Grof Marino Grimani i ove je godine pozvao u Svetvinčenat ulične zabavljače, časne vitezove, streličare, konjanike i brojne plemiće i dame, kako iz naše Republike, tako i iz susjednih Republika, da se svi zajedno zabave na još jednom Srednjovjekovnom festivalu. Nadasve, naglasio je Grimani, kako bi odobrovoljio svoju ljupku suprugu, ali i kroz viteške borbe odabrao budućeg muža za svoju kćer Lauru. Kako i priliči, ovakva zabava traje nekoliko dana, uz red odmjeravanja snaga i vještina, pa red zabave i dobrog ića i pića.
Impresivne ptice slovačkih sokolara
Viteški tabor podignut je u Žlinji podno kaštela Morosini-Grimani još u petak. Nakon podizanja šatora i ograđivanja prostora za viteške konje, zapaljene su i vatre na ognjištima, a na svoja su mjesta odloženi šareni barjaci raznih plemića, koplja, puške, topovi, sablje i mnoštvo drugih zanimljivih predmeta. Starogradska jezgra Svetvinčenta postala je osmi put za redom mjesto oživljavanja srednjovjekovnog doba i slikovitog prikaza ondašnjeg života, kulture i običaja, a tijekom tri dana trajanja Srednjovjekovnog festivala brojni kostimirani sudionici, od plemića, pa sve do srednjovjekovnih dama, stvaraju poseban doživljaj putovanja kroz vrijeme za sve posjetitelje.
Ove je godine, potvrdili su mnogi oduševljeni posjetitelji, svetvinčentski festival dosegao jednu višu razinu, i svim se srcem nadamo da će nastaviti tim smjerom. Mnogi su učesnici koju god ulogu u cijelom spektaklu imali, bili potpuno uživljeni u svoje uloge, te su se svojski potrudili da se šetnja oko kaštela doima kao pravi izlet u srednjovjekovnu prošlost, na zabavu kakve su tada plemići zaista priređivali. Uz sve to, u programu je ove godine bilo nekoliko novih točaka koje nikoga nisu ostavile ravnodušnim. Jedna od njih, kojom su otvorena sva tri dana srednjovjekovnog festivala, bila je sokolarski show Sokolara Sv. Bavona iz Slovačke. Sokolary su nam stigli iz škole Maximiliána Hella iz mjesta Štiavnické Bane, jedine škole na svijetu u kojoj se još uvijek uči drevna plemenita vještina sokolarstvo. Pavel Michal i njegove dvije učenice predstavili su nam svoje predivne sokole, dvije sove, od kojih je jedna među najvećima u Europi, a za kraj njihove jednosatne točke nad glavama oduševljene publike prelijetao je bjeloglavi američki orao nazvan Nixon s rasponom krila od dva i pol metra.
- Uau… Impresivno… Fenomenalno… Prelijepo… Divno…, šaputala je publika ne usuđujući se govoriti glasnije da ne remete komunikaciju između predivnih ptica i njihovih trenera. Djeca su posebno uživala u ovom showu, jer ih je za kraj majstor Pavel pozvao da legnu na livadu u Žlinji jedan do drugoga. Njih više od 30 odmah se sjurilo na livadu, leglo i formiralo dugačak niz, a potom je Pavel odaslao svoju prekrasnu veliku sovu u niski let preko njih, i to nekoliko puta. Sova je poslušno letjela na samo nekoliko milimetara od djece, a ona su oduševljeno komentirala kako je to bio poseban doživljaj strujanja zraka, nešto poput paperjaste lepeze...(P. SOFTIĆ, Snimio D. ŠTIFANIĆ)