Nije samo dojam

Nepotpuni podaci Zavoda za zapošljavanje uzimaju se zdravo za gotovo: "Čisti" informatičari zaposle se preko noći, a NISU NA POPISU DEFICITARNIH ZANIMANJA

| Autor: Duška PALIBRK

Zavod za zapošljavanje iznosi podatke na temelju natječaja za zapošljavanje koje oni objavljuju, a kako su samo javne institucije, a među njima su i škole, zakonom obvezne oglašavati slobodna radna mjesta preko Zavoda, to su informacije s kojima u Zavodu i raspolažu. Ostali gospodarski subjekti traže kadrove drugim putem pa Zavod nema te podatke, kaže prof. Giorgio Sinković

 

Prema podacima iz Zavoda za zapošljavanje, u Istri su deficitarne medicinske sestre, fizioterapeuti, predškolski odgajatelji, profesori engleskog jezika… i informatičari, ali nastavničkog smjera. Zadnji je put o tome govorila prorektorica za studente, programe i suradnju Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli izv. prof. Mirjana Radetić-Paić predstavljajući u Glasu Istre nove studije koje pripremaju za jesen, a koje otvaraju vodeći se podacima sa Zavoda za zapošljavanje o iskazanim potrebama poslodavaca za određenim kadrovima.

Samo nastavnici informatike?

A ta potražnja na tržištu rada svedena samo na nastavnike informatike, bez spominjanja "čistih" informatičara koji završe tehničke studije i koji se doslovce zaposle preko noći, već neko vrijeme muči i dekana Fakulteta informatike na pulskom Sveučilištu izv. prof. Giorgia Sinkovića. Samo u EU-u nedostaje pola milijuna informatičara godišnje, a od toga broja više od tisuću se odnosi na Hrvatsku, navodi Sinković.

- To da su prema podacima Zavoda za zapošljavanje u Istri deficitarni samo informatičari nastavnog smjera doznao smo pred nekoliko mjeseci pa sam provjeravajući izvor takve, očito netočne informacije i sam došao do Zavoda gdje mi je pojašnjen stvarni razlog za te "dezinformacije". Zavod za zapošljavanje iznosi podatke na temelju natječaja za zapošljavanje koje oni objavljuju, a kako su samo javne institucije, a među njima su i škole, zakonom obvezne oglašavati otvorena radna mjesta preko Zavoda, to su informacije s kojima u Zavodu i raspolažu. Ostali gospodarski subjekti koji nemaju takvu obvezu traže kadrove za zapošljavanje drugim putem i to Zavod za zapošljavanje ne zna, pa se od njih ni ne mogu očekivati takvi podaci, pojašnjava prof. Sinković.

Na Fakultetu informatike u Puli, kaže dekan, na prvu godinu diplomskog studija godišnje se upisuje pedesetak studenata, od kojih je na nastavnom smjeru obično manje od deset, a svi ostali su na čistoj informatici. I jedni i drugi pronalaze u pravilu radno mjesto čak i prije završetka studija, potvrđuje prof. Sinković, još jednom podvlačeći da treba izbjegavati stvarati dojam da su deficitarni samo oni informatičari koji studiraju na nastavnom smjeru.

Zakinuti za dodatne bodove

I nije samo dojam u pitanju, jer studenti informatike, kao i srodnog studija računarstva koji se također izvodi na pulskom Sveučilištu, osjećaju konkretne posljedice ove nepotpune statistike. Prema izvješću Zavoda za zapošljavanje o deficitarnim kadrovima, naime, često se ravnaju i jedinice lokalne samouprave u Istri pri dodjeli studentskih stipendija, a i Studentski centar Sveučilišta u Puli daje dodatne bodove deficitarnima čime ostvaruju prednost za smještaj u Studentski dom. Znači studenti informatike i računarstva, ali i drugih tehničkih studija su po tome u drugom planu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter