PREGOVORI U TIJEKU

POSLJEDICE BREXITA: Ako se uvedu vize, engleskim turistima možemo reći "BYE-BYE"

Ilustracija (D. ŠTIFANIĆ)

Ilustracija (D. ŠTIFANIĆ)


Britanci čine čak 32 posto putnika koji dolaze u Zračnu luku Pula, a uvedu li se vize, automatski se može očekivati velik pad njihovog dolaska, što bi mogao biti veliki udarac kompletnom istarskom, ali i hrvatskom turizmu, kaže direktor Zračne luke Pula Svemir Radmilo

"Još ne znamo kako će završiti situacija oka Brexita. Ako sve okonča sporazumom s Europskom unijom, onda ne očekujemo probleme, no u varijanti da do sporazuma ne dođe, i Europska unija uvede vizni režim za Britance, onda smo u problemu i vrlo vjerojatno britanskim gostima možemo reći bye- bye", upozorava direktor Zračne luke Pula Svemir Radmilo.

To da pulski aerodrom s neizvjesnošću očekuje kako će se raspetljati situacija oko Brexita, Radmilo je otkrio proteklog tjedna, dakle prije nego što je Europski parlament u nedjelju prihvatio sporazum o izlasku Velike Britanije iz EU-a. Nakon tog novog momenta, Radmilo s odmakom ističe da je sada vizni režim manje vjerojatan, budući da je prihvaćen sporazum o izlasku Velike Britanije.

- No što će biti sa Schengenom isto ne znamo, a još je veća nepoznanica kako će u konačnici završiti situacija s Brexitom jer ako se ne postigne dogovor, nama se sve bitno mijenja. Naime, Britanci čine čak 32 posto putnika koji dolaze u Zračnu luku, a uvedu li se vize, automatski se može očekivati velik pad njihovog dolaska, što bi mogao biti veliki udarac kompletnom istarskom, ali i hrvatskom turizmu, pojašnjava Radmilo, dodajući da bi se tako mogla ponoviti priča koju smo ranije imali s Rusima.

Pad funte

Naime, Ruse smo doslovno izgubili ulaskom Hrvatske u EU 2013. i uvođenjem viza za ruske državljane. Koliki je to bio gubitak za hrvatski i istarski turizam najbolje govori činjenica što su ruski gosti prije uvođenja viza činili čak 45 posto putnika pulske Zračne luke, a sada su daleko, daleko ispod tog broja. Od ukupnog broja putnika koji su ove godine stigli u pulsku Zračnu luku, njih 720.000, Rusa je bilo svega 7 posto, odnosno 23.000.

- Rekao bih da su Britanci pretežito avio gosti jer ako pogledate statistike, do kraja listopada bilo ih je 139.000. Od tog broja sigurno su neki koristili i neke druge Zračne luke u blizini Pule, kao primjerice Trst ili Ljubljanu. Rizik predstavlja i pad vrijednosti funte, a to će ovisiti o tome hoće li Britanija izaći s prihvaćenim sporazumom ili bez njega. Pad funte bi se značajnije odrazio na kupovnu moć, pa bi se to odrazilo i na broj dolazaka u Hrvatsku, kaže Radmilo, dodavši da se svi nadaju da se ništa od ovih crnih scenarija neće dogoditi. (Danijela BAŠIĆ PALKOVIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter