PIŠE Dubravko GRAKALIĆ

Kronična bolest javnog zdravstva


Postoji li recept koji bi zadržao iskusne liječnike na postojećim radnim mjestima? Sudeći po posljednjim događajima na odjelu radiologije pulske bolnice gdje dvije liječnice odlaze tamo gdje će biti bolje plaćene, dok se zbog mirovine, porodiljnog dopusta i drugih razloga brojno stanje smanjuje za šest specijalista, ne postoji. Javno zdravstvo ne može konkurirati privatnim poliklinikama i ordinacijama po uvjetima rada, u koje se ne ubraja samo visina plaće, nego i radno vrijeme, broj pacijenata koje treba pregledati svakog dana, dežurstva, korištenje godišnjeg odmora, oprema na kojoj se radi i mogućnost napredovanja u profesiji.

Odlazak najboljih liječnika u privatne vode nije tema od jučer. Godinama se o tome govori te se najavljuje da će „doći dan” kada će jedino privatne zdravstvene ustanove moći u kratkom roku pružiti pacijentima sve što im je potrebno. Javne bolnice koje se financiraju iz proračuna ostati će izbor liječenja za tihu većinu koja nema novaca za skupe privatne ordinacije, za ekspresne preglede na magnetnoj rezonanci ili ultrazvuku i za one koji nemaju sto eura da bi kod privatnika zamijenili svaki bolesni zub. Njima će ostati utjeha što imaju dopunsko zdravstveno osiguranje – za koje se neprekidno govori kako će poskupjeti – pa ne moraju od mirovina i plaća odvajati određenu svotu za svaki liječnički pregled ili recept. Naravno, kad dođu na red u prepunim čekaonicama i na dugim listama čekanja za specijalističke preglede.

Javno zdravstvo kronično je bolesno od nedostatka novca i od slabe kompetencije ljudi koji ga vode. Iako su svi ministri zdravlja u posljednjih dvadeset godina bili liječnici, poznati specijalisti, niti jedan od njih nije uspio postaviti dijagnozu, odrediti terapiju i zaliječiti barem kronične boljke zdravstvenog sustava. Aktualni ministar, doktor Milan Kujundžić, iznimno je ponosan na nekakvu reformu koju je napravio, pa šalje novinare na pregled kod oftamologa ako doista ne vide njegove goleme uspjehe. Već tu je pao na ispitu – u javnim ambulantama i bolnicama, na pregled vida čeka se oko šest mjeseci. Hoće li on za šest mjeseci još uvijek biti ministar?

Desetkovanje radiološkog odjela pulske bolnice, činjenica da u Istarskoj županiji kožne bolesti liječe dva specijalista te da se pacijenti na određene specijalističke preglede naručuju za početak 2021. godine, nisu samo dokaz da ne funkcionira zdravstveni sustav koji mjesečno troši milijarde kune. To je pokazatelj da ne uopće ne funkcionira društveni sistem, da je Hrvatska postala država koja školuje liječnike javnim novcem za privatne klinike ili „izvoz” u zemlje Europske unije.

Naravno, ne radi se tu samo o liječnicima, ali bez inženjera građevine, naprimjer, preživjeti se može. Možda bi hrvatski liječnici – ako se školuju i specijaliziraju na račun poreznih obveznika – taj novac najprije trebali vratiti svojim radom u domaćim bolnicama?

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama