KolikO je jaka Amsterdamska koalicija

POLITOLOG DAVOR GJENERO: Amsterdamska koalicija nema potencijal od sedam posto koliko bi joj najmanje trebalo za jedan mandat

Davor Gjenero (J. REGOVIĆ)

Davor Gjenero (J. REGOVIĆ)


Lider oporbe Koalicija može biti jer je SDP abdicirao. No, mislim da je u ovom trenutku Ivan Pernar lider oporbe, što govori kakva je situacija u političkom životu, kaže politički analitičar dr. Žarko Puhovski * IDS će osjetiti određeni gubitak zbog Uljanika, ali još uvijek je dominantna politička stranka u Istri. A Istra nije dovoljna za osvajanje europarlamentarnog mandata, smatra Gjenero

Ima li Amsterdamska koalicija potencijal da doista postane lider cijele oporbe i ključni igrač na liberalnom političkom centru ili je trenutačni dobar koalicijski rejting posljedica lošeg rada u drugim strankama? Najtočniji odgovor na pitanje ponuditi će svakako svibanjski izbori za Europski parlament gdje bi se podrška od 12,5 posto glasova – koliko je izmjereno istraživanjem IPSOS-a u prosincu 2018. – trebala preliti u najmanje jedan eurozastupnički mandat. Prvi izborni rezultat Amsterdamskoj koaliciji poslužit će i kao putokaz za budućnost, jer ako ne uspiju na svibanjskim izborima, pitanje je isplati li se održavati koaliciju na životu do predsjedničkih i redovitih parlamentarnih izbora.

Čelnici amsterdamskih stranaka, poput IDS-ova Borisa Miletića i GLAS-ove Anke Mrak Taritaš, naglašavaju da je njihov liberalni savez jedina javna opreku snaženju desnice u Hrvatskoj i povratku ekstremno konzervativne politike koja želi zauzeti mjesta u obrazovanju, kulturi i drugim institucijama, ali pitanje je mogu li europski izbori dobiti na svjetonazorskim temama.

Politički analitičari nisu uvjereni u potencijal Amsterdamske koalicije da (p)ostane lider opozicije, pa i da osvoji mandat u političkim sjedištima Europske unije u Bruxellesu i Strasbourgu.

Žarko Puhovski smatra da „Amsterdamska koalicija svakako je centar, možda i liberalni centar, ali problem je što se sve stranke guraju u centar. Osim onih ekstremno desnih s jedne strane ili Nove ljevice i Radničke fronte s druge.”

- Lider oporbe mogu biti jer je SDP abdicirao. No, ipak mislim da je u ovom trenutku Ivan Pernar lider oporbe, što govori kakva je situacija u političkom životu, kaže Puhovski.

- Amsterdamska koalicija nema potencijal od sedam posto koliko bi najmanje trebalo za jedan mandat. A izborni neuspjeh bi bio veliki poraz koalicije, kaže politolog Davor Gjenero i upozorava da je glavni problem u političkoj suradnji s HSS-om. - Kad netko radi koaliciju sa strankom koja nema ničeg svog, onda računa krivo. Tako dugo dok je IDS radio koaliciju unutar liberalno-demokratskog prostora, s GLAS-om i Pametno, to je bila racionalna politička odluka i potez. Kad u koaliciju uvuku stranku koja ima konzervativno stranačko tijelo i koja je unutar vodstva duboko podijeljena te je saborske mandate dobila na poklon od Zorana Milanovića, tada je to iracionalan potez. Amsterdamska koalicija je s HSS-om u sebe unijela kontinuitet koji proizvodi konflikte. HSS je imala velike uspjehe na lokalnim izborima, ali na posljednjim izborima i nakon njih izgubili su tri županska mjesta, većinu načelnika općina i gradonačelnika i teško je shvatiti koji bi bio doprinos HSS-a koaliciji, objašnjava Gjenero i dodaje: - Kad postoji stranka koja tako duboko mijenja svoju platformu poput HSS-a postavlja se pitanje koje se biračko tijelo vezuje uz tu stranku. Malo je vjerojatno da će birači HSS-a na izborima prepoznati liberalno demokratsku političku opciju.”

Unatoč visokom rejtingu koje Amsterdamska koalicija ima u recentnom istraživanju javnog mnijenja, analitičari upozoravaju na slabosti najjačih stranaka te koalicije i nepostojanju stranačke strukture na razini Hrvatske koja bi im koristila u izborima. (Dubravko GRAKALIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter