IZLOŽBA U GALERIJI C8

OTKRIVENO ZAKOPANO BLAGO      Zvono sveca pulskog zaštitnika ponovo pred očima javnosti


"Iznimno mi je zadovoljstvo što smo se upravo danas, na dan sveca zaštitnika grada Pule, Svetog Tome, okupili u ovolikom broju na ovom posebnom događaju. Kada smo prije nešto više od godinu dana započeli s radovima na adaptaciji i dogradnji Arheološkog muzeja Istre, imali smo prilike ostvariti ono što si svaki arheolog, ali i svaki građanin želi, a to je otkriti zakopano blago. I to kakvo blago! U podrumskim prostorijama, 20-ak centimetara ispod površine, pronašli smo zvono koje je pripadalo crkvi Sv. Tome koja je nekada zapravo i služila kao pulska katedrala. Zvono koje je stotinama godina zvonilo za sve naše građane, prvo s crkve a onda navodno i sa gradske vijećnice dok je još imala zvonar iznad pročelja. Potom je zvono bilo eksponat u prvom Muzeju u Puli, a onda je zakopano, vjerojatno da se sačuva od ratnih opasnosti. Evo, imali smo ga prilike ponovo otkriti, izvaditi i restaurirati, upravo s ciljem da ga ponovo otkrijemo javnosti točno na blagdan Sv. Tome, rekao je ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo otvarajući izložbu o crkvi i zvonu Svetog Tome jučer u pulskoj Galeriji C8 pred mnogobrojnim uzvanicima.

Crkvica iz 4. stoljeća

Zvono će se nalaziti u ovoj galeriji do 9. rujna, a tu se na izloženim panoima nalazi ispričana cijela priča o najvažnijoj pulskoj crkvi čiji vrijedni ostaci danas leže ispod površine parka uz samu pulsku katedralu. Riječ je o crkvici iz 4. stoljeća koja je prošla mnogo nedaća kroz vrijeme, pogotovo tijekom srednjeg vijeka, a onda je polako i pala u zaborav. Samu izložbu prati trojezičan katalog koji priča cijelu priču o crkvi i zvonu Sv. Tome, a koji će možda poslužiti i kao platforma za jednu stručnu, znanstvenu publikaciju kakvu crkva Svetog Tome zaslužuje. Nekada je upravo dan Svetog Tome bio dan grada Pule, a danas se osim uz pučku feštu, ime ovog sveca jako slabo spominje.

Jedan od autora ove izložbe, viši kustos Željko Ujčić, kazao je da je Sveti Toma apostol simbol identiteta našeg grada, kao Sv. Marko u Veneciji, Sv. Vlaho u Dubrovniku, Sv. Duje u Splitu ili Sv. Mauro u Poreču, te bi kao takav trebao biti više populariziran među građanima.

- Što je danas ostalo od te ranokršćanske crkve koja je nosila ime sveca zaštitnika našega grada? Ovo zvono koje smo srećom lani otkrili, i dva relikvijara koja se nalaze u Beču - jedan zlatni i jedan srebrni. Tu je otkriven 1860. godine oltarni grob sa oltarnim prilozima od kojih su ostali samo ta dva relikvijara. Vjerojatno su se unutra nalazili minijaturni dijelovi ostataka Svetog Tome. Do danas su nam ostali sačuvani i dijelovi mramorne oltarne pregrade koji su vjerojatno rad radionica iz Konstatinopola, a u Šibeniku u biblioteci samostana Sv. Franje čuva se jedna misna knjiga iz 11. stoljeća koja bi vjerojatno mogla biti upravo iz pulskog kaptola, jer je posvećena upravo Svetom Tomi. Kada bi se dokazalo da je to zaista to što mislimo, bila bi to najstarija pulska knjiga iz srednjega vijeka, ispričao je prisutnima Ujčić. (Napisala i snimila Patricija SOFTIĆ) 

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter