(Snimio Duško Marušić Čiči)
Ulaganje u podizanje kvalitete zdravstvene usluge znači investiranje u zdravlje i blagostanje stanovnika, a to je jedan od temelja napredne i prosperitetne sredine.
Svjesni toga, ali i činjenice da se radi o infrastrukturi koja je osim za standard lokalnog stanovništva izuzetno bitna i za uvijek visoke ambicije koje, u Istri, imamo kao turistička destinacija, proračunska izdvajanja i ulaganja Istarske županije i gradova u programe i potrebe zdravstva iz godine u godinu sve su veća.
Portal gradonačelnik.hr analizirao je ulaganja hrvatskih gradova u zdravstvo u 2022. godinu, te je ta analiza pokazala da se Grad Pula nalazi u top deset hrvatskih gradova i prema kriteriju udjela izdvajanja za zdravstvo u ukupnom proračunu i prema kriteriju izdvajanja za zdravstvo per capita.
Kada je riječ o izdvajanju za zdravstvo prema udjelu u proračunu Pula se našla na 8. mjestu, te je uz Rijeku jedini veliki grad na tom popisu »najizdašnijih« gradova. Na listi dominiraju morski gradovi, pa se tako na prvom mjestu našla Novalja koja je iz svojeg proračuna za zdravstvo dala preko 2,28 posto sredstava, Pula je za tu namjenu izdvojila više od 7,3 milijuna kuna, odnosno 1,59 posto ukupnog proračuna, a u top deset po tom kriteriju s područja Istre našao se još i Novigrad koji je za zdravstvo izdvojio 1,58 posto raspoloživih proračunskih sredstava.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
Novalja je bila na prvom mjestu i što se tiče proračunskih izdvajanja za zdravstvo po glavi stanovnika kao jedini grad s iznosom koji je premašivao 300 kuna. Na toj ga listi slijedi Novigrad s 214,82 izdvojene kune po stanovniku, dok je u Puli taj iznos bio 141,43 kune per capita. Najveći istarski grad po tom se kriteriju našao na devetom mjestu liste svih hrvatskih gradova, a u top 10 po tom kriteriju s područja Istre našla su se i turistička središta Poreč i Umag. Prema trendu povećanja sredstava u odnosu na 2021. godinu izraženom u apsolutnim brojkama vodeća je Rijeka s gotovo 1,8 milijuna kuna, drugi je Umag koji je izdvajanja uvećao za 1,3 milijuna kuna, dok je treći grad čije se uvećanje kreće u milijunskom iznosu bila Pula s nešto više od milijun kuna više nego u 2021. godini.
Gradovi, navodi se u analizi, imaju važnu ulogu prvenstveno u podržavanju zdravstvenog sustava putem promicanja zdravih stilova života, edukacije stanovništva te potpore lokalnim inicijativama usmjerenima na prevenciju bolesti pa, iako su u ovoj dinamici sporedni, njihov doprinos nipošto nije zanemariv. Osim toga, ulaganje u javne prostore koji potiču aktivnosti na otvorenom kao i zdrav način života također su neka od sredstava za unapređenje zdravlja stanovništva. Uz to, neki gradovi izdvajaju značajna sredstva kroz podržavanje zdravstvenih ustanova ulaganjem u moderne medicinske tehnologije i infrastrukturu.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
U analiziranoj 2022. godini gradovi su, što se zdravstva tiče, najviše izdvajali sredstva za osiguravanje usluga liječnika specijalista, osiguranje nadstandarda hitne medicinske pomoći, nabavljanje medicinske opreme poput defibrilatora, potom financiranje ili sufinanciranje smještaja medicinskog kadra, održavanje različitih preventivnih inicijativa, savjetovališta, javnozdravstvenih manifestacija i potpora udrugama koje provode aktivnosti prevencije i unapređenja zaštite zdravlja. Neki od gradova izdvojili su i sredstva za veće projekte kao što su gradnje i dogradnje lječilišnih kompleksa te obnova i rekonstrukcija bolničkih objekata.
Razinu proračunskih ulaganja u zdravstvo iz godine u godinu podiže i Istarska županija. Podsjetimo da je za aktivnosti u sklopu Operativnog plana za zdravlje i socijalno blagostanje u ovoj godini osigurano čak 422 posto više sredstava u odnosu na lanjsku, odnosno da su s 4,5 milijuna eura sredstva povećana na preko 18,8 milijuna eura. Najveće povećanje odnosi se na ljudske resurse, koje je povećano za 1.127 posto, odnosno s preko 138 tisuća eura na preko 1,5 milijuna eura.
(Snimio Duško Marušić Čiči)