(N. LAZAREVIĆ)
U zdravstvenom sustavu brojni su pojedinci kojima ime nije previše poznato u javnosti, ali poslovi koje svakodnevno rade itekako imaju utjecaj na postizanje i održavanje zdravlja. I dalje smo uvjerenja da su entuzijazam i altruizam ono što pokreće zaposlene u zdravstvu, stoji u kandidaturi koju potpisuju ravnatelji zdravstvenih ustanova u Istri
Doktorice Gordana Antić i dr. sc. Daniela Germin Petrović, specijalistice hitne i interne medicine, zatim diplomirani sanitarni inženjer Nediljko Landeka te medicinska sestra Oriana Španić ovogodišnji su kandidati za nagradu Istriana u području zdravstva. Ove godine, ističu iz Povjerenstva za zdravstvo koje potpisuje nominacije, ideja vodilja pri odabiru kandidata bila je zdravstveni radnici "iz pozadine".
- U zdravstvenom sustavu brojni su pojedinci kojima ime nije previše poznato u javnosti, ali poslovi koje svakodnevno rade itekako imaju utjecaj na postizanje i održavanje zdravlja. I dalje smo uvjerenja da su entuzijazam i altruizam ono što pokreće zaposlene u zdravstvu, stoji u kandidaturi koju potpisuju ravnatelji zdravstvenih ustanova u Istri, doc. dr. sc. Irena Hrstić (Opća bolnica, Pula), dr. Ante Ivančić (Istarski domovi zdravlja), dr. Srđan Jerković (Zavod za hitnu medicinu IŽ), dr. sc. Marinko Rade (Ortopedska bolnica, Rovinj), dr. Aleksandar Stojanović (Zavod za javno zdravstvo IŽ) i Ivanka Živković (Istarske ljekarne), te Sonja Grozić-Živolić i dr. Roberta Katačić, pročelnica i stručna suradnica u Odjelu za zdravstvo Istarske županije.
Transparentna
Povjerenstvo za zdravstvo od organizatora traži da omogući glasovanje SMS-om jer, kako navode, "jedino na taj način 'utrka' može biti pravedna i transparentna".
Doktorica Gordana Antić zamjenica je ravnatelja istarskog Zavoda za hitnu medicinu i voditeljica edukacijskog centra Zavoda. Aktivna je i u Crvenom križu, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja, Udruzi obitelji stradalih u prometu, alpinističkoj školi te kao predavač Ministarstva zdravstva, Pučkog otvorenog učilišta te Medicinske škole. "Njezin entuzijazam u edukaciji urodio je plodom. Postotak uspješnih oživljavanja na terenu porastao je od dva posto u 2011. godini na više od 18 posto danas. U tome je odlučujuću ulogu imala i sustavna edukacija djelatnika u Zavodu za hitnu medicinu. Imajući u vidu činjenicu da kroz Zavod za hitnu medicinu fluktuira iskustveno najmlađi liječnički kadar, ovaj zavidan postotak uspješnog oživljavanja uspjeh je upravo doktorice Antić", stoji u obrazloženju kandidature.
Dr. sc. Daniela Germin Petrović, internistica kardiologinja iz umaškog Doma zdravlja, "zbog svoje stručnosti i pristupačnosti omiljena je među pacijentima, a zbog skromnosti i kolegijalnosti i među kolegama liječnicima. Budući se dobar glas daleko čuje, pacijenti joj dolaze iz svih dijelova Istre. Odrađuje dvostruko više od onog što bi morala i kada bi svi bili kao ona, liste čekanja u hrvatskom zdravstvu ne bi postojale. Uključena je u projekte Love Your Heart i Prevencija i rehabilitacija kardiovaskularnih bolesti u Istri", navode predlagači.
Dr. sc. Nediljko Landeka radi u Zavodu za javno zdravstvo od 1994., posvećujući se prvenstveno zaštiti zdravlja stanovništva od prijenosnika bolesti, otrovnih zmija i kukaca. U istraživanju 2000-ih otkrio je tigrastog komarca u Istri. Kroz izrade baze podataka o leglima komaraca omogućava uništavanje larvi. Istraživao je i najotrovnijeg europskog pauka, crnu udovicu, a u poplavljenoj Posavini koordinirao akcije suzbijanja komaraca da se spriječi pojava groznice zapadnog Nila, tada već zabilježena u susjednoj Srbiji. Suautor je izložbe "Komarci - najsmrtonosnije životinje na zemlji" postavljene do 1. veljače 2019. u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu nakon čega kreće na put po Hrvatskoj.
Integracija
Medicinska sestra Oriana Španić na Odjelu psihijatrije Opće bolnice u Puli radi od 1985., a od 2013. intenzivno u ambulanti psihoza gdje vodi u Hrvatskoj jedinstven socioterapijski program integracije psihijatrijskih pacijenata u zajednici. Odlazi s njima na predstave, koncerte, kina, u trgovine, na razne šaltere s ciljem osamostaljenja pacijenta i integracije u društvo, o čemu smo pisali i u Glasu Istre. (D. PALIBRK)