RADNI SASTANAK

U POSJETU PULI: Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić o lokalnim izborima i ublažavanju mjera od 15. veljače: "Kaštijun je primjer koji ostali trebaju slijediti!

| Autor: Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ


Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić sastao se danas s istarskim županom Fabriziom Radinom i pulskim gradonačelnikom Borisom Miletićem, a glavna tema razgovora bila je gospodarenje otpadom u Istri i funkcioniranje Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun. Ministar, naime, smatra da Istarska županija može biti primjer ostalima, jer je u zadnjih deset godina po pitanju zbrinjavanja otpada i funkcioniranju centra za gospodarenje otpadom, napravila veliki iskorak. Taj smjer, tvrdi ministar, trebaju pratiti i ostali.

- Imao sam priliku čuti o izazovima koje imaju gradovi i općine u Istri u ideji plana gospodarenja otpadom. Rasprava koju sam imao s gradonačelnikom Pule i županom po pitanja funkcioniranja Kaštijuna, ali i naknada te metodologije obračuna, bila je vrlo konstruktivna. Iz Pule odlazim vrlo zadovoljan, jer postoji međusobno razumijevanje. Pula i Istra su, ako govorimo o Kaštijunu, ogledan primjer kako to može izgledati, uz sve izazove s kojima se susreću, ocijenio je Ćorić.

Na upit što je sa Strategijom koja je izglasana još 2018. na sjednici Vlade u Puli, na temelju koje se trebao pronaći nacionalni model zbrinjavanja nusprodukta, odnosno goriva iz otpada (SRF) koji nastaju u centrima za gospodarenje otpadom, pa tako i Kaštijunu, Ćorić je rekao da je i to bila jedna od tema.

- Mi smo odlučili sufinancirati zbrinjavanje SRF-a koji nastaje na Kaštijunu putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a sve kako bi olakšali financijsku poziciju Kaštijuna. S druge strane, dugoročan plan je da se na razini države kreiraju mjesta u kojima će doći do zbrinjavanja SRF-a. To se i danas događa na području nekoliko cementara, ali taj je problem potrebno riješiti na nivou države, jer je zbrinjavanje u cementarama za centre preskupo, kazao je Ćorić.

Zanimalo nas je hoće li Vlada potaknuti pregovore s HEP-om, koji je svojevremeno najavljivao preuzimanje SRF-a s Kaštijuna i korištenje tog otpadnog materijala za pogon u TE Plomin, a ministar je potvrdio da je upravo intencija da se zbrinjavanje centralizira, te da bi to zbrinjavanje preuzimale pravne osobe u vlasništvu Republike Hrvatske, pa u tom smislu i HEP.

Na pitanje kada se planiraju ublažiti mjere ugostiteljima i hoće li se i njima dozvoliti kava za van, kao što je to dozvoljeno kioscima i benzinskim crpkama, ministar je rekao da se popuštanje može očekivati od 15. veljače. Pitali smo ministra ide li se smjeru trajnog ukidanja članarina poduzetnicima u Hrvatskoj gospodarskoj komori, na što je rekao da se ide u smjeru funkcionalne, organizacijske i financijske reforme u vidu rasterećenja hrvatskih poduzetnika. Osvrnuo se i na imenovanje Martine Dalić na čelo Podravke, a novinare je zanimalo je li to nagrada za lojalnost.

- Martina Dalić je u vrijeme kada je bila potpredsjednica Vlade, odradila jedan velik posao u sprečavanju krize koja bi značajno izmijenila sliku Republike Hrvatske propašću Agrokora i tada je uslijed velikog pritiska javnosti, odlučila izaći iz Vlade. Tri godine nakon toga, smatramo da ona može voditi Podravku. Okolnosti su se promijenile i Dalić može ovu funkciju odraditi dobro, rekao je Ćorić. Komentirao je i lokalne izbore rekavši da je uvjeren da će istarski HDZ pod vodstvom Antona Klimana ojačati.

- Ne bih se čudio, s obzirom na Klimanov entuzijazam i dobre odnose sa stanovništvom u Istri, da HDZ iznenadi i ostvari pozitivni rezultat u nekim jedinicama, rekao je Ćorić, dodajući da će se imena kandidata za Istru znati kroz par tjedana.  

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter