ANTIFAŠISTI

KRIMINALNA PRETVORBA I PRIVATIZACIJA Stečaj Uljanika najtužniji je događaj u povijesti moderne Pule

| Autor: Mirjan RIMANIĆ

Uljanik je svršetak Drugog svjetskog rata dočekao kao ruševina, a do 1990. godine razvio se u poduzeće s osam tisuća radnika te s tisuću do tri tisuće kooperanata * Korijeni problema su u neprihvatljivom odnosu vlasti prema industriji i brodogradnji

 

 

Predsjedništvo Saveza antifašističkih udruga Istarske županije na sjednici održanoj u Pazinu najviše je raspravljalo o stečaju "Uljanika", a objavilo je i nacrt dokumenta kojeg je prozvalo "Poziv na solidarnost s brodograditeljima Uljanika". S ovim će dokumentom, kako je rekao Tomislav Ravnić, predsjednik istarskih antifašista, upoznati najviša tijela vlasti Republike Hrvatske, pa i međunarodne zajednice.

 

Interesne skupine raznih profitera

 

- Otvaranje stečaja nad brodogradilištem Uljanik jedan je od najgorih i najtužnijih događaja u povijesti moderne Pule, poručuju antifašisti. Napominju da je ovo brodogradilište osiguravalo egzistenciju generacijama svojih radnika i njihovih obitelji. Uljanik je svršetak Drugog svjetskog rata dočekao kao ruševina, a do 1990. godine razvio se u poduzeće s osam tisuća radnika te s tisuću do tri tisuće kooperanata, prema potrebama. Pratila se moderna tehnologija, a osim modernih brodova gradili su se dizel motori, električni strojevi i uređaji, te kontejneri, a godišnje je bilo i po šest primopredaja, rekao je Ravnić.

- Zakonom HDZ-ove Vlade o pretvorbi i privatizaciji poremećeni su odnosi normalnog poslovanja, jer su interesne skupine raznih profitera namirivale svoje interese, na račun radnika i radnih mjesta. Upravo je kriminalnom pretvorbom i privatizacijom društvene imovine uništena hrvatska industrija s oko 450 tisuća radnih mjesta, a posljedica je raseljavanje oko pola milijuna građana koji su novi posao potražili u inozemstvu, čime su ugroženi mirovinski fondovi, pa i opstanak nacije, navodi se u nacrtu dokumenta o kojem su raspravljali antifašisti. Umjesto da je ova Vlada pružila ruku suradnje Istri i Uljaniku, dogodilo se da su Uljanikovi radnici ostavljeni na cjedilu, bez plaća.

 

Ne tražimo privilegije nego ista prava

 

- Jasno je da je to zato što Istra nije njihovo biračko područje i što nije njihovog svjetonazora", kažu antifašisti i naglašavaju da, ako se već govori o opstanku hrvatskog naroda, onda su korijeni toga u neprihvatljivom odnosu vlasti prema industriji i brodogradnji. Stoga su zabrinuti zbog tenzija i nerazumijevanja između Zagreba i Istre, a posljedice su, napominju, diskriminacija i nepravda koja je rezultirala i stečajem Uljanik.

- Istrani to nisu zaslužili. Naš svjetonazor može biti smetnja samo domoljubnim profiterima, ali ne i većini naših časnih građana. Istra i njeni građani odgovorno izvršavaju svoje građanske dužnosti. Kao legalisti poštuju Ustav i institucije Republike Hrvatske, ali traže da se zakoni i propisi istim mjerilima primjenjuju na sve, poručuju antifašisti i zaključuju kako se Uljaniku, kao i splitskom brodogradilištu, treba pružiti prilika za restrukturiranje. "Ne tražimo privilegije, nego ista prava", poručuje Predsjedništvo Saveza antifašističkih udruga Istarske županije.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama