(Hina/EPA)
Nagradu "Milovan Gavazzi" za muzejski rad dobile su Aida Brenko, Vesna Zorić, Mareta Kurtin za izložbu "Kapa dolje! Priča o (ne)pokrivanju glave" te Katarina Bušić za istraživački rad i katalog "Zbirka narodnih nošnji hrvatske dijaspore", priopćilo je Hrvatsko etnološko društvo.
U kategoriji muzejskoga rada dobitnice nagrade su Aida Brenko, Vesna Zorić, Mareta Kurtin za autorstvo i muzeološki doprinos izložbe "Kapa dolje! Priča o (ne)pokrivanju glave", napominje u petak Hrvatsko etnološko društvo (HED) i dodaje kako je Katarina Bušić dobila nagradu za istraživački rad i objavljeni katalog "Zbirka narodnih nošnji hrvatske dijaspore / The Croatian Diaspora Folk Clothing Collection".
Pobjednice su, kako se navodi, svečano proglašene za iznimna ostvarenja u etnološkoj i kulturnoantropološkoj struci u 2019. nakon danas održane Izvještajne skupštine Hrvatskoga etnološkog društva.
U obrazloženju se napominje kako je izložba "Kapa dolje! Priča o (ne)pokrivanju glave" otvorena u Etnografskom muzeju 24. rujna 2019. godine povodom obilježavanja 100. obljetnice osnutka muzeja.
Autorice su, naglašava se u obrazloženju, izložbi pristupile iz rakursa interpretiranja pokrivala u kontekstu muzejskih politika od polovice 19. do prvih desetljeća 21. stoljeća te iz rakursa istraživanja značenja koja imaju u ljudskom životu, s posebnim naglaskom na procese konstruiranja lokalnoga, regionalnog i nacionalnog identiteta te na ulogu medija za prenošenje političkih ideologija i s njima povezanih društvenih vrijednosti.
Napominje se i kako izložbu prati opsežan (344 stranice) dvojezični (hrvatski i engleski jezik) katalog koji, uz recenzirane stručne i znanstvene tekstove autorica, sadrži 868 kataloških jedinica.
HED ističe kako dodjeljujući godišnju nagradu "Milovan Gavazzi" prepoznaje predani znanstvenoistraživački rad autorskog tima te njegovu aktivnu ulogu u revalorizaciji i reinterpretaciji kulturne baštine Hrvatske, Europe i svijeta.
U obrazloženju godišnje nagrade "Milovan Gavazzi" u kategoriji muzejskoga rada, dodijeljene Katarini Bušić za istraživački rad i objavljenu publikaciju "Zbirka narodnih nošnji hrvatske dijaspore" ističe se kako je katalog nastao na temelju stručne i znanstvene obradbe istoimene Zbirke iz fundusa Etnografskog muzeja u Zagrebu oblikovane 2014. godine, na inicijativu kustosice Katarine Bušić.
Tako su prvi put na jednom mjestu objedinjeni muzejski predmeti odjevne kulture pripadnika tzv. stare hrvatske dijaspore koji su migrirali u razdoblju od 15. do 18. stoljeća te Hrvata koji su se nakon raspada Jugoslavije zatekli u granicama novonastalih susjednih država, naglašava se u obrazloženju i dodaje kako je višegodišnjoj obradbi predmetne građe pristupljeno interdisciplinarno iz perspektive etnološke i kulturno-antropološke te povijesne znanosti, kao i muzejske struke.
Ocijenjeno je kako je na temeljitoj obradbi i dubinskom studiju Zbirke nastao Katalog s tekstom visokog dometa, u kojem je autorica ruho promotrila i analizirala u složenom i dinamičnom sustavu njihove komunikacijske funkcije u zajednici, u okviru različitih prošlih i suvremenih kulturnih praksi.
Velika je važnost Kataloga, ističe se u obrazloženju, njegov doprinos očuvanju, zaštiti i promicanju kulturne baštine te znatan prinos očuvanju kulturnoga identiteta Hrvata u dijaspori.