OMILJENO LJETOVALIŠTE PULJANA

KRENULO POŠUMLJAVANJE Stabla crnike trebala bi zamijeniti borove kojima istječe rok na Fratarskom otoku


Pošumljavanje je donacija Hrvatskih šuma s oko 100-tinjak stabala crnike, čija je funkcija jednoga dana zamijeniti trenutna stabla borova čije je trajanje upitno

Pošumljavanjem popularnog Fratarskog otoka, čemu su jučer prisustvovale dogradonačelnica Elena Puh Belci i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Elvira Krizmanić Marjanović, uz direktora Fratarskog d.o.o. Vjekoslava Jozanovića i voditelja otoka Matije Ivetića, djeca gradskih i privatnih dječjih vrtića s odgojiteljicama dala su "dječji doprinos" uređenju ove gradske oaze i iskazala brigu za prirodom. Pošumljavanje je donacija Hrvatskih šuma s oko 100-tinjak stabala crnike, čija je funkcija jednoga dana zamijeniti trenutna stabla borova čije je trajanje upitno.

"Moramo pošumljavati!", čulo se često iz dječjih grla dok su s djelatnicima Fratarskog i odredom pulskih izviđača u već iskopane rupe sadili mladice crnike, a Ivetić im objašnjavao što je sve potrebno za sadnju, ali i rast budućih stabla kojima će se mališani jednoga dana moći ponositi kao "svojima".

Upravo je to istaknula i dogradonačelnica Puh Belci, rekavši da će mališani, jednom kada se vrate otoku, kao i brojni Puljani koji ga pohode, znati koje su stablo posadili. Stoga je istaknula važnost učenja o zaštiti okoliša i sudjelovanja u svrhu dobrobiti zajednice, pohvalivši ovu donaciju Hrvatskih šuma i inicijativu Fratarskog d.o.o i vrtića.

- Volimo prirodu, a ovo je najbolji način da je se i "osjeti". Ovo je naš otok, svi su dobrodošli na njega i nadam se da ćete jednog dana i vi na njemu uživati, poručila je dogradonačelnica mališanima.

Ukupno je posađeno stotinjak mladica crnike, koje će se zaštititi tijekom zime, a na proljeće, kako je otkrio Ivetić, se nastavlja sa sadnjom još stotinjak mladica.

Razlog je, kako je istaknuo Jozanović, što svake godine na otoku Veruda "umre" ili se sruši između 10 i 15 stabla, pa se ovima obnavlja biljni fond otoka, na kojem je zadarska nadbiskupija utemeljila samostan i sjemenište, kojeg je u 19. stoljeću ugasio Napoleon. Upravo na poljima nekadašnjeg samostana posađene su jučer mladice i to nakon što je 1. rujna okončana ljetna sezona na Fratarskom otoku.

A da je "povratak" prirodi izuzetno važan pokazalo se i jučer jer su vrtićka djeca šest skupina uistinu uživala u posjetu Fratarskom. Od vožnje brodom, do šetnje otokom i same sadnje, a neki i u brzinskom kupanju uz dječju ciku. Prazan otok na trenutak je postao prirodna oaza veselja. Među njima su bile i dvije skupine gradskog Dječjeg vrtića Mali svijet, koji je prošle godine pokrenuo šest "šumskih skupina", odnosno uveo u svoj program šumsku pedagogiju. (Goran ROJNIĆ)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter