sve je bilo spremno

DOSAD NEOTKRIVENI DETALJI O BRODU S 3.500 DUBROVAČKIH PROGNANIKA Slavija je 1991., umjesto u Rijeku, doplovila u Pulu. Bolnica je evakuirana

Priča o uplovljavanju broda Slavija u Rijeku bila je lažna zbog mogućih neprijateljskih napada. Brod je dva dana prije dolaska u Pulu plovio po Crnoj Gori i onda skrenuo prema Puli, kaže Marijan Bazdanović, glavni medicinski tehničar u pulskoj bolnici 1991. godine

| Autor: Helena MOSTARKIĆ GOBBO
Brod Slavija

Brod Slavija


"Krizni stožer Općine Pula dana 15. studenoga 1991. javlja da u noći očekujemo dolazak broda Slavija s oko 3.500 prognanika iz ratom zahvaćenog Dubrovnika. Među njima treba očekivati veliki broj ranjenika. Cijela bolnica je stavljena u stanje pripravnosti. Očekivali smo ne samo ranjenike, nego vjerojatno i bolesnike i iscrpljene ljude." Ovo je citat iz knjige dr. Ante Mihovilovića "Hitac u leđa", objavljene u Puli 1993. godine. Mihovilović je tada bio ravnatelj pulske bolnice, tadašnjeg Medicinskog centra Pula, te je zajedno sa svojim zamjenikom dr. Brunom Salamunom i Marijanom Bazdanovićem, koji je tada bio glavni medicinski tehničar, činio Upravu bolnice, tadašnjeg Medicinskog centra Pula. Bazdanović je jedini preživjeli član tadašnje bolničke uprave koji još uvijek čuva živa sjećanja na noć kada je brod Slavija uplovio u pulsku luku.

- U jednom trenutku zvao me ravnatelj bolnice Mihovilović i rekao 'Marijane, dođi hitno' i prekinuo vezu. Odmah sam došao do njega i čuo riječi: 'Organiziraj kompletnu evakuaciju bolesnika svih odjela, osim onih na infuziji i u najtežem stanju', prisjeća se Bazdanović.

"Upitao sam ga što se događa, a on mi je rekao da dolazi brod s prognanicima iz Dubrovnika, 3.500 ljudi, ranjenih'. Kompletno osoblje i svi šefovi odjela bili su spremni u rekordnom roku, svi do jednoga. Nitko nije pitao ni za što, sve je bilo spremno. Nismo znali hoće li trebati pedijatrijski odjel, onaj za dijalizu, kirurški, internistički, psihijatrijski, ali svi su bili u stanju pripravnosti. Pacijente su ljudi razvozili taksijima, svojim vozilima, praktički smo ih iz bolnice istjerali. Ostali su samo kirurški pacijenti koje smo smjestili u jedan tunel kod odjela kirurgije", kaže Bazdanović.

   Nakon što se slegla prva prašina, Bazdanović je tražio objašnjenje o potezima koje je upravo on, kao jedan od članova bolničke uprave, morao povući. Mihovilović mu je odgovorio da je riječ o brodu Slavija.

"Predviđali su njegov dolazak oko ponoći. Otkako živim u Puli, a to je od '72. godine, nisam doživio takvu kišu. Sjećam se da sam dva dana ranije kupio novo odijelo koje sam nosio toga dana, a tada mi je i koža bila mokra. Kišobrani nisu pomagali prilikom evakuacije i transporta. Tadašnji šef kirurgije Glavaš je vršio trijažu, a ja sam bio zadužen za evakuaciju bolesnika. Mi smo bili glavni operativci, a ostali uglavnom promatrači. Čak je i jedan kombi iz Trsta došao u pomoć jer je sve bilo na granici nemogućeg. Međutim, ispostavilo se da nije bilo toliko ranjenih, nego je sve bila propaganda da se zaštiti konvoj koji je prvotno trebao krenuti za Rijeku", kaže. Priča o uplovljavanju broda Slavija u Rijeku bila je lažna zbog, kako navodi Bazdanović, mogućih neprijateljskih napada. Brod je dva dana prije dolaska u Pulu plovio po Crnoj Gori i onda skrenuo prema Puli.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter