Ilustracija (MUP)
Pulska prometna policija najavila je za utorak, 31. ožujka, ciljanu akciju usmjerenu na sudionike u prometu na dva kotača. Kontrole će se provoditi od 7.30 do 15.30 sati na području djelovanja Postaje prometne policije Pula-Pola.
Povod akciji su i podaci o prometnim nesrećama u ovoj godini. U četiri nesreće u kojima su sudjelovali vozači mopeda i motocikala jedna je osoba poginula, dok su dvije lakše ozlijeđene. U prometu su zabilježeni i incidenti s električnim romobilima – evidentirano ih je pet, a tri osobe pritom su zadobile lake ozljede.
Policija pritom podsjeća na pravila za vozače električnih romobila. Njima smiju upravljati osobe starije od 14 godina, uz obavezno nošenje zaštitne kacige. Kretanje je dopušteno biciklističkim stazama i trakama, a gdje one ne postoje, i nogostupima ili zonama smirenog prometa. Na romobilu se smije voziti samo jedna osoba.
Iz policije upozoravaju i na čestu percepciju da su za nesreće motociklista najčešće odgovorni sami vozači zbog rizične vožnje. Međutim, naglašavaju kako do nesreća nerijetko dolazi i zbog pogrešaka drugih sudionika u prometu, osobito oduzimanja prednosti prolaska. U kombinaciji s neprilagođenom brzinom, takve situacije često imaju teške posljedice.
Iako je kaciga jedina zakonom propisana zaštita, policija preporučuje i dodatnu zaštitnu opremu kako bi se smanjio rizik od ozljeda, posebno pri većim brzinama.
Vozače se poziva na oprez i odgovorno ponašanje, a roditelje i skrbnike da mlađe sudionike u prometu potiču na sigurnu vožnju.