(M. RIMANIĆ)
Izložba, koju potpisuju autorice dr. sc. Ivona Orlić i Tamara Nikolić Đerić, koncepcijski je podijeljena u dva dijela. Prvi dio postava bavi se ritualizacijom dlake, odnosno predstavlja pučka i religijska vjerovanja u moć dlake, ali i značaj koji joj pridaju različite kulture. Drugi dio predstavlja bogatstvo zanata koji se temelje na dlakama poput četkarstva, ovčarstva, izrade madraca, te posebno frizerskog i kozmetičarskog zanata
U Etnografskom muzeju Istre otvorena je intrigantna izložba tematski posvećena suodnosu čovjeka i dlaka. Izložba je koncepcijski podijeljena u dva dijela. Prvi dio postava bavi se ritualizacijom dlake, odnosno predstavlja pučka i religijska vjerovanja u moć dlake, ali i značaj koji joj pridaju različite kulture, na svojoj lokalnoj, mikro razini, tako i na globalnoj i povijesnoj razini. Drugi dio kroz koncept ekonomike dlaka predstavlja bogatstvo zanata koji se temelje na dlakama poput četkarstva, ovčarstva, izrade madraca i slično, a posebno mjesto na izložbi posvećeno je praksama vezanim uz frizerski i kozmetičarski zanat, ali nje izostavljeno ni uljepšavanje dlaka kućnih ljubimca.
Kompleksna tema
Autorice izložbe dr. sc. Ivona Orlić i Tamara Nikolić Đerić u svom su pozdravnom govoru istakle zadovoljstvo realizacijom ove, druge po redu njihove zajedničke izložbe, odnosno suradnjom na istraživanju, promišljanju koncepta i kasnije produkcije ovog kompleksnog zadatka. Uz to ova je izložba i odraz multidisciplinarnog pristupa različitih senzibiliteta koji su se pod dizajnerskom palicom Matka Plovanića iz Studia Sonda uklopili u jasnu i komunikativnu cjelinu.
Brojni suradnici
Ivona Orlić je u ovoj prigodi zahvalila brojnim suradnicima bez kojih ovakva izložba ne bi bila moguća, obzirom na veliki broj intimnih predmeta koji su izloženi. Zahvalila je i ilustratoru Eugenu Slaviku iz Studia Sonda, suradniku na tehničkoj realizaciji postava Draganu Dimovskom, Etnografskom muzeju Zagreb, prevoditeljicama i lektoricama koje su imale težak zadatak približavanja dijalektalnih zapisa publici na dva jezika, te dokumentaristici Nikolini Rusac iz Etnografskog muzeja Istre.
Program otvorenje započeo je sugestivnom svirkom na violini renomiranog pazinskog glazbenika Gorana Farkaša, a taj izbor nije bio slučajan jer su strune gudala izrađeno od dlake konjskog repa.
Okupljene su na otvaranju pozdravili pročelnik Odjela za kulturu Istarske županije Vladimir Torbica, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre dr. sc. Lidija Nikočević i pazinski gradonačelnik Renato Krulčić.
Izložba ostaje otvorena do 1. kolovoza 2019. godine. (Napisao i snimio Mirjan RIMANIĆ)