ULJANIK

Sindikati pisali Vladi, Končaru, Gradu Puli i Upravi, TRAŽE OD NJIH DA OTKRIJU SVOJE POZICIJE


Sindikalni predstavnici tri sindikata koja djeluju u Uljaniku zajedničkim su se pismom obratili na adrese četiriju glavnih aktera u aktualnim događanjima oko brodogradilišta. "Očigledno je da već neko vrijeme ljudi koji su najodgovorniji za traženje izlaska iz situacije u kojoj se nalazi Uljanik o istim stvarima govore na različit način što je zbunjujuće. Zbog toga smo im uputili pisma u kojima tražimo da pojasne svoje stavove i kažu kakva je njihova pozicija zaista", pojašnjavajući razloge aktualnog sindikalnog obraćanja Vladi, Gradu Puli, Kermas Energiji i Upravi, odnosno Nadzornom odboru Uljanika, kazao nam je županijski povjerenik SIKD Rajko Kutlača.

U pismu upućenom Vladi RH, odnosno premjeru Andreju Plenkoviću, sindikalisti izražavaju strah zbog sve manje vremena za spas Uljanika te ga pozivaju da, dok se ne izrade potrebni planovi, hitno okupi sve koji bi u njima trebali sudjelovati. Premijeru je još jednom upućen zahtjev da Vlada Skupštini Uljanika predloži svoje članove u upravljačka tijela i Nadzorni odbor kako bi putem njih neposredno pratila provođenje programa restrukturiranja. Od potencijalnog strateškog partnera Danka Končara žele doznati namjerava li zadržati brodogradnju u Uljaniku, te koliko dugo i na kojem području. Isto tako zanima ih s kojim programom Končar to namjerava učiniti, s koliko ljudi, te koliko i koje područje namjerava prenamijeniti u druge djelatnosti, odnosno da li je spreman potpisati dokument kojim jamči opstanak brodogradnje najmanje u dogovorenim gabaritima određeni vremenski period. Od gradonačelnika Borisa Miletića i predsjednika Gradskog vijeća Tiziana Sošića traže jasan i nedvosmislen odgovor na pitanje koje se djelatnosti prema važećem GUP-u mogu obavljati na području današnjeg Uljanika, dok Upravu i Nadzorni odbor podsjećaju i opominju da nemaju više mandat samostalno donositi odluke koje bi bile usmjerene na prenamjenu prostora Grupe Uljanik na štetu brodogradnje. Naime, davanjem mandata na raspolaganje, smatraju sindikati, Uprava je postala tek tehnička u smislu odrađivanja neodgodivih obveza.

Predsjednik Uprave Gianni Rossanda odgovorio je na pismo izražavajući žaljenje što komunikacija na tako važnu temu ide dopisom. "Moj je zadatak i namjera Plan restrukturiranja dovršiti na način da bude prihvatljiv državi, Europskoj komisiji, strateškom partneru i, što je najvažnije, Uljaniku i našim radnicima. U nerednim danima insistiram na otvorenoj raspravi u širem krugu svih navedenih sudionika. Takvu odluku nikad nisam namjeravao donijeti bez uvažavanja stavova i dogovora sa socijalnim partnerima sindikatima i drugim predstavnicima radnika", rekao je Rossanda. (M. PAVLOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter