Prvi svjetski rat u Puli

Kod svjetionika Porer oboreni zračni div

Cjelokupna posada preživjela je pad te je uhvaćena od strane austrougarskih pomorskih ophodnji. Zračni brod tegljači su vukli uz obalu i naposljetku uspješno dovukli u uvalu Saccorgiana

| Autor: David Orlović, povjesničar
Izvor: Stanko Gustin

Izvor: Stanko Gustin


Navečer 5. kolovoza 1915., nešto više od dva mjeseca od ulaska Italije u Prvi svjetski rat protiv Austro-Ugarske, iz hangara u Ferrari uspinje se Città di Jesi, zračni brod (dirižabl) talijanskog mornaričkog zrakoplovstva sa šestroricom članova posade. Cilj su mu bile vojne instalacije u pulskom pomorskom Arsenalu. Trebalo mu je prići s jugoistoka istarskog poluotoka, kursem prema sjeverozapadu koji bi ga držao što je manje moguće iznad kopna. Posada se trebala okoristiti mračnom noći, s obzirom da posljednja četvrt Mjeseca nije još izašla na istočnome horizontu. 

Città di Jesi je bio zračni brod (dirižabl, u Njemačkoj zvan Zeppelin) talijanskog mornaričkog zrakoplovstva tipa V.1. Bio je dugačak oko 90 metara, a najveća širina iznosila je 19 metara, obujma balona od 14,650 kubičnih metara. Njegova ukupna nosivost bombi iznosila je 600 kilograma, a mogao je ostvariti maksimalnu brzinu od 50 čvorova. Nazvan je po gradu Jesi (ili Iesi) u provinciji Ancone, a prvi put je poletio 1914. godine. Zračni brod je bila novost u ratnoj tehnici, a njegova uporaba ostat će vezana isključivo za Prvi svjetski rat kao specijalnost Njemačke.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter