(Snimio Duško Marušić Čiči)
U Circolu je, u organizaciji pulskog Možemo, jučer održana javna tribina o prijedlogu novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. Prenosimo dio njihovog priopćenja.
"Sandra Benčić, saborska zastupnica Možemo!, Đuro Capor, vijećnik stranke Srđ je grad u dubrovačkom Gradskom vijeću i Dušica Radojčić, vijećnica Možemo! u pulskom Gradskom vijeću pojasnili su uživo i on-line, sporne odredbe prijedloga Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, koji je trenutno na javnom savjetovanju.
Odredbe tog Zakona izazvale su veliko negodovanje na cijeloj obali, a glavni razlog je što građani prepoznali da njegov cilj nije, kako tvrdi Vlada, zaštita pomorskog dobra, već njegovo iskorištavanje i privatizacija putem višedesetljetnih koncesija.
Pomorsko dobro je opće dobro svima na korištenju pod jednakim uvjetima. Tako stoji i na početku Zakona. Kvaka je u brojnim zakonom predviđenim iznimkama koje to pravilo poništavaju. O tim je iznimkama u uvodnoj prezentaciji govorila Dušica Radojčić. Istaknula je uvođenje obaveze davanja koncesije za gospodarsko korištenje uređenih plaža.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
(Snimio Duško Marušić Čiči)
- Gospodarske djelatnosti koje je prema važećem zakonu moguće obavljati putem koncesijskih odobrenja (na pulskim je plažama trenutno izdano oko 100-ak takvih odobrenja), prema novom Zakonu bilo bi moguće obavljati samo putem koncesija na plaže. Koncesijska odobrenja (ili dozvole, po novom Zakonu) bilo bi moguće izdati samo na prirodnim plažama. Neki bi do dugogodišnjeg ekskluzivnog prava na uređenu plažu mogli i bez javnog natječaja - to su hoteli, kampovi i turistička naselja ako je plaža "s turističkim sadržajima izgrađenim izvan granice pomorskog dobra povezana u funkcionalnu, infrastrukturnu i prostornu cjelinu".
Čak i samo jedna ugostiteljska ili smještajna jedinica u području ugostiteljsko turističke namjene izvan naselja omogućiti će koncesiju na plažu bez javnog natječaja, priopćili su iz pulskog Možemo.
Benčić je, piše nadalje u priopćenju, dala širi kontekst povezujući Zakon o pomorskom dobru sa Strategijom razvoja turizma, o kojoj se nedavno raspravljalo u Saboru i koja ne rješava niti jedan od gorućih problema pretjerane turistifikacije i preizgrađenosti obale. Ta se Strategija svodi na povećanje broja gostiju, a ne kako do više koristi za zajednicu, premda je poznato da više od 65 posto prihoda od turizma odlazi izvan zemlje. Njom je zacrtano povećanje udjela hotelskog smještaja u turističkim kapacitetima, pa se investicije u izgradnju hotela žele potaknuti ekskluzivnim pravom korištenja plaža.
(Snimio Duško Marušić Čiči)
Istaknula je i da je problem u tome što je Vlada različitim izmjenama poreznih zakona smanjila prihode gradova i općina, ne napravivši ništa da taj manjak prihoda kompenzira. Zato su JLS spremne podržati svaku, pa i najgoru investiciju i gradnju, samo kako bi osigurale prihod od komunalnog doprinosa i naknada. Benčić se osvrnula i na poražavajuću činjenicu da se Zakon nije uopće dotakao zaštite pomorskog dobra kao prirodnog dobra i vrlo ugroženog eko-sustava o kojem ovisi ribarstvo.
Najavila je da će čitava opozicija u Saboru stati u zaštitu pomorskog dobra i tražiti drugačiju regulaciju, ali i naglasila da inicijativa neće biti uspješna ostane li samo na saborskoj opoziciji - ako se građani ne uključe i ne izraze svoje negodovanje, bez građanskog pritiska neće doći do promjene, Vlada ima većinu i usvojit će Zakon.
Đuro Capor je svoje izlaganje započeo s tekstom transparenta na jednom od prosvjeda u Dalmaciji organiziranog zbog prijedloga Zakona: "Koncesiju ne tražim niti bih vam je dao". Nastavio je govoreći o puzajućoj privatizaciji nečega što pripada svima nama, o posezanjima kojih će biti još i koje vidi kao dio širih nastojanja Vlade koja su u suprotnosti s interesom zaštite okoliša priobalja i interesa lokalne zajednice.
Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama je na javnom savjetovanju do 17. prosinca. Građani svoje mišljenje mogu iznijeti na e-Savjetovanju: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=22504