Natječaj za najljepše oblikovane hrvatske knjige za međunarodni natječaj Best Book Design from all over the World, koji će se održati za vrijeme trajanja Sajma knjiga u Leipzigu, te za izložbu Book Art International, koja se organizira za trajanja Sajma knjiga u Frankfurtu, organizirala je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu zaključila je natječaj Hrvatska lijepa knjiga za 2018. godinu, koji je raspisala radi odabira najljepše oblikovanih hrvatskih knjiga za međunarodni natječaj Best Book Design from all over the World, koji će se održati za vrijeme trajanja Sajma knjiga u Leipzigu, te za izložbu Book Art International, koja se organizira za trajanja Sajma knjiga u Frankfurtu.
Stručni ocjenjivački sud
Na natječaj je pristiglo 147 izdanja iz 2018. godine. Ocjenjivački sud, u čijem su sastavu bili akademik Tonko Maroević, akademski slikar – grafičar i akademski snimatelj Luka Gusić, akademski slikar – grafičar Danijel Srdarev te viša kustosica u Grafičkoj zbirci NSK Charlotte Frank, izabrao je 28 naslova. To su sljedeće knjige: "150 godina Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU); "Djela Miljenka Jergovića" (Fraktura); "Glazba Vitolda Košira (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti); Gledajući odgovore" Sonje Manojlović (Fraktura); "I na početku i na kraju bijaše kava" Julijane Matanović (Mozaik knjiga); Hoćemo li sutra u kino" Borivoja Radakovića (V.B.Z. d.o.o.); Hrvatska moderna umjetnost i nacionalni identitet" Petra Preloga (Institut za povijest umjetnosti); "Jedan od mnogih epiloga" Pier Paola Pasolinija (MeandarMedia), "Kanfanar" (Naklada Val), "Kip slobode" Maje Urban (Fraktura); "Lica koja poznajem" Zlatka Kesera (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti); "Minijature u misalima zagrebačkoga biskupa Jurja od Topuskog" Milana Pelca (Sisačka nadbiskupija, Institut za povijest umjetnosti); "MJ@M->17<-" Marka Jovanovca (Marivo); "Močvara i priča o URK-u" (Udruženje za razvoj kulture "URK", UPI2M BOOKS); Otto Wagner und die Kroatische Architektur Dragana Damjanovića (Moderna galerija, Zagreb); "Otvaranje i zatvaranje usta" Ernsta Jandla (MeandarMedia); "Pisma na kraju šume" Puljanke sa zagrebačkom adresom Jasne Jasne Žmak, Jelene Oroz, Oaza Booka (Umjetnička organizacija OAZA); "Predaja: temelji žanra" (Institut za etnologiju i folkloristiku); "Priča o O" Slivije Šesto (Semafora); "Robi K. 1-5" Viktora Ivančića (Ex libris, Srpsko narodno vijeće i Farbrika knjiga); "Što sve (Ilustrirana enciklopedija glagola) Nikoline Manojlović Vračar (Mala zvona d.o.o.); "Tričarije" Tonka Maroevića (Književni krug Split); "Uhvati mi plavog medu" Silvije Šesto (Ibis grafika d.o.o.); "Uvjerljivo drugi" Svena Popovića (Fraktura); "Zlatarovo zlato" Zdenka Bašića, Tanje Konforta (Spiritoso).
Monografiju Kanfanara, koja se nalazi na listi najljepših hrvatskih knjiga, oblikovao je Studio Sonda iz Vižinade, a na naslovnici je fotografija Renca Kosinožića.
- Zaklada Stiftung Buchkunst iz Frankfurta na Majni i ove je godine povjerila Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu organizaciju izbora knjiga za natječaj Best Book Design from all over the World i izložbu Book Art International, na kojima se predstavljaju dosegnute razine stvaralaštva likovnih urednika, dizajnera te tiskarskog umijeća. Svi zainteresirani hrvatski nakladnici mogli su do 10. prosinca prijaviti svoje lijepo oblikovane knjige tiskane tijekom 2018. godine na natječaj Hrvatska lijepa knjiga, u kategorijama književnost, znanost, monografije o umjetnosti i umjetnicima i fotomonografije, knjige za djecu i mladež, školske knjige, bibliofilska i reprint izdanja te katalozi.
Odabrane knjige nakon sajmova u Leipzigu i Frankfurtu postaju dio fonda German Book and Type Museum u Leipzigu, koji je dio Njemačke nacionalne knjižnice (Die Deutsche Bibliothek), izvješćuju iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Svježina i originalnost
- Razmjerno velika ponuda novih knjiga govori o uvećanom zanimanju hrvatskih izdavača za primjerenu opremu, a ove godine možemo potvrditi i uvećanu opću razinu estetskog oblikovanja. Pri odabiru smo nužno vodili računa o žanrovskim specifičnostima i kategorijama izdanja, a najradije i najodređenije smo se odlučivali za knjige pročišćena izraza i elementarne likovne sintakse, premda su nas privukli i pojedini primjerci bogate i kompleksne imaginacije, a također i dosjetljive solucije humornog predznaka. Prilikom selekcije vodili smo također računa da ne ponavljamo tipološka rješenja poznata iz prošlogodišnjih ponuda, nastojeći na izložbi prezentirati što svježije i što originalnije djelo, istaknuo je uz objavu rezultata natječaja akademik Tonko Maroević. (B. Ć. J.)