Robotrka na prstenac (Arhiva)
U sportskoj dvorani Industrijsko-obrtničke škole Pula na adresi Rizzijeva 40, ove subote održat će se 9. Robotrka na prstenac.
Natjecanje se održava od 10 do 14.30 sati, te je za sudjelovanje do sada prijavljeno 20 ekipa (po 3 učenika u svakoj ekipi) iz Pule, Medulina, Fažane, Krka, Punata, Rovinja, Barbana i Vodnjana.
Natjecatelji su učenici osnovnih škola s područja Istarske i Primorsko-goranske županije. Natječu se u timovima. Svaki tim čine tri učenika. Tim ima jednog (ili više) robota i odabire "Ime tima". Svaki sudionik tima upravlja robotom po jednu vožnju u svakoj od tri discipline. Bodovi tima se zbrajaju, a pobjednik je tim s najviše bodova. Ukupan najveći mogući broj bodova tima je dvadeset sedam.
Prije samog natjecanja organizira se predstavljanje timova uz povorku robota koji su ukrašeni svojim specifičnim obilježjima (stilizirani štitovi, grbovi, "nošnje"…).
U natjecanju se upravlja robotom tako da u vremenu od 12 sekundi robot prijeđe stazu od 150 centimetara i kopljem pogodi prstenac. Prstenac visi iznad staze na visini od 22 centimetara do najviše 30 cm računajući od poda do centra prstenca (centar središnjeg malog kruga). Visina je promjenjiva na startu svake discipline. Prstenac je izrađen od plastike debljine 2-4 mm i čine ga dva koncentrična kruga promjera 15 mm i 50 mm. Veći krug je krakovima podijeljen na četiri jednaka polja. Pogodak u manji krug vrijedi tri boda, u gornje polje 2 boda, u donje polje jedan bod, a pogodak u bočna polja vrijede po pola boda. U slučaju izjednačenosti bodova ide se na pripetavanje. U pripetavanju se vozi ručno a kapetan ekipe određuje redoslijed kojim će članovi ekipa nastupiti. Ako se nakon vožnje prvih članova ekipa ne dobije pobjednik, voze drugi članovi, pa treći članovi i sve se ponavlja dok se ne dobije pobjednik.
Discipline u natjecanju razlikuju se prema načinu upravljanja robotom, a to su ručno upravljanje, poluautomatsko upravljanje i ručno upravljanje iz perspektive robota.
Natjecatelji donose unaprijed izrađene robote i računalo s pripremljenim osnovnim programima za upravljanje. Pomicanjem koplja i robota upravlja se preko računala, miša, daljinskog upravljača, igraće palice (joysticka), mobitela ili tipkala. Za drugu disciplinu potrebni su senzori svjetlosti za praćenje crte na podlozi, a za treću disciplinu potrebna je kamera koja se povezuje s računalom.
Prije svake vožnje robota koplje mora biti spušteno tako da je vrh koplja od 2 cm do 6 cm iznad podloge. Podizanje koplja smije biti tek nakon što robot krene, a kod poluatomatskog upravljanja nakon što prijeđe trećinu staze (crta koja označava 50 cm na stazi). Natjecatelj se nalazi na čelu staze iza početnog položaja robota (tj. iza starta).
Za posjetitelje će biti osigurana jedna arena i robot za upravljanje, te će se i posjetitelji moći okušati u upravljanju s robotom i robotrci na prstenac.
Nakon završetka natjecanja, u 14.30 sati predviđen je obilazak Industrijsko-obrtničke škole Pula i Centra za praktičnu robotiku, a u 15 sati je proglašenje pobjednika i podjela diploma, medalja i plaketa.
Pokrovitelj natjecanja je Hrvatska zajednica tehničke kulture, odnosno, Hrvatski robotički savez, organizator natjecanja je Društvo za robotiku Istra u suradnji sa udrugom BIT KIDS 101 iz Fažane, domaćin natjecanja je Industrijsko-obrtnička škola Pula.
U sklopu 9. Robotrke na prstenac održati će se još jedno natjecanje, i to 20. kolovoza u Barbanu. Natjecanja u Puli i Barbanu nisu povezana i na svakom natjecanju će biti dodijeljene plakete ekipama i medalje i priznanja pojedincima tih ekipa za osvojeno 1.,2. i 3.mjesto.
Svi natjecatelji će dobiti pohvalnice za sudjelovanje na natjecanju, a mentori ekipa će dobiti zahvalnice za mentorski rad sa učenicima. U Barbanu će biti proglašen i slavodobitnik tog natjecanja (učenik koji bude imao najbolji osobni rezultat).