Detalj s utakmice Rabac - Iskra Vinež (Danilo MEMEDOVIĆ)
Svi mi koji smo u nogometu i u Izvršnom odboru NSŽI-ja trebali bi gledati realno stanje stvari i mogućnosti svakog pojedinog kluba. Puno je tu aspekata na koje treba obratiti pozornost, a ja ću navesti da nije u pitanju samo koji će klub igrati u kojem rangu, već da li će neki klubovi uopće i igrati. Pa već u šestom, ili najkasnije sedmom, mjesecu će momčadi morati prijaviti natjecanje, a neće znati kako na njih gleda lokalna samouprava i koja sredstava mogu izdvojiti za nogomet. To će stvoriti veće probleme od toga tko igra koju ligu, kaže David Modrušan
Polako se popuštaju mjere i u sportu. Trenutno sportaši iz prve i druge kategorije imaju dozvolu da započnu s treninzima, a isto vrijedi i za profesionalne klubove, odnosno za one koji igraju na prvoligaškoj razini. Svi ostali moraju još malo pričekati dok epidemiolozi ne odluče drugačije, a to znači da u tu skupinu spadaju i nogometaši koji se natječu u županijskim ligama, što je po državi kategorija rekreativaca. Mada baš nitko neće decidirano reći da se nastavak sezone županijskih liga neće dogoditi, jer za to ne postoje uvjeti, i više je nego izvjesno da županijski ligaši mogu slobodno krenuti s pripremama za novu sezonu.
No, prije toga Izvršni odbor Nogometnog saveza Županije istarske (NSŽI) mora odlučiti na koji će se način završiti sezona, a onda i kako će krenuti nova. Hrvatski nogometni savez (HNS) će dati preporuke, ali NSŽI može samostalno donijeti odluke da li će prvenstvo poništiti i krenuti na novo u istom sastavu, ili prekinuti aktualnu sezonu te dozvoliti prvoplasiranim klubovima napredak, ukoliko imaju kriterij, a ukinuti opciju ispadanja onim posljednje plasiranim momčadima. Jedinstveni stav ne postoji, barem ne još, jer članovi Izvršnog odbora NSŽI-ja su podijeljeni u razmišljanju. A puno toga ovisi hoće li se "ugasiti" Četvrta liga u kojoj se natječu tri istarska predstavnika (Buje, Mladost Fažana i Medulin 1921).
- Moje je osobno mišljenje da se treba prekinuti prvenstvo te klubovima, koji zadovoljavaju uvjete i trenutno su pri vrhu ljestvice, osigurati ulazak u viši rang, a one sa samog dna zaštititi i onemogućiti njihovo ispadanje u niži rang. Mislim da bi s takvim rješenjem svi bili zadovoljni. Kako Prva ŽNL broji samo 11 klubova, ima prostora za takav manevar, rekao je član Izvršnog odbora Marino Brgić.
Nije Brgić, na prvu, razmišljao da trenutno baš nitko nema uvjete da iz Druge ŽNL uđe u Prvu ŽNL.
- Ako ne postoje uvjeti onda neće biti novih momčadi, ne vidim problem, brzopotezno je odgovorio.
Problem, ipak, postoji jer se onda neće napraviti mjesta za momčadi iz Treće ŽNL koje bi napredovale u Drugu ŽNL.
- Istina. Druga ŽNL je popunjena s maksimalno 14 klubova i onda se javlja pat pozicija. Ne znam, treba dobro razmisliti, ali definitivno nisam sklon da se popuštaju uvjeti kako bi se momčadi plasirale u Prvu ŽNL. Što napraviti s Trećom ŽNL i kako klubove "ugurati" u drugi rang nije mi jasno. Čak i kad bi se Istra Pula vratila u prvoligaški rang "županijaca" nema mjesta za oba trećeligaša, shvatio je Brgić i do kraja razgovora nije ponudio rješenje.
Drugi član Izvršnog odbora, Boris Fornažar, ima posve oprečno mišljenje.
- Najprije želim reći da uopće nema smisla da se nastave natjecanja, niti u Trećoj HNL zapad, a kamoli u ovim nižim rangovima. Za to ne postoji vremena, a nema niti nekog smisla. Po mojim informacijama, većina klubova dijeli takvo mišljenje, tako da vjerujem da se to ni neće dogoditi. Na Izvršnog odboru NSŽI-ja zagovarat ću ideju da se prvenstvo poništi, da se svi rezultati brišu i na jesen, ako se steknu uvjeti, krene ponovo u istom sustavu i s istim momčadima u pojedinim ligama. Smatram da je to najpoštenije prema svima jer administrativno slagati lige nije ni malo fer ni sportski. To slaganje iziskuje kompromise, a oni ne mogu zadovoljiti sve strane niti u kojem slučaju. Baš uvijek se dogodi da netko izvuče deblji kraj. I u onim idealnim uvjetima teško se može zadovoljiti sve strane i da baš svi budu zadovoljni rješenjem, a kamo li u ovoj trenutnoj situaciji. Svjedoci smo baš mi tu u Istri, na primjeru Buja, kako je prošle godine bilo puno nelogičnosti kada se ne gleda sportski rezultat već sasvim nešto drugo i valjalo bi to izbjeći. Po meni je to najkonkretnije rješenje, iako će se i u tom slučaju naći zakinuti klubovi, zaključio je najdugovječniji član Izvršnog odbora.
Treći član Izvršnog odbora s kojim smo razgovarali bio je Tomislav Černjul, koji je pomalo nedorečen.
- Situacija još uvijek nije posve jasna, zbog čega moramo čekati odluke ili preporuke HNS-a na nivou cijele države, a onda mi u NSŽI-ju možemo vidjeti što je najbolje za nas. Tu ne mislim na nas u Izvršnom odboru, već na klubove koje definitivno moramo saslušati i donijeti zaključke koja većina njih zagovara, a sve u skladu sa pravilima. Osobno bi dozvolio klubovima da napreduju ukoliko imaju uvjete, i onda to u skladu s pravilnikom pokušao uskladiti. No, još je rano o tome govoriti jer trebaju se klubovi prijaviti u natjecanje. Što se tiče igranja ove sezone, jasno da od toga neće biti ništa jer nema smisla forsirati, rekao je Černjul.
David Modrušan, kao član Izvršnog odbora i predsjednik Rovinja, još je i prije odluke Stožera civilne zaštite prekinuo s treninzima u Rovinju.
- Moj stav je jasan od prvog dana. Zdravlje je iznad svega i nogomet se ne bi trebao igrati više ove sezone. Što učiniti one naredne nije još sasvim jasno zbog niza okolnosti koje ne znamo i na koje ne možemo utjecati. Svi mi koji smo u nogometu i u Izvršnom odboru NSŽI-ja trebali bi gledati realno stanje stvari i mogućnosti svakog pojedinog kluba. Trebali bi prevladati sportski interesi, koji trebaju ići u prilog zadovoljavanja interesa nogometa, a ne nekih privatnih stvari. Isto tako, situaciju ne treba gledati usko već puno šire. Puno je tu aspekata na koje treba obratiti pozornost, a ja ću navesti da nije u pitanju samo koji će klub igrati u kojem rangu, već da li će neki klubovi i igrati. Pa već u šestom, ili najkasnije u sedmom, mjesecu će momčadi morati prijaviti natjecanje, a neće znati kako na njih gleda lokalna samouprava i koja sredstava mogu izdvojiti za nogomet. To će stvoriti veće probleme od toga tko igra koju ligu. Pred NSŽI-jem i Izvršnim odborom je nimalo lagan zadatak jer idealno rješenje ne postoji, a neko rješenje se mora pronaći, zaključio je Modrušan.