VRsar

Utihnuli su zvukovi pila, čekića i dlijeta u starorimskom kamenolomu Montraker

Andi BANČIĆ

Andi BANČIĆ


Ove subote prestao je rezak zvuk pila za kamen, čekića i dlijeta u starorimskom kamenolomu Montraker u Vrsaru, koji je petorici studenata, njihovim mentorima, akademskom kiparu Petru Daliću i kamenoklesarima Dariju Krizmaniću i Mauriciju Matukini, dva tjedna bio atelje na otvorenom, u sklopu 28.međunarodne studentske kiparske škole „Montraker“.

Ove su godine po prvi puta kamene skulpture radili samo studenti muškarci, za razliku od prethodnih godina kada je taj omjer bio na strani žena studentica. Isto tako po prvi puta svi sudionici ovogodišnjeg „Montrakera“ – ovi mladi umjetnici u nastajanju – studenti su kiparstva na Akademijama sa kojih dolaze. A sva petorica po prvi puta svoj umjetnički izričaj rade u kamenu. Njihove će skulpture upotpuniti i oplemeniti javni prostor Vrsara, pored onih 130, koliko ih je dosad izrađenu u proteklih 27 godina. Ovogodišnja zadana tema bila je „ženski akt“. Tema nije slučajno odabrana, jer se njome htjela dati posveta planetarno poznatom ljubavniku, piscu, diplomati i pustolovu Giacomu Casanovi koji je davne 1743.godine u dva navrata boravio u Vrsaru i time postao dijelić mozaika bogate vrsarske povijesti. Ono po čemu će ovogodišnji 28. „Montraker“ ostati zapamćen odnosi se na odluku da se izrađene skulpture postave pod morem uz šetnicu koja vodi od marine prema kupalištu. Skulpture će biti pod morem osvjetljene i tako dostupne kako kupačima i roniocima tako i šetačima. Studenti, sudionici „Montrakera“ iznijeli su nam svoja iskustva u radu škole.

Ivan Nestić (mentor Peruško Bogdanić, ujedno i umjetnički direktor „Mintrakera“) iz Akademije likovnih umjetnosti Zagreb, svoju je skulpturu nazvao „Posveta Casanovi“ : - Moj se otac bavi umjetničkim obrtom u Zagrebu, a ja ovim studijem nastavljam obiteljsku tradiciju. Do dolaska u Vrsar nikad nisam radio u ovakvom formatu u profesiji koju sam izabrao za svoj životni poziv. Oduševljen sam prijateljskim okruženjem koje je vladalo u ova protekla dva tjedna.

Roni Kostadina iz Akademije primjenjenih umjetnosti Rijeka (mentor Želimir Hladnik) nazvao je svoju skulpturu „La signorina“ , otkrio nam je da je Labinjan koji studira u Rijeci. – Dosad sam radio u drvu i ovo mi je prvo iskustvo u kamenu. Drago mi je da sam i ja dio ove priče i d a svojom skulpturom mogu doprinijeti oplemenjivanju javnog prostora Vrsara.

Matej Strojan ( mentor Metod Frlic) student 2.godine Likovne akademije Ljubljana, izradio je skulpturu pod nazivom „Torzo“: - Iman samo riječi hvale za kompletnu organizaciju škole, koja će mi pomoći u mnome studiju i usavršavanju u zvanju kipara“.

Mattia Cassaro ( mentor Roberto Pozzobon) koji dolazi iz Academie di belle arti Venezia, izradio je skulpturu koju je nazvao „Madre natura“ : - Mi studenti u Veneciji nemamo mogućnost raditi u kamenu, napose ne u tako velikom formatu, radi vibracija koje bi negativno utjecale na statiku grada koji leži na vodi, pa mi je rad u „Montrakeru“ nezaboravno iskustvo. Ovdje sam doznao i za poveznicu između Vrsara i Venecije , a to je Giacomo Casanova koji je rođen u mome gradu.

Njegov mentor Roberto Pozzobon koji na „Montraker“ dolazi već peti put, želio je da zapišemo: - Ambijent ovog kamenoloma podsjeća me na moj Teatro Fenice u Veneciji. Svi moji studenti koji su radili u ovom kamenolomu često spominju taj ambijent a boravak u njemu ne smatraju radom već pravim darom“

Ceremoniju zatvaranja 28.međunarodne studentske kiparske škole „Montraker“ započeo je predstavnik POU Poreč Andi Bančić. O umjetničkoj vrijednosti ovogodišnjih skulptura govorila je povjesničarka umjetnosti Vilma Bartolić, dok je umjetnički direktor škole Peruško Bogdanić, studentima podijelio diplome. U muzičkom dijelu zatvaranja škole nastupila je mlada gitaristica Nina Poropat, polaznica 6.razreda Umjetničke škole Poreč. (Slaven BRAJKOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter