HRVATSKI APSURDI

Bivša pročelnica u Ližnjanu, koja je 2017. nepravomoćno osuđena da je oštetila proračun, iz tog istog proračuna već više od četiri godine prima plaću!

| Autor: Bojan ŽIŽOVIĆ
Mirjana Benčić

Mirjana Benčić


Iako je još prije više od četiri godine udaljena iz službe nakon što je u studenom 2017. nepravomoćno osuđena zbog zlouporabe položaja i ovlasti te poticanje na ta kaznena djela, bivša pročelnica u Općini Ližnjan Mirjana Benčić i dalje prima plaću, umanjenu, doduše, za 20 posto. Možda to zvuči apsurdno ili bizarno, ali takav je zakon. Time Benčić riskira da jednog dana, ako nepravomoćna presuda bude potvrđena, mora Općini vratiti sav novac koji joj je u tih više od četiri godine isplaćen. Problem je, međutim, u sporosti u ovom slučaju Vrhovnog suda, koji već godinama nije taj slučaj zaključio. Marko Ravnić, ližnjanski načelnik, ističe da je Općina u više navrata slala požurnicu Vrhovnom sudu, ali to nije urodilo plodom pa su i dalje primorani Benčić isplaćivati 80 posto plaće.

Benčić je, podsjetimo, nepravomoćno osuđena na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od godine dana zamijenjenu radom za opće dobro na slobodi. Sud u Rijeci joj je izrekao i sigurnosnu mjeru zabrane obavljanja dužnosti pročelnice Općine Ližnjan u trajanju od dvije godine. Njoj je, prema USKOK-ovoj optužnici, bivši načelnik Općine Ližnjan Srećko Ševerlica, na njeno traženje, odobrio isplatu dodatka za uspješnost u radu, i to u deset navrata, čime je Benčić pribavio imovinsku korist od 15.710,10 kuna, odnosno u bruto iznosu od 38.469,09 kuna, premda je znao da se tako što ostvaruje za natprosječne rezultate u radu i da je obvezni kriterij godišnja ocjena te da se dodatak ne može ostvarivati kao stalni dodatak na plaću.

Benčić se optužnicom teretilo i da je od lipnja 2012. do svibnja 2013. odobrila jednoj službenici isplatu dodatka za uspješnost u radu. To je učinila u devet navrata, čime je proračun Općine Ližnjan oštetila za iznos od 13.875,05 kuna. Teretilo ju se i da je tijekom kolovoza 2012. osobno donijela Program stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa za volontera vježbenika, imenujući sebe kao mentora, kao i da je zaključila ugovor o stručnom osposobljavanju volontera vježbenika, ne provodeći prava i obveze mentora u provođenju programa, već je taj posao prepustila drugoj zaposlenici, a da si je od rujna 2012. do travnja 2013. na ime naknade za rad mentora pribavila imovinsku korist od 5.323,62 kune.

Dakle, osoba koja je, doduše nepravomoćno, osuđena da je oštetila proračun Općine, iz tog istog proračuna godinama prima plaću. Ravnić nam skreće pažnju na Zakon o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kojim je propisano da za vrijeme udaljenja iz službe službeniku pripada naknada plaće u iznosu od 60 posto, a ako uzdržava obitelj, 80 posto plaće isplaćene u mjesecu koji je prethodio udaljenju iz službe. Iako već ove činjenice dovoljno govore o bizarnosti cijelog slučaja, Benčić se pobrinula da na tortu još doda malo šlaga, pa je, kad je Općina, nakon što je udaljena iz službe, donijela rješenje da joj prema zakonu, budući da ne uzdržava obitelj, pripada 60 posto plaće, uložila žalbu. U njoj, ističe Ravnić, navodi da na to ima pravo zbog činjenice što na poreznoj kartici ima jednog uzdržavanog člana obitelji, i to unuka.

"Općina Ližnjan je na to rješenje uložila žalbu iz razloga što se unuk ne smatra uzdržavanim članom obitelji, niti postoji odluka suda ili kojeg drugog nadležnog tijela o uzdržavanju, te da unuk ne živi u istom kućanstvu nego imamo jasnih saznanja da živi čak u drugoj državi, ali je Visoki upravni sud odbio našu žalbu te je Općina Ližnjan dužna isplaćivati 80 posto plaće službenici koja je sukladno zakonu udaljena iz službe do okončanja kaznenog postupka", pojašnjava načelnik.

Ravnić se nada da će pravomoćna presuda, nakon godina čekanja i isplaćivanja proračunskog novca osobi koja realno više ne radi u Općini, biti uskoro donesena. "Naravno da će, ukoliko drugostupanjskom presudom bude potvrđeno da je tuženica kriva, Općina Ližnjan potraživati tužbom za naknadu štete povrat svih isplaćenih plaća za vrijeme dok je Benčić bila udaljenja iz službe. Ne bih prejudicirao ishod tog potencijalnog spora, ali bi zasigurno bilo pravedno da se sve te isplaćene plaće, ako se potvrdi nepravomoćna presuda, vrate Općini Ližnjan. Iznosi koji su isplaćeni za plaće Mirjane Benčić sve su ovo vrijeme mogli biti usmjereni u primjerice obrazovanje ili predškolski odgoj. Moram na kraju konstatirati da su ovi atavizmi nešto što smo zatekli pri preuzimanju Općine, koja će se konačnim okončanjem ovog spora riješiti posljednjeg utega prošlosti", zaključuje Ravnić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter