Na pulsko Sveučilište Jurja Dobrile dolazi raditi vrsni hrvatski kirurg prof. dr. sc. Josip Paladino, potvrdio je rektor prof. dr. sc. Alfio Barbieri. Natječaj je završen i dr. Paladino, koji je u mirovini, u Puli će raditi na pola radnog vremena. Na 70 posto u radni odnos prima se doc. dr. sc. Stanislav Peharec, a ugovori o radu potpisani su već s prof. dr. sc. Dragicom Bobinac, profesoricom Medicinskog fakulteta u Rijeci, te s prof. dr. sc. Damirom Vrbancem, voditeljem Klinike za onkologiju na zagrebačkom Rebru. Akademik prof. dr. sc. Krešimir Pavelić, v. d. dekan budućeg medicinskog fakulteta u Puli, već je na dopunskom radu, a od 1. listopada bit će u stalnom radnom odnosu.
Za budućeg dekana rektor ističe da je redovan profesor medicinskih znanosti, znanstvenik prepoznat i u svjetskim okvirima, osnivač i bivši pročelnik Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci, nekadašnji predsjednik Nacionalnog vijeća za znanost, a među ostalim, bio je i član međunarodnog povjerenstva za izbor ravnatelja studija politehnike u Torinu.
Do osnivanja medicinskog fakulteta, koji bi prve studente trebao upisati iduće akademske godine, ti će profesori biti angažirani na studiju sestrinstva, na razvoju diplomske razine tog studija, ali i kao mentori i potpora liječnicima u pulskoj bolnici. Na Sveučilištu već razmišljaju i o otvaranju studija za ortopedskog tehničara kojeg nema nigdje u regiji, osim u Njemačkoj, a postoje ideje i o studiju za fizioterapeutske tehničare. Ali, o tom potom jer i medicinski studij za koji je pripremljen program nailazi na velike otpore.
Nedavno su dekani postojećih četiriju medicinskih fakulteta u Hrvatskoj s konferencije u Rijeci poručili da "Hrvatskoj u ovom trenutku ne trebaju novi studiji medicine, posebno ne na način kako se trenutno pristupa njihovom osnivanju na sveučilištima Jurja Dobrile u Puli, Sjever u Varaždinu te Hrvatskom katoličkom sveučilištu". Dekani medicinskih fakulteta u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Splitu spočitavaju novim studijima da nemaju ishodište u zagrebačkom Medicinskom fakultetu, kao svi dosadašnji u zemlji.
- Nikad nismo bili protiv kada nam je netko želio pomoći pri osnivanju novih studija, međutim kad se počelo diskutirati o medicini u Puli, odmah su krenule priče, zapravo itekakve prijetnje da će pojedini dekani medicinskih fakulteta u Hrvatskoj sve poduzeti da nas u tome spriječe. Upravo zbog tih otpora oslonili smo se na vlastite snage i izradili program studija medicine oslanjajući se na neke europske medicinske studije. Riječ je o reguliranoj profesiji, što svakako moramo ispoštovati, ali pruža se i velik manevarski prostor da se u program ugrade određene specifičnosti. Početnu strukturu studijskog programa postavili su dr. Mladen Jašić i dr. Mirela Mišan Markanović, a na njegovoj daljnjoj izradi, uz koordinaciju prof. Bobinac, radili su već spomenuti profesori, ravnatelji i liječnici pulske i rovinjske bolnice te drugi profesori i stručnjaci. Podršku smo dobili od Hrvatske liječničke komore. Kada dobijemo dopusnice za nova znanstvena područja, program studija medicine uputit ćemo u Ministarstvo na evaluaciju. Imat ćemo širu suradnju s medicinskim fakultetima iz inozemstva, a otvoreni smo i prema našim fakultetima, ali vidimo, nažalost, da nam dekani zatvaraju vrata, kaže prof. Barbieri. (Duška PALIBRK)