Državni inspektorat je u 2009. godini, dok je još obavljao inspekcijski turistički nadzor, zapečatio 1.005 smještajnih jedinica, a carinska je inspekcija u 2017. godini obavila tek 382 inspekcijska nadzora. Nije nam poznat podatak koliko je apartmana i zapečaćeno
Hoće li odzvoniti nelegalnom iznajmljivanju apartmana i soba nakon što je usvojen novi Zakon o državnom inspektoratu 20. prosinca 2018. godine, koji stupa na snagu sljedeći tjedan, točnije 1. travnja? Naime, primjenom ovog zakona, turistički inspektori bi od tog dana mogli ulaziti u objekte u kojima vlasnici nisu registrirali iznajmljivačku djelatnost već se bave rentanjem na crno.
Neefikasnost carinske inspekcije
Donošenjem zakona prestaju vrijediti odredbe iz 2014. godine kada je bio ukinut Državni inspektorat te su inspekcijske službe bile pripojene matičnim ministarstvima. Time je nadzor nad neregistriranim najmom soba i apartmana bio oduzet turističkim inspektorima, a ovlasti prenesene na carinsku inspekciju. Registrirani iznajmljivači i brojne udruge bile su izrazito revoltirane neefikasnošću nadzora carinske inspekcije, a postalo je evidentno da je upravo u tom razdoblju rastao i broj sretnih, nelegalnih rentijera u Hrvatskoj.
Do problema u nadzoru dolazilo je zbog uvjetovanih propisa kojima carinska inspekcija nije smjela ulaziti u određene objekte za koje je postojala sumnja da se vlasnici bave rentanjem na "crno", ukoliko nisu imali službeni nalog, a nalogu je prethodila prijava ili nečija sumnjiva dojava za bavljenje tom djelatnošću. Stoga je broj otkrivenih prekršitelja i zapečaćenih soba te apartmana ilegalno rentanih bio u padu.
Primjerice, Državni inspektorat je u 2009. godini, dok je još obavljao inspekcijski turistički nadzor, zapečatio 1.005 smještajnih jedinica, a carinska je inspekcija u 2017. godini obavila tek 382 inspekcijska nadzora. Nije nam poznat podatak koliko je apartmana i zapečaćeno.