Davor Gjenero (J. REGOVIĆ)
Ima li Amsterdamska koalicija potencijal da doista postane lider cijele oporbe i ključni igrač na liberalnom političkom centru ili je trenutačni dobar koalicijski rejting posljedica lošeg rada u drugim strankama? Najtočniji odgovor na pitanje ponuditi će svakako svibanjski izbori za Europski parlament gdje bi se podrška od 12,5 posto glasova – koliko je izmjereno istraživanjem IPSOS-a u prosincu 2018. – trebala preliti u najmanje jedan eurozastupnički mandat. Prvi izborni rezultat Amsterdamskoj koaliciji poslužit će i kao putokaz za budućnost, jer ako ne uspiju na svibanjskim izborima, pitanje je isplati li se održavati koaliciju na životu do predsjedničkih i redovitih parlamentarnih izbora.
Čelnici amsterdamskih stranaka, poput IDS-ova Borisa Miletića i GLAS-ove Anke Mrak Taritaš, naglašavaju da je njihov liberalni savez jedina javna opreku snaženju desnice u Hrvatskoj i povratku ekstremno konzervativne politike koja želi zauzeti mjesta u obrazovanju, kulturi i drugim institucijama, ali pitanje je mogu li europski izbori dobiti na svjetonazorskim temama.
Politički analitičari nisu uvjereni u potencijal Amsterdamske koalicije da (p)ostane lider opozicije, pa i da osvoji mandat u političkim sjedištima Europske unije u Bruxellesu i Strasbourgu.
Žarko Puhovski smatra da „Amsterdamska koalicija svakako je centar, možda i liberalni centar, ali problem je što se sve stranke guraju u centar. Osim onih ekstremno desnih s jedne strane ili Nove ljevice i Radničke fronte s druge.”
- Lider oporbe mogu biti jer je SDP abdicirao. No, ipak mislim da je u ovom trenutku Ivan Pernar lider oporbe, što govori kakva je situacija u političkom životu, kaže Puhovski.
- Amsterdamska koalicija nema potencijal od sedam posto koliko bi najmanje trebalo za jedan mandat. A izborni neuspjeh bi bio veliki poraz koalicije, kaže politolog Davor Gjenero i upozorava da je glavni problem u političkoj suradnji s HSS-om. - Kad netko radi koaliciju sa strankom koja nema ničeg svog, onda računa krivo. Tako dugo dok je IDS radio koaliciju unutar liberalno-demokratskog prostora, s GLAS-om i Pametno, to je bila racionalna politička odluka i potez. Kad u koaliciju uvuku stranku koja ima konzervativno stranačko tijelo i koja je unutar vodstva duboko podijeljena te je saborske mandate dobila na poklon od Zorana Milanovića, tada je to iracionalan potez. Amsterdamska koalicija je s HSS-om u sebe unijela kontinuitet koji proizvodi konflikte. HSS je imala velike uspjehe na lokalnim izborima, ali na posljednjim izborima i nakon njih izgubili su tri županska mjesta, većinu načelnika općina i gradonačelnika i teško je shvatiti koji bi bio doprinos HSS-a koaliciji, objašnjava Gjenero i dodaje: - Kad postoji stranka koja tako duboko mijenja svoju platformu poput HSS-a postavlja se pitanje koje se biračko tijelo vezuje uz tu stranku. Malo je vjerojatno da će birači HSS-a na izborima prepoznati liberalno demokratsku političku opciju.”
Unatoč visokom rejtingu koje Amsterdamska koalicija ima u recentnom istraživanju javnog mnijenja, analitičari upozoravaju na slabosti najjačih stranaka te koalicije i nepostojanju stranačke strukture na razini Hrvatske koja bi im koristila u izborima. (Dubravko GRAKALIĆ)