(D. ŠTIFANIĆ)
Svi amandmani koji, prema tumačenju predsjednika Vijeća Tiziana Sošića, nisu stigli na vrijeme - odbačeni su. Zanimljivo je da je dio amandmana oporbe ipak prošao, ali kao amandmani gradonačelnika. Oporbeni su vijećnici na koncu bili zadovoljni, dok je gradonačelnik rekao da ih je na ovaj način prihvatio jer mu je bio bitan njihov sadržaj
Maratonska sjednica Gradskog vijeća, koja je započela u srijedu u 17 sati, a na kojoj je jučer u pol jedan izglasan proračun za 2019. godinu, prekinuta je oko dva i pol u noći te se nastavila jučer u 17 sati. Proračun težak 439 milijuna kuna donesen je s 14 glasova za, devet suzdržanih i jednim protiv. Za njega su, naravno, glasali vladajući, oporba (koalicija SDP-HSU-SDSS-HSLS te HDZ) je bila suzdržana, dok je protiv njega glasala tek vijećnica Živog zida Gordana Čakić.
Ograničen je
Kako su rekli gradonačelnik Boris Miletić i nadležna pročelnica Vesna Sajić, proračun je pomno osmišljavan i na njemu se radilo punih pet mjeseci te je "stabilan, uravnotežen, realan, razvoj i socijalno osjetljiv". Miletić je kazao je da je proračun nažalost ograničen te su ga morali planirati realno i održivo. Kao što smo već pisali, najviše, čak 205,6 milijuna kuna, odnosno 46,7 posto proračuna ide Odjelu za prostorno uređenje, komunalni sustav i imovinu za kapitalne projekte uređenje rotora, prometnica, parkirališta i rasvjete, odnosno na komunalnu infrastrukturu.
U ime Kluba SDP-HSU-SDSS-HSLS Danijel Ferić kazao je da proračun neće podržati unatoč tome što su za neke točke, poput građenja i održavanja komunalne strukture, glasali pozitivno. Rekao je da ih bode u oči da se milijuni troše na peglanje imidža vladajućih, dok se gorući problemi i dalje guraju pod tepih te se donosi cijeli niz gradskih odluka koje su nepoštene i direktno štete životnom standardu građana. Nabrojao je pritom najveći prirez i komunalnu naknadu, skupe vrtiće, poskupljenje cijena odvoza smeća, pražnjenja septičkih jama…
- Predložili smo zapravo benigne amandmane, poput dodatnog sufinanciranje nabavke udžbenika za osnovnoškolce ili smanjenje cijena vrtića za sto kuna, ali očito je da nema dobre volje za roditelje koji ionako već žive u preskupom gradu. Gradonačelnik je obećao četiri garažne kuće, a nemamo niti jednu. Župan je obećao dva doma za starije, a za smještaj u domu čeka se između osam i deset godina. Azil za životinje i davanje zemljišta udruzi Ruka šapi poslužio im je 2013. kao jeftini predizborni trik jer ni nakon pet godina njegova gradnja nije počela i IDS se i dalje šlepa na leđima volontera. Ni taj amandman da se ove godine barem krene u izgradnju nisu uzeli u obzir i zbog svega toga ovaj proračun nećemo podržati, obrazložio je Ferić.
Priča štupidece
U ime kluba HDZ-a Mirko Jurkić kazao je da proračun ima pozitivnih i razvojnih točaka, ali su vladajući u njemu prikazali samo ono što zvuči dobro, dok se neke stvari iz godine u godinu ponavljaju i ne rješavaju.
- Godinama slušamo o garažnim kućama, lani se čak spominjala peta, a mi nismo dočekali ni prvu. Istina je da su se određene stvari odradile i da je puno njih bilo pod zemljom i da se ne vide, no sada je vrijeme da se krene s onim stvarima iznad zemlje, kazao je Jurkić apostrofirajući da su mnoga prigradska naselja i dalje u mraku, nemaju kanalizaciju. Stoga proračun, iako u njemu ima pozitivnih trendova, nisu podržali jer je on, kako je kazao, "na nultom nivou, odnosno funkcionalan, ali ne i razvojan". Sličnog mišljenja bio je i vijećnik Siniša Gordić (SDP-HSU-SDSS-HSLS), navodeći da papir trpi svašta i treba vidjeti hoće li se i što iz proračuna odraditi. Velikih je zamjerki imao i što se razvoj grada bazira na turizmu i uslužnim djelatnostima. Istaknuo je da gradonačelnik može biti sretan što ti radnici, koji rade sezonski i za male plaće, neće ići u mirovinu u njegovom mandatu.
- Perspektiva Pule nije dobra, okrećemo se djelatnostima koje ne osiguravaju siguran i dobro plaćen posao, već samo sezonski rad, rad u smjenama i za plaće niže od prosjeka, pojašnjavao je Gordić oko ponoći, kada su se vijećnicima već pomalo sklapale oči pa ih je HDZ-ov Ćurić svako toliko bocnuo.
- Živnimo malo, ne znam zašto neki IDS-ovci već spavaju, pa vi ste htjeli da odradimo 30 točaka u jednoj sjednici. Tek je 23.35 sati, a mi smo na osmoj točki, imamo vremena do vikenda, pokušao je Ćurić razbuditi situaciju te isprovocirao IDS-ova vijećnika Ardemia Zimola, koji mu je poručio da nitko ne spava već da pričaju o tome kako oporba ne zna elementarne stvari poput sastavljanja amandmana. Na to mu je Ferić dobacio da priča štupidece te zaradio prvu od dvije opomene, dok je Ćurić dometnuo da je Zimolo inspiracija oporbi i neka se javlja što više. Rasprava se nastavila, ali na način da je Zimolo Feriću kazao da će mu neke stvari reći na samo!
Odustali od hostela
Ni oko predaje amandmana nije bilo sloge. Najviše se sporilo o tome jesu li oni opozicije predani na vrijeme. Odluku da oni trebaju biti predani najkasnije do podneva dva radna dana prije početka sjednice predsjednik Vijeća Tiziano Sošić tumačio je na način da su oni trebali biti predani do podne u petak 23. studenog, a oporba je računala da su amandmane mogli uručiti do ponedjeljka u 12 sati.
Tako su svi oni koji, prema tumačenju Sošića, nisu stigli na vrijeme - odbačeni, kao i Ferićev amandman koji je predan na samoj sjednici. Zanimljivo je da je dio amandmana oporbe ipak prošao - ali kao amandmani gradonačelnika! Tako je Miletić kao svoje predao amandmane koje je predložio vijećnik HDZ-a Petar Ćurić - da se dio novca prenamijeni za uređenje sanitarnih čvorova SAKUD-a, dio da se izdvoji za sto marenda za školarce čiji roditelji ne spadaju u socijalnu kategoriju, ali nemaju dovoljno da bi djeci osigurali školski obrok. Prošao je i onaj Ferićev da se dio novca preusmjeri za sanaciju Ulice 43. istarske divizije.
Oporbeni su vijećnici bili zadovoljni što su njihovi amandmani prošli, makar na nešto drugačiji način, dok se gradonačelnik branio time da svi moraju poštovati proceduru i da ih je, iako su stigli van roka, na ovaj način ipak prihvatio jer mu je bio bitan njihov sadržaj.
Rasprave je bilo i oko izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja i Generalnog urbanističkog plana. Ferić je tražio da se te točke skinu s dnevnog reda, ali taj zahtjev nije prihvaćen. Stoga vijećnici ovog kluba nisu podržali usvajanje tih planova, navodeći da bi građani izmjene trebali sami odobriti na referendumu i da će gradnja na Muzilu i Saccorgiani te drugim atraktivnim dijelovima Pule donijeti pet tisuća novih ležajeva, ali i osam tisuća konobara, spremačica i sobarica, koje Pula ni sada nema na raspolaganju. Zanimljivo je da u izmjene nije ušla promjena za Uljanikovu kasarnu, budući da su novi Nadzorni odbor i Uprava društva odustali od toga da se tamo uredi hostel, pa je tom području ostavljena društvena i dijelom kulturna namjena.(Borka PETROVIĆ)