ZAGREB

Ministrica Obuljen Koržinek obišla izložbu u Klovićevim dvorima

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U Galeriji Klovićevi dvori od četvrtka se može razgledati izložba "Povijest i umjetnost na zidovima Palače u Opatičkoj 10", koja otkriva što se krije 'iza najljepše ograde od kovanog željeza na Gornjem gradu", a danas ju je obišla i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek.

Izložba je postavljena u prizemlju Galerije, u suradnji s Hrvatskim institutom za povijest i Hrvatskim restauratorskim zavodom u Zagrebu, a u prigodi izmještanja djela iz matične institucije radi sanacije zgrade od potresa. 

Ministrica Obuljen Koržinek smatra kako je ta izložba prilika da se i oni koje neki događaj dosad možda nije doveo u Opatičku, upoznaju s vrijednošću te palače, pogotovo pojedinačnih umjetnina koje se u njoj čuvaju, ali i da se vidi kako su stručnjaci restauratori, ravnatelji Instituta i Klovićevih dvora brzo reagirali i omogućili da se te umjetnine pogledaju i da su na sigurnom. 

"Dok očekujemo obnovu, a ona će brzo krenuti jer smo osigurali sredstava iz Europskog fonda solidarnosti od čega će velik dio biti za kulturnu baštinu, ovakvim pomalo ad hoc, ali vrhunskim projektima nastojat ćemo prezentirati bogatu baštinu i omogućiti publici da se ona vidi u prostorima koji su imali sreće i nisu stradali u potresu", istaknula je.

Obuljen je izvijestila da se ubrzano priprema dokumentacija za obnovu, koja će započeti "kad se donese konačna odluka Europske komisije, a radi se o 683 milijuna eura".

"Većina kulturnih institucija, muzeja i drugih spomenika kulture koji su oštećeni, provela je sve nužne mjere nužne sanacije kako ne bi došlo do daljnjih urušavanja i evakuirali umjetnine", dodala je.

Ministrica smatra da je Hrvatski restauratorski zavod poduzeo najveći napor da, onima koji nemaju svoje stručnjake, omogući da se umjetnine evakuiraju i čuvaju na primjeren način.

 "Zapravo je izvan oka javnosti da se od trenutka kada se dogodio potres radi 24 sata, a pravi proces obnove počet će aktivacijom ovih sredstava što očekujemo početkom sljedeće godine", istaknula je.

Izložba predstavlja kulturnu baštinu koja se čuva u reprezentativnom prostoru Hrvatskog povijesnog instituta i podsjeća na zaboravljenu povijest kroz remek-djela hrvatske likovne umjetnosti najvećih majstora moderne, Vlaha Bukovca, Mate Celestina Medovića, Bele Čikoša Sesije, Otona Ivekovića i Ferde Kovačevića. 

Slike hrvatske prošlosti iz svečane Zlatne dvorane i djela koja oslikavaju klasike svjetske književnosti iz Renesansne sobe upotpunjene su slikama iz Moderne galerije, Zagreb, Hrvatskog povijesnog muzeja, Zagreb te privatnih zbirki, uz mnoštvo novoistraženih podataka te novih fotografija

Autorica izložbe Petra Vugrinec kaže kako palača u Opatičkoj, smještena iza jedne od najpoznatijih ograda u Zagrebu, krije mnoge tajne i jedan je od najljepših interijera u Hrvatskoj. "Izložba prikazuje temelje hrvatske kulture koji su ukorijenjeni u zapadnoeuropskoj umjetnosti, počivaju na antičkim korijenima, razvijaju se tijekom srednjeg vijeka, renesanse i humanizma".

Kako je objasnila, tematski su obuhvaćeni ključni događaji hrvatske povijesti koji nas deklariraju kao pripadnike zapadnoeuropske zajednice, dok se stilski radi o vrhuncu historicizma, no palača je bila i podloga za razvoj daljnjih modernističkih iskoraka.

Izložba će biti otvorena do 31. siječnja 2021. godine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter