Veliki interes posjetitelja (Snimio Duško Marušić Čiči)
U Gradskoj galeriji Pula preksinoć je predstavljena izložba "Cinemaniac – Misliti film" kustosice Branke Benčić. Izložbom se obilježava 20. izdanje ovog projekta koji je dio popratnog programa 68. Pulskog filmskog festivala. Izložba predstavlja višegodišnju istraživačku platformu koja propituje veze filma, pokretnih slika i suvremene umjetnosti. Ovogodišnje izdanje zamišljeno je kao dokumentacijska izložba, koja će usmjeriti pogled unazad na dosadašnja iskustva i promišljanja različitih tematskih koncepcija – od istraživanja baštine alternativnog, eksperimentalnog i amaterskog filma i video umjetnosti 60-ih i 70-ih u SFRJ.
Uporan i kvalitetan rad
U ime gradskog Upravnog odjela za kulturu i razvoj civilnog društva prisutnima se obratio Eros Čakić koji je rekao da se izložba događa u spomen na uporan i kvalitetan rad na jednom odličnom programu kao i na nekadašnji Multimedijalni centar Luka u kojem se program nekad održavao.
Branka Benčić rekla je da kada su ona i Dean Bertoldi 2002. godine počeli ovu izložbu, tada nitko nije mogao zamisliti koliko će dugo trajati i kako će se sve to razvijati.
- Osnovna ideja je bila povezati suvremenu vizualnu umjetnost i film i pokretne slike umjetnika i razvijati program u dijalogu s filmskim festivalom, u okviru onoga što taj dijalog kao nekakav kontekst može pružiti. U tom smislu kroz Cinemaniac je prošlo više od 150 umjetnika, objavili smo 20 kataloga, oko 200 kartica teksta, onog filmskog mišljenja koje je propisivalo različite pozicije, da li se radi o otkrivanju ili ponovnom sakrivanju neke baštine alternativnog filma ili kinoamaterizma u sklopu festivala MAFAF ili neke samostalne pozicije umjetnika ili smo razvijali dijalog u međuodnosu umjetnosti i televizije i tako propitivali brojne teme kroz 20 godina rada, kazala je Branka Benčić.
Podrška umjetnika i suradnika
Ona je istaknula da ove izložbe ne bi bilo bez velike podrške umjetnika i brojnih suradnika. Spomenula je neke od njih koji su bili prisutni na otvaranju, a to su Miro Ploj, Mladen Lučić, Matija Debeljuh i sve one kojih preksinoć nije bilo poput Mirjane Grahovac.
Izložba ostaje otvorena do 29. srpnja.