Teodora Beletić (snimio Danilo MEMEDOVIĆ)
Pulska gimnazija, povodom 70 godina postojanja, uskoro će izdati monografiju, a u njoj će značajno mjesto zauzeti i Lumeni. Inicijatorica Lumena - Sociološko-filozofske grupe i debatnog kluba, ali i Eko škole, dugogodišnja je profesorica sociologije i filozofije Teodora Beletić, prof. izvrsni savjetnik, koja nas je ugostila upravo u svom drugom domu - u pulskoj gimnaziji. Nakon ove školske godine, kaže, ide u mirovinu, a riječ je o profesorici koja je tijekom 40-godišnje karijere iza sebe ostavila dubok trag. Razgovaramo o školi nekada i sada, o njezinim učenicima, ekologiji i posljedicama nebrige o prirodi, kao i svijetu koji se nužno mora mijenjati.
- Kao pioniri eko djelovanja u Puli i šire, sa širenjem eko svijesti i ukazivanjem na uzroke i posljedice eko krize koja utječe na sve ljude na Planetu, započeli smo školske godine 1993./94., a Dan planeta Zemlje obilježili smo prvi put 22. travnja 1994. i kroz tih 30 godina eko djelovanja bilo je doista puno aktivnosti, projekata, radionica. Budući da nas Grad podržava od početka, pa tako i sadašnji gradonačelnik Filip Zoričić, nadam se da ćemo povodom ove obljetnice eko djelovanja Lumena zasaditi 30 stabala. Predložila sam da to bude na lokaciji Pragrandea, gdje smo kao partneri u sklopu EU projekta koji je vodila Zelena Istra "Znanje za održivo djelovanje" osmislili i uredili pješačku Stazu jabuka. Kako je istovremeno nešto više od 20 godina statusa Eko škole, a sve je počelo upravo s Lumenima, sređujemo tu obimnu arhivu, a želja mi je da ovih 30 godina obilježimo kako smo i počeli: sadnjom, mimohodom upozorenja s transparentima i kulturno-zabavnim programom.
Sociološko-filozofska grupa
- Kada se osvrnete na početak djelovanja Lumena i prvu misao vodilju - ekologiju, gdje su Lumeni danas, kako ste se mijenjali, širili teme?
- Moj angažman, u smislu razvijanja kritičkog mišljenja kod učenika i poticanja na društveno djelovanje, počeo je i prije eko djelovanja Lumena, negdje od 1988., kada sam u školi dobila zadatak da se kroz rad bavim s mladima. Tada smo se sastajali subotom i raspravljali o različitim temama, koje su bitne i danas, počevši od, recimo, feminizma, ovisnosti, pobačaja, seksualnog obrazovanja, homoseksualnosti, kvalitete školstva, svih tema koje su mlade zanimale, a u to doba socijalizma, i o (neo)fašizmu. Postajemo 1990. Sociološko-filozofska grupa, gdje sve dobiva i tu filozofsku dimenziju, a 1993. na '94. godinu osnivamo Lumene i kao debatni klub, prvi takav u Istri, u prvoj generaciji Debatnih klubova Hrvatske. Uskoro postajemo specifični jer s debatama i eko djelovanjem ulazimo u javnost. Sve više počinjemo poticati sugrađane da razmišljaju o nekim temama za koje smatramo da su od interesa za javnost. Isprofiliralo se to u jedan vid građanskog odgoja, prije nego li se on u našem društvu počeo uopće spominjati. Prvu debatu o planinama u Hrvatskoj organizirali smo na Koritima 1994. na temu "Uništavajući prirodu, uništavamo sami sebe".