Predstavljanje ekipe njemačkog filma "Kineski zid" (Snimio Davor ŠIŠOVIĆ)
Najintrigantnija projekcija drugog festivalskog dana bila je ona danskog filma "Slatki život", koji je u filmskom svijetu izazvao pravu buru zbog eksplicitnih scena seksualnog nasilja * U festivalskom press-vrtu se uz kušanje istarskih vina i drugih delicija predstavljaju filmski gosti
Izgleda da su teme međuljudskog povjerenja, solidarnosti i humanosti izbile u prvi plan kao teme i mnogih filmova i popratnih programa ovogodišnjeg Motovunskog filmskog festivala. Tome je uvelike pridonio i atraktivni motovunski gost i ovogodišnji dobitnik nagrade Maverick, švedski redatelj Ruben Östlund, koji je jedan detalj iz svoga filma "Kvadrat" prenio na drevni motovunski kamen.
Test za publiku
Naime, taj je "Kvadrat" najprije bio umjetnička instalacija koja je poslužila za snimanje istoimenog filma, a nakon što je film distribuiran, instalacija "Kvadrata" ponovljena je u Švedskoj i Norveškoj, i sada u Motovunu. U prostoru motovunske gradske lože izgradila ga je scenografkinja Josefin Äsberg, i zatim ga zajedno s Östlundom, uz moderiranje Jurice Pavičića, predstavila publici. Pokušavajući dočarati kako funkcionira "Kvadrat", Östlund je pričao kako je u jednoj od ranijih instalacija publika pozvana da unutar osvijetljenog kvadrata ostavi svoje mobitele i novčanike, od kojih se učas stvorila oveća hrpa, isti poziv u Motovunu međutim nije urodio plodom: svega je nekoliko novčanika i mobitela, i to dosta bojažljivo, odloženo u kvadrat, no narednih će se dana ovom instalacijom i na druge načine testirati razina međuljudskog povjerenja i solidarnosti, pa će biti prilike da se provjeri Östlundova teza da ljudsko društvo, usprkos proklamiranim vrijednostima, i dalje funkcionira kao životinjski čopor.
Najintrigantnija projekcija drugog festivalskog dana bila je ona danskog filma "Slatki život", koji je u filmskom svijetu izazvao pravu buru zbog eksplicitnih scena seksualnog nasilja. Redateljica Isabella Eklof je pred projekciju na pozornici kina Billy rekla kako poštuje i one koji su njezin film pohvalili i one koji su ga osudili, savjetujući onima kojima takve scene izazivaju odbojnost da ga naprosto ne gledaju.
Filmski pub-kviz
Od utorka je počeo funkcionirati festivalski press-vrt u kome se uz kušanje istarskih vina i drugih delicija predstavljaju filmski gosti. Među predstavljenim gostima zanimljivo je izdvojiti mladu, nasmijanu i simpatičnu ekipu crnogorskog filma "Lijenčina". Redatelj Aleksa Stefan Radunović i njegovi suradnici govorili su o svom filmu kojeg su snimili za svega 14.400 eura, za glumce uzimajući prijatelje i članove obitelji.. Novinarima i publici predstavila se i ekipa njemačkog filma "Kineski zid" redateljice Aleksandre Odić. Iako je napravljen kao studentski diplomski film, prihvaćen je u program lanjskog Berlinskog festivala, a pripovijeda o Bosni 20t godina nakon rata.
Hvatajući ritam, motovunski festival iz dana u dan nudi i sve više s filmom povezanih ne-filmskih sadržaja, pa je tako održan filmski pub-kviz kojeg je sastavio i vodio poznati televizijski kvizni lovac, inaše Motovunac, Dean Kotiga; umjetnici koji su se predstavili na izložbi "Zidovi i mostovi" odigrali su Pictionary s festivalskom publikom, na prvim festivalskim javnim tribinama predstavljeni su laureati nagrade 50 godina Mustafa Nadarević i Rade Šerbedžija, počela su i predavanja za buduće filmske profesionalce, a noćni glazbeni programi za najupornije nastavljaju s predstavljanjem berlinske glazbene scene. (Davor ŠIŠOVIĆ)