(Hina/EPA)
Knjigu Susie Linfield "Lavlja jazbina - cionizam i ljevica od Hanne Arendt do Noama Chomskog" u kojoj analizira stavove osmero intelektualaca židovskog podrijetla i ljevičara o stvaranju židovske državnosti, cionizmu i izraelsko-palestinskim odnosima, objavila je "Naklada Ljevak".
Linfield u knjizi ( 443 str.) kroz tri opširnija dijela (Europljani, Socijalisti i Amerikanci) znanstveno-istraživački analizira i kritički interpretira stavove njemačke političke filozofkinje Hannah Arendt, romanopisca i avanturista Arthura Koestlera, biografa i Trockijeva poštovatelja Isaaca Deutschera, američkog novinara I. F. Stonea, francusko-arapskog novinara Maxima Rodinsona, tuniško—francuskog antikolonijalističkog filozofa Alberta Memmija, politički aktivnog kognitivnog znanstvenika Noama Chomskog i irskog akademika Freda Hallidaya.
Autorica navodi kako knjiga nije opći pregled odnosa ljevice prema cionizmu, ne nudi rješenje za izraelsko-palestinski sukob već se bavi autorima koji su "cionističkom pitanju" pristupali neustrašivom intelektualnom energijom i, ponekad, daleko proniciljivije i upućenije u slične rasprave nego u današnje vrijeme.
"Izrael i arapsko-izraelski sukob, osnovni su obrasci na koje je ljevica projicirala raznorazne nemušte ideologije, nade, tjeskobe i strahove. Prečesto se događalo da su ti autori govoreći o Izraelu zapravo govorili o svemu ostalome osim samoga Izraela. Isto vrijedi i danas", navodi Linfield.
Napominje i kako njezina knjiga stoga velikim dijelom govori o opasnostima fantazija, simbola, metafora i teorije koji nadjačavaju stvarnost i povijest.
Ističe i da je najviše kritika uputila onima koji su Izraelce i Arape promatrali kao projekte kojima će oni nametnuti svoje unaprijed oblikovane zamisli.
Linfield drži i kako upravo to povezuje Hannu Arendt i Noama Chomskog, iako su njihove ideje u drugim aspektima izrazito različite.
Susie Linfield je izvanredna profesorica novinarstva, teoretičarka društvene i kulturne kulture na Sveučilištu New York. Diplomirala je američku povijest na sveučilištu u Ohiu. Nakon studija preselila se u Boston, gdje je vodila feministički časopis "Wages for Housework" sve do ponovne selidbe u New York, gdje je studirala novinarstvo i dokumentarno filmsko stvaralaštvo.
Njezina knjiga "The Cruel Radiance: Photography and Political Violence" bila je u užem krugu za nagradu "National Book Critics Circle Award in Criticism", a iste je godine za taj nju osvojila osvojila nagradu Berlin Prize, koji dodjeljuje Američka akademija u Berlinu. Teme kojima se bavi u svojim člancima i knjigama odnose se na međuodnos kulture, religije, društva i politike.