Želja je građane pozvati da im ispričaju nešto o svojim obiteljskim vinogradima (Arhiva)
Za sada nije poznato kada će se moći nastaviti s projektom. Nama je u interesu razgovor uživo, pri čemu će nam naši sugrađani pokazivati fotografije i alate. Trenutno čekamo normalizaciju situacije, imajući na umu da moramo zaštititi najosjetljiviji dio populacije, a to su stariji ljudi. Projekt ćemo moći nastaviti tek onda kada smo sigurni da opasnosti od zaraze više nema, navodi ravnateljica Gradske knjižnice Novigrad Morena Moferdin
Osim u gospodarskom sektoru, epidemija koronavirusa zaustavila je i razne projekte u drugim sektorima. Jedan od njih je i hvalevrijedan projekt Gradske knjižnice Novigrad pod nazivom "Novigradski vinogradi". Valja, naime, podsjetiti da su u prosincu lani predstavnici Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva, koja je i raspisala drugi natječaj "Mali projekti za bolje sutra", potpisali Ugovor o financiranju malih projekata s dobitnicima potpora, među kojima se našla i Gradska knjižnica Novigrad s ovim projektom, a koji je financiran u iznosu od oko 19.300 kuna.
Očuvanje istarskog identiteta
Cilj ovoga projekta jest, kako je tada rečeno, očuvanje istarskog identiteta i tradicije, s naglaskom na proces berbe. Zamišljeno je da se projekt Gradska knjižnica provodi s novigradskim učenicima sedmih i osmih razreda, a uz pomoć Etnografskog muzeja Istre. Nažalost, zbog situacije s koronavirusom, tik nakon što su krenuli s realizacijom, projekt je morao biti i zaustavljen.
- Taman smo započeli: nabavili smo projektor za predviđena predavanja i fotoaparat za fotografiranje vinograda i alata. Nadalje, otišli smo na sastanak s ravnateljicom Osnovne škole Rivarela Davorkom Parmač, a zatim i razgovarali sa sedmim i osmim razredima na njihovim satovima povijesti te im pobliže pojasnili projekt. Za travanj smo dogovorili predavanje Etnografskog muzeja Istre i predavanje novigradskih vinara. Nažalost, u prvoj polovici ožujka, zbog sprječavanja širenje zaraze, zatvorila se najprije Knjižnica, a onda i škola, objašnjava ravnateljica Gradske knjižnice Novigrad Morena Moferdin.
Dodaje kako su kontaktirali Zakladu i objasnili da projekt u takvim uvjetima neće moći nastaviti jer on obuhvaća razgovore sa starijim ukućanima, kao i predavanja, a radi se o rizičnim aktivnostima za širenje zaraze.
- Kako stariji građani spadaju u rizičnu skupinu, smatramo da trenutno nije u redu da potičemo djecu na druženje sa starijima, pogotovo onih koji ne žive u istom kućanstvu. Učenici prolaze kroz teško razdoblje školovanja od kuće, moraju se fokusirati na svoju školu, pogotovo osmaši, pa nismo dodatno inzistirali kod njihovih učiteljica na našem projektu, govori ravnateljica Moferdin.
(Ne)moguće druženje sa starijima
Još su početkom ožujka pozvali građane da im ispričaju nešto o svojim obiteljskim vinogradima, da bi odmah zatim slijedilo zamrzavanje svih aktivnosti i traženje od građana da ostanu u svojim domovima, pa taj dio projekta nije proveden.
- Za sada nije poznato kada će se moći nastaviti s projektom. Nama je u interesu razgovor uživo, pri čemu će nam naši sugrađani pokazivati fotografije i alate. Trenutno čekamo normalizaciju situacije, imajući na umu da moramo zaštititi najosjetljiviji dio populacije, a to su stariji ljudi. Projekt ćemo moći nastaviti tek onda kada smo sigurni da opasnosti od zaraze više nema, navodi Moferdin.
Spomenimo također da knjižnica u ponedjeljak, 4. svibnja građanima otvorila svoja vrata, iako u nešto izmijenjenim okolnostima i prema mjerama koje je naložio HZJZ.
- Ovo je za nas jedna potpuno nova situacija na koju ćemo se morati prilagoditi. Do sada smo zvali djecu, obitelji, mlade, umirovljenike, odrasle, da dolaze u knjižnicu, čitaju, borave u njoj, druže se, i to su oni odlično prihvaćali, a sada okupljanja i zadržavanja više nisu moguća. Trenutno smo fokusirani na organizaciju rada u novim uvjetima kako bi našim korisnicima i dalje omogućili što jednostavniji i sigurniji pristup knjižničnoj građi, kaže na kraju ravnateljica Moferdin.