i prava te obaveza za realizaciju projekata na Hidrobazi, Saccorgiani i Muzilu u Puli koji je prihvaćen.
15:05 Premijer Andrej Plenković rekao je u četvrtak na sjednici Vlade da su pred Uljanikom tri moguća scenarija: insolvencijski postupak, plan restrukturiranja prihvatljiv Europskoj komisiji i Vladi te ulazak nekog drugoga strateškog partnera.
Prvi scenarij je negativan i najgori, a on podrazumijeva da se na Uljanik primijeni neki od insolvencijskih postupaka koje omogućuje hrvatsko zakonodavstvo. To, kako je rekao, ne znači kraj, ali znači neku vrstu restrukturiranja kako je to propisano.
Drugi je modifikacija aktualnog plana restrukturiranja kako bi bio održiv i prihvatljiv i odobren od Europske komisije i Vlade, a treći je da neki od drugih zainteresiranih potencijalni strateških partnera pronađe neko novo rješenje.
"Vlada ima izrazito puno dobre volje da pomogne u pronalaženju rješenja", rekao je Plenković.
Vlada je, kako je rekao, zainteresirana za opstanak brodogradnje u Puli, Rijeci, Istri i Primorsko-goranskoj županiji i to one koja bi bila profitabilna, no treba pronaći model koji ne bi stvari vratio na isto i generirao iste probleme s kojima se sada suočava Uljanik Grupa. "To je naš cilj i naša politička volja", istaknuo je premijer.
Izvijestio je da je dijalog s Europskom komisijom stalan i detaljan te kako je dojam da u Komisiji postoji dobra volja i na tim temeljima će Vlada nastaviti svoj angažman.
Pitanje brodogradnje je i političko, dodao je Plenković, pa se pojavljuju i rasprave o tome tko je manje, a tko više kriv, no krivac po njegovim riječima nije sadašnja Vlada koja je, kako je rekao, početkom godine odobrila jamstvo za zajam koji je Uljanik Grupu održao na životu te ulaže velike napore kako bi pomogla u prevladavanju sadašnje krize, a to će i nastaviti.
Danas smo ovdje kako bismo osigurali jedan od pozitivnih scenarija za Uljanik Grupu, zaključio je Plenković.
14:50 Ministar financija, Zdravko Marić rekao je da sanacijski kredit s početka godine dospijeva kroz nekoliko dana i oni bi mogli biti naplaćeni iz državnog jamstva, a riječ je o više od 700 milijuna kuna, rekao je Marić.
14:45 Ministar gospodarstva Darko Horvat kazao je da ne možemo pobjeći od činjenice da je trošak izrade svih brodova izrađenih od samostalnosti u Hrvatskoj 115 milijarde kuna, a da smo od njih prihodovali 83 milijarde kuna. 'Svjesni činjenice da je ovakav model neodrživ i da su modeli restrukturiranja dali mali ili nikakv učinak, a svjesni činjenice da želimo brodogradnju i u Puli i u Rijeci svjesni smo da moramo za hrvatsku brodogradnju, prvenstveno za Uljanik, ponuditi novi model restrukturiranja koji će biti dugoročno održiv i bitno drugačiji od drugih', poručio je Horvat.
14:15 Direktor Hrvatske brodogradnje - Jadranbrod, Siniša Ostojić, prezentirao je izvješće o stanju u brodogradnji u Hrvatskoj.
14:10 Istarski župan Valter Flego također je kazao kako očekuje odgovor na pitanje što će biti s brodogradnjom za 30, 60 ili 90 dana, te poručio kako očekuje dugoročno plan za opstojnost Uljanika.
"Nedvosmisleno i jasno, naš je stav zadržati brodogradnju i radna mjesta", naglasio je Flego i dodao kako od Vlade očekuje da stvori okvir za održivu brodogradnju koja će jamčiti održivost Uljanika, očuvanje radnih mjesta, tehničkih škola i fakulteta, izvoza i proizvodnje.
14:00 Pulski gradonačelnik Boris Miletić kazao je kako radnici Uljanika i njihove obitelji zaslužuju dobiti odgovore na određena pitanja s ove sjednice Vlade.
"Znamo da je danas išla isplata plaće, kao i plaća za srpanj po modelu gdje su otpušteni depoziti Uljanika u Hrvatskoj poštanskoj banci, za što je Vlada osigurala jamstvo. Pitanje je što se promijenilo od 13. kolovoza, kada je plaća kasnila, i je li bilo neophodno da ljudi Uljanika prolaze kroz agoniju i idu u štrajk", upitao je Miletić.
13:50 Premijer Plenković osvrnuo se na posjet brodogradilištu Uljanik
Istaknuo je da je ovo šesta sjednica Vlade izvan Zagreba, uz one održane u Vukovaru, Sisku, Kninu, Osijeku i Splitu. Na tim su sjednicama prihvaćeni projekti vrijedni 4,1 milijarde kuna, rekao je.
Plenković se osvrnuo i na posjet brodogradilištu Uljanik u Puli. Kazao je kako kod rješavanja pitanja plaća za srpanj i kolovoz "nije bilo nikakve političke konotacije da je bilo tko s nekom namjerom otezao pronalaženje rješenja, nego se našlo zakonito i ispravno rješenje koje je bilo moguće".
Istaknuo je da je država u proteklih nešto više od 25 godina dala 31,7 milijardi kuna državnih potpora brodogradilištima, ali da sad cilj treba biti dugoročno održivo rješenje u brodogradilištima. Dodao je da to rješenje više ne mora biti u skladu samo s hrvatskim zakonodavstvom, nego i sa zakonodavstvom Europske unije, kao i u skladu s temeljima tržišne ekonomije. "Očekujemo da se postojeći plan restrukturiranja doradi kako bi se moglo naći dugoročno održivo rješenje", rekao je Plenković.
"Učinit ćemo sve što je u našoj moći da pomognemo Uljaniku. Pokušajmo naći rješenja za budućnost, a manje gledati tko je kriv za ono što je bilo prije", rekao je Plenković.
Istaknuo je kako je danas u procesu isplata plaća za radike Uljanika te kako je riječ o paketu vezanom za plaće u srpnju.