Bura oko novih računa za smeće koji su Puljani dobili proteklih dana ne prestaje, a rasprave su se preselile i na društvene mreže. Svi uspoređuju stare i nove račune za odvoz komunalnog otpada i zaključak je isti - svima su veći, nekima tek minimalno, a nekima 200, 300 pa i više od 400 posto!
U razgovoru s građanima i uspoređujući podatke došli smo do zaključka da su računi višestruko veći onima koji nisu ispunili i vratili izjavu koju su dobili na svoje adrese, a u kojima su morali ispuniti koliko ih ima u kućanstvu. Kratkih rukava u ovom su slučaju ostali oni koji žive sami ili u dvoje, jer im je pri obračunu uzet parametar minimalne javne usluge koja je obračunata za tri do pet osoba, dok im je količina predanog otpada obračunata kao da ih je troje. Svi oni trebaju se javiti u Herculaneu kako bi ispravili podatke i kako bi račun odgovarao činjeničnom stanju. Tada će im biti znatno niži, no i dalje će im usluga biti skuplja nego prije novog modela naplate.
No, krenimo plastičnije s primjerima. Puljanka koja živi kao podstanar u garsonijeri od 30-ak kvadrata za šesti je mjesec imala račun od 29,19 kuna. Račun je dvomjesečan što znači da ju je odvoz smeća mjesečno koštao 15 kuna. Ta je cijena, slaže se i ona, zapravo bila apsurdno mala.
- Iznenadilo me ipak kada sam za srpanj dobila račun od 101,02 kune! Na kraju se ispostavilo da moja gazdarica koja ne živi u Puli nije ispunila izjavu i da mi je račun ispostavljen kao da nas je ovdje barem troje, kazala nam je ova Puljanka. Račun je već platila, ali će svakako otići u Herculaneu kako bi ispravila podatke i smanjila račun.
Primjer drugi. Riječ je o stambenoj zgradi u centru grada, iznad Arene. Četveročlana obitelj s dvoje male djece prije je odvoz smeća dvomjesečno plaćala 55 kuna, odnosno 27 kuna mjesečno. Stigao im je novi račun koji iznosi 116,41 kuna. Dakle, pod stavkom "minimalna javna usluga" zaračunat im je odvoz smeća za 3-5 osoba, a količina predanog otpada za četiri člana kućanstva.
- Vjerujem da je račun koji je prije iznosio niti 30 kuna za moju obitelj, uz količinu smeća proizvedemo, doista bio mali. Imam dvoje male djece od kojih je jedno još u pelenama i smeća imamo hrpu: pelene, mokre maramice, nepojedena hrana… No, s druge strane nemam preduvjete kako bih otpad smanjila. U ulici i dalje postoje samo dva velika kontejnera za miješani komunalni otpad kojima, osim moje zgrade, gravitira ogroman broj ljudi i svi u njih trpaju štogod stignu, od kućnog smeća do šute i komada namještaja! Čak dolaze iz drugih kvartova i bacaju kod nas, jer još imamo kontejnere, kaže naša sugovornica.
Na pitanje imaju li kante za selektivno odvajanje otpada, odgovara da im se već neko vrijeme obećavaju kante i uvođenje u sustav selektiranja, no još uvijek ništa od toga.
- Nemamo ni svoje spremnike ni vrećice, a kante za selektivni otpad ne postoje u našoj ulici, tek ulicu dalje, no tim kantama gravitira cijeli kvart i pitanje ima li uopće mjesta i za moje smeće, pita se ona te naglašava da bi joj za 116 kuna mjesečno ipak trebali osigurati bolje preduvjete. (Borka PETROVIĆ)