NADIA BUŽLETA, PREDSJEDNICA DRUŠTVA BIBLIOTEKARA ISTRE O PLANOVIMA I PROJEKTIMA TOGA DRUŠTVA

Stvaranje novih sadržaja kojima se zagovara i unapređuje knjižnična djelatnost


Svojim dugogodišnjim djelovanjem Društvo je zasigurno pridonijelo razvoju knjižničarske struke i statusa u lokalnoj zajednici te knjižničarstvu općenito. Odigralo je značajnu ulogu u informiranju i edukaciji knjižničara

S Nadiom Bužleta, netom izabranom predsjednicom Društva bibliotekara Istre, inače voditeljicom Županijske matične službe iz Gradske knjižnice i čitaonice Pula, razgovarali smo o planovima i projektima toga Društva.

Društvo bibliotekara Istre strukovno je udruženje čiji počeci sežu u 1955. godinu kada sa svega nekoliko članova počinje djelovati kao podružnica Hrvatskoga knjižničarskog društva. Od 1977. godine djeluje kao udruga kada je donesen i prvi statut Društva. Svojim dugogodišnjim djelovanjem Društvo je zasigurno pridonijelo razvoju knjižničarske struke i statusa u lokalnoj zajednici te knjižničarstvu općenito. Odigralo je značajnu ulogu u informiranju i edukaciji knjižničara u vrijeme kada informacije kao i programi stručnoga usavršavanja nisu bili dostupni kao danas. Iako s istim ciljevima i zadacima, danas je model rada Društva pomalo drugačiji i nije prioritetno vezano uz samu edukaciju, već stvaranje novih sadržaja kojima se zagovara i unapređuje knjižnična djelatnost, rad knjižnica, osigurava slobodan pristup građi i informacijama, te potiče na međusobnu suradnju.

Na upit vezano za smjernice rada za naredno mandatno razdoblje Bužleta veli da se nastavlja projekt Zelena knjižnica.

- Projekt Zelena knjižnica osmišljen je 2011. godine kako bi knjižničarska zajednica istaknula značaj knjižničnih programa i usluga usmjerenih na informiranost korisnika o održivom razvoju društva i nužnosti zaštite okoliša. Nakon što je projekt uspješno zaživio, zahvaljujući voditelju projekta Ivanu Kraljeviću, pokrenut je val knjižničnih zelenih programa u različitim vrstama knjižnica diljem Hrvatske. Naša Zelena knjižnica ide dalje i u sljedećem razdoblju, a do kraja ove godine u najavi su već četiri predavanja. Sve aktivnosti mogu se pratiti na mrežnoj stranici http://zk.dbi.hr/ Drugi projekt koji se provodi u sastavu Društva je Bibliographia Histrica Online, a radi se o izradi retrospektivne bibliografije sačuvanih knjiga i periodičkih publikacija objavljenih u Istri od početaka tiskarstva na ovim područjima do 1918. godine. Izrada bibliografije prilog je objedinjavanju regionalne tiskarske i nakladničke produkcije s obzirom na to da takav cjeloviti popis ne postoji, a mnoge publikacije iz toga razdoblja nisu ni sačuvane u hrvatskim knjižnicama, a pronalazimo ih na temelju istraživanja sekundarnih tiskanih izvora i web-kataloga knjižnica u inozemstvu, ponajviše u Austrijskoj nacionalnoj knjižnici i talijanskim knjižnicama regije Friuli-Venezia Giulia. (Vanesa BEGIĆ)


Podijeli: Facebook Twiter