Gradske investicije

Novigrad ide u kredite: Škola, ceste i lučica, ali i veće plaće u Gradu

| Autor: Zvonimir Guzić
(Snimio Zvonimir Guzić)

(Snimio Zvonimir Guzić)


Infrastrukturni zahvati i ulaganja sufinancirana kroz LAG natječaj u okviru kojega je osigurano 81.000 eura za izgradnju multifunkcionalnog igrališta u naselju Fakinija, tema je na koju je gradonačelnik Ante Milos stavio naglasak u svome izvješću o tromjesečnom radu, predstavljenom na sjednici Gradskog vijeća.

Planirana tri kredita

U tom razdoblju, naveo je, završena je sanacija novigradskog lukobrana, čime je dodatno ojačana sigurnost luke i Mandrača, a usporedo su započeli i radovi na uređenju komunalne lučice Dajla. Riječ je o investiciji vrijednoj oko 6 milijuna eura, financiranoj sredstvima Europske unije, a koja obuhvaća zahvate na području luke Dajla-Belveder. Završetak radova planiran je sredinom 2027. godine. Među investicijama koje je gradonačelnik Milos istaknuo je i završetak četverogodišnjih radova na komunalnoj infrastrukturi i uređenju starogradske jezgre.

Gradski vijećnici raspravljali su i o dugoročnom zaduživanju Grada Novigrada u iznosu od 1,173 milijuna eura za tri važna kapitalna projekta: izgradnju Talijanske osnovne škole, pristupne ceste toj školi, kao i izgradnju pristupne prometnice prema komunalnoj lučici Dajla. Zaduženje za izgradnju škole planirano je u iznosu od 660 tisuća eura, za prometnice prema školi 213 tisuća eura, dok se za izgradnju pristupa prema lučici planira kroz zaduženje osigurati 300 tisuća eura.

(Snimio Zvonimir Guzić)(Snimio Zvonimir Guzić)

- Sva tri kredita planiraju se ugovoriti s Istarskom kreditnom bankom Umag, nakon dobivanja suglasnosti Vlade Republike Hrvatske, i to pod jednakim uvjetima. Riječ je o dugoročnim kreditima s rokom korištenja do 12 mjeseci od dana sklapanja ugovora, dok je otplata predviđena kroz razdoblje od 10 godina, bez počeka, u mjesečnim ratama. Kamatna stopa iznosi fiksnih 3,5 posto godišnje, rekla je pročelnica zadužena za proračun i gospodarstvo Marija Kantura.

Od komunalnih radova, plan je i proširenje Radne zone Vidal, kojim se zona planira povećati za tri hektara, u skladu s važećom prostorno-planskom dokumentacijom, istaknula je pročelnica za komunalni sustav, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Ana Karlović. Pojasnila je da se izmjenama ujedno ažurira popis katastarskih čestica radi usklađivanja s aktualnim stanjem u katastru i zemljišnim knjigama, čime se stvaraju preduvjeti za daljnji razvoj poduzetničke infrastrukture i omogućavaju nova ulaganja u radnu zonu.

Povećanje plaća

Pred gradske vijećnike gradonačelnik Ante Milos iznio je i prijedlog da se povećaju koeficijenti za obračun plaće službenicima i namještenicima na rukovodećim mjestima u upravnim tijelima Grada Novigrada. Prema prijedlogu, koeficijent za pročelnike upravnih tijela povećava se s dosadašnjih 5,40 na 6,00, dok se za voditelja Odsjeka za prostorno uređenje i graditeljstvo povećava s 4,80 na 5,30. Pritom je podsjetio kako koeficijenti za pročelnike nisu mijenjani još od 1. lipnja 2007. godine, a za graditeljski odsjek od 2021. godine. U međuvremenu je, kako je istaknuo, došlo do povećanja opsega poslova i stručnih zadataka, zbog čega se izmjenama nastoji osigurati primjerenije vrednovanje rada i usklađivanje s trenutnim zahtjevima tih radnih mjesta.

Dodatno je naglasio kako djelatnica zadužena za izdavanje građevinskih dozvola uskoro odlazi u mirovinu, pa bi povećanje koeficijenata trebalo imati i stimulativan učinak za privlačenje novih kandidata na predstojećem natječaju za to radno mjesto.

Gradonačelnik je, izlažući o svom tromjesečnom radu, nabrojio i niz mjera usmjerenih na građane, osobito mlade i obitelji, od uvođenja besplatnog prijevoza za srednjoškolce u drugom polugodištu, do nove potpore za medicinski pomognutu oplodnju u iznosu od 800 eura po postupku. Uz to, nastavlja se snažna podrška poduzetnicima kroz dodjelu nepovratnih sredstava te ulaganja u stanogradnju, uključujući završne radove na zgradama iz programa društveno poticane stanogradnje.

Uskrsnice umirovljenicima

Na aktualnom satu vijećnicu Željku Bulić Malinarich je zanimalo hoće li umirovljenici i ove godine dobiti uskrsnice. Gradonačelnik Anteo Milos odgovorio je kako Grad Novigrad uskrsnice ne isplaćuje svim umirovljenicima, već isključivo onima koji ispunjavaju socijalne kriterije, te da će i ove godine one iznositi 80 eura po osobi.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twitter







Trenutno na cestama