Od 14. do 16. rujna na sportskom aerodromu kod Letovica u Republici Češkoj, po oblačnom i vjetrovitom vremenu, održan je Svjetski kup u raketnom modelarstvu prema pravilniku FAI (Federation Aeronautique International). Glavni organizator natjecanja bio je Raketnomodelarski klub Letovice. Na kupu je sudjelovao i Tomislav Cvitić, član Aerokluba "Krila Istre", ujedno i tajnik Raketnog društva "Zagreb".
Nakon državnog prvenstva u Pakoštanima održanog u svibnju i Svjetskog kupa u Krakowu održanog u lipnju ovo je treće ovogodišnje natjecanje na kojem je Cvitić nastupio. Natjecao se u četiri kategorije: S4A (raketoplani), S6A (modeli raketa s trakom), S7 (makete pravih raketa) i S9A (modeli raketa s rotorom).Osvojio je šesnaesto mjesto u kategorijama S4 i S9, sedamnaesto mjesto u kategoriji S6 te deveto mjesto u kategoriji S7. Uz Cvitića na natjecanju je, kao terenski asistent i snimatelj, sudjelovao i Leonard Cvitić, član Raketnog društva "Zagreb" iz Zagreba.
Raketno modelarstvo je, kako nam pojašnjava, tehničko-sportska disciplina koja objedinjuje konstruiranje i izradu modela raketa i raketoplana pogonjenih modelarskim raketnim motorima i sudjelovanje na natjecanjima. Na natjecanju u Letovicama sudjelovalo je 44 natjecatelja iz Bjelorusije, Češke, Estonije, Hrvatske, Litve, Poljske, Rumunjske, Rusije, Slovačke, Slovenije i Švicarske. Rezultati, osim o dobro konstruiranom i izrađenom modelu, ovise i o vremenskim uvjetima: temperaturi i vlazi zraka, smjeru i jačini vjetra te termičkim strujama.
- Uz smotru amaterske raketne tehnike koja je jednom godišnje, u Hrvatskoj se održi još pet natjecanja u raketnom modelarstvu za djecu i mladež, a prema pravilniku Hrvatskog astronautičkog i raketnog saveza. Nažalost, ta natjecanja i zadaci nisu razvojni i paradoksalno je da učenik petog razreda osnovne škole izrađuje isti tip modela rakete kao i učenik četvrtog razreda srednje škole. Natjecateljsko raketno modelarstvo, prema pravilniku Svjetske zrakoplovne federacije, puno je razvijenije u ostalim zemljama u kojima postoji ta tehničko-sportska disciplina. Dok češki, poljski i slovački srednjoškolci lansiraju višestupanjske modele raketa koristeći elektroničke uređaje (vremenske sklopke) za paljenje motora viših stupnjeva i izbacivanje padobrana, hrvatski srednjoškolci su na razini petog razreda osnovne škole kada je u pitanju raketno modelarstvo, kaže nam Cvitić. (B. PETROVIĆ)