BEČ

Izložba japanske umjetnosti iz razdoblja Meiji u Svjetskom muzeju u Beču

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Izložba "Japan u Meiji razdoblju", koja prikazuje više od 200 izložaka iz japanske povijesti umjetnosti, može se od četvrtka razgledati u Svjetskom muzeju (Weltmuseum Wien) u Beču.

"Meiji razdoblje u japanskoj povijesti prijelazno je vrijeme od šogunata u carstvo. Obuhvaća razdoblje od 1868. do 1912. godine. To je bilo razdoblje brze modernizacije i  industrijalizacije države te otvaranja društva svijetu, razdoblje gospodarskog rasta što je dovelo do razvoja Japana u svjetsku silu", rekao je u povodu izložbe direktor muzeja Christian Schicklgruber. Dodao je da je izložba rezultat istraživačkog rada bečkog Weltmuzeja i Nationalnog muzeja japanske povijesti.

"Izložba dokumentira povijest i priče iz japanske povijesti umjetnosti", naglasio je.

Izložba predstavlja više od 200 eksponata iz japanske povijesti (skulpture, fotografije, ukrašene škrinje, glazbene instrumente, brončane keramičke i porculanske vaze, figure, lepeze, tkanine, dekorativne mačeve samuraja pa sve do cvjetnih ukosnica za kosu) najviše iz razdoblja Edo (1603.-1868.), koji u Meiji razdoblju, kako je rekao Schicklgruber, "više nisu bili potrebni pa ih je Heinrich von Siebold mogao povoljno sakupljati i kupovati". 

U središtu izložbe je velika skulptura Bude u zlatnoj boji s dva dječaka koji sjede, što je po japanskom vjerovanju bio znak blagostanja, rekla je kustosica izložbe Bettina Zorn.

Heinrich von Siebold došao je u Japan vrlo mlad, s ocem njemačkim liječnikom i istraživačem, te tamo ostao veći dio života i bavio se prevodilačkim radom.

Bogatu zbirku japanskih predmeta i umjetničkih djela poklonio je austrijskom caru Franji Josipu, a danas je ona temelj istočnoazijske zbirke Svjetskog muzeja u Beču.

Kako je rekla Zorn, zbirka Heinricha von Siebolda prvotno je obuhvaćala 20.000 eksponata, 10.000 je poklonio 1888. Franji Josipu, a od toga Svjetski muzej posjeduje 5000 eksponata, dok je druga polovica u bečkom Prirodoslovnom muzeju i Muzeju primijenjene umjetnosti.

Izložba ostaje otvorena do 10. svibnja, a uz nju će se održati brojne popratne kulturne manifestacije, glazbene priredbe, radionice te međunarodni simpozij početkom travnja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter