Muzej Lapidarium u Novigradu donosi tri projekta, a jedan od njih audio priča "'Dajla…e poi ci sei tu Sonja" posvećena sugrađanki 87-godišnjoj Sonji Ritoši * Etnografski muzej Istre u Pazinu u ponedjeljak u 12 sati u pazinskom Kaštelu organizira predstavljanje vodiča za djecu "Predi predi hći moja" autorice Mirjane Margetić
Temom "Muzeji za jednakost: različitost i uključivost", muzeji diljem Hrvatske proslavit će ovogodišnji Međunarodni dan muzeja, koji se obilježava u ponedjeljak 18. svibnja. Mnogi su muzeji zbog koronavirusa morali promijeniti planirane događaje, no prilagodili su se novonastalim okolnostima i organizirali virtualna događanja, izložbe i vodstva, edukativne serijale na društvenim mrežama, digitalna muzejska izdanja, online radionice.
- Hrvatska muzejska scena posljednjih 15-ak godina bilježi u praksi projekte prilagođene najrazličitijim korisnicima s obzirom na dob, razinu edukacije te na druge posebnosti koje ih određuju. Njihov je broj u porastu, a radi se prije svega o inkluzivnim projektima prilagođenim osobama s invaliditetom, od kojih svaka skupina traži poseban pristup, ističe se u najavi Muzejskog dokumentacijskog centra (MDC). Građa iz muzejskog fundusa podložna je prilagodbi i interpretaciji sukladno misiji muzeja te odabiru ciljane skupine korisnika među kojima su i ranjive skupine, osim osoba s posebnim potrebama tu su i ljudi koji zbog siromaštva nisu posjetitelji muzeja.
- Iako je komuniciranje njihovih prava više vezano uz pravne i socijalne institucije, doprinos muzeja može biti prezentacija njihove kulturne baštine uz prigodnu medijaciju teme, napominje se. Inkluzija se nastoji primijeniti na rodno obespravljene osobe, a sve se više govori i o međugeneracijskom nerazumijevanju i inkluzivnim programima koja uključuju djecu, mlade i starije, ističu u MDC-u.
U povodu ovogodišnjeg Međunarodnog dana muzeja, nazvali smo veće muzeje u Istri, raspitavši se hoće li ga i na koji način obilježiti.
Muzej Lapidarium u Novigradu u ponedjeljak u 12 sati virtualno će predstaviti audio priču "'Dajla…e poi ci sei tu Sonja" na stranici www.muzej-lapidarium.hr, a izložba se može razgledati i u muzeju od 19 do 21 sat. Ova audio-vizualna priča posvećena je sugrađanki 87-godišnjoj Sonji Ritoši i njezinoj životnoj priči.
Središnja nit njezine priče je Pula, ali još više Dajla, o kojoj piše s ljubavlju i toplinom. To je ujedno bio poticaj da se novigradski muzej prihvati tiskanja njezina rukopisa i pjesama, a knjigu je sama jednostavno nazvala "Moja priča". Njezini roditelji rođeni su u istarskim selima Funtani i Ladrovićima, emigrirali su iz Istre u prošlom stoljeću, početkom talijanske okupacije. Majka je porodila 21 dijete, a Sonjina sjećanja vode nas kroz četiri državna sistema, sve do današnjih vremena. Knjiga je dopunjena i vizualnim materijalima njezine kćerke, umjetnice Lare Ritoše - Roberts.
U muzejskom prostoru Lapidariuma bit će predstavljen i Projekt Dajla iz 1965. autora Marka Pogačnika (člana slovenske avangardne grupe OHO) i Franci Zagoričnika. Izložbu su zaokružili još jednom pričom iz 70-ih. Riječ je o susretu umjetnika iz Austrije i Jugoslavije u staroj školi u selu Brdo/Berda pored Momjana, a koncipirala ga je 1976. Ursula Krinzinger u dogovorima s Marinom Abramović. Jedan od Brdo'76 projekata čuva se u Lapidariumu, a riječ je o deset radova austrijskog umjetnika Heinza Cibulke. Na novoj izložbi Cibulkine fotografije prati audio zapis muzikologa Alberta Mayra, također jednog od sudionika Brdo'76 .
Etnografski muzej Istre u Pazinu u povodu Međunarodnog Dana muzeja, poziva sve zainteresirane na promociju Vodiča za djecu "Predi predi hći moja" autorice Mirjane Margetić, koja će se održati u ponedjeljak, u 12 sati u pazinskom Kašelu. Riječ je o vodiču kroz zbirku "Proizvodnja tekstila, odjeća i obuća, odijevanje i osobni predmeti".
Arheološki muzej Istre postupno je, od 27. travnja, otvorio vrata svojih galerija 'Sveta srca' i 'C8' i to od 10 do 16.30 sati. U galeriji 'C8' postavljena je izložba "Staklene svjetiljke kroz vrijeme - staklene svjetiljke u Hrvatskoj od 1. do 19. stoljeća", dok se u Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca može pogledati izložba Etnografskog muzeja u Zagrebu "O životinjama i ljudima". Ulaz je slobodan, a u Sveta srca mogu se povesti i kućni ljubimci. Ravnatelj muzeja Darko Komšo kaže da će preksutra u povodu Međunarodnog dana muzeja preko društvenih mreža biti osigurano virtualno vodstvo kroz ove izložbe.
Povijesni i pomorski muzej Istre ponovo se otvara upravo preksutra, na Međunarodni dan muzeja, i to od 9 do 17 sati. Kako saznajemo od ravnatelja muzeja Gracijana Kešca, toga je dana slobodan ulaz za sve posjetitelje, kojima su dostupne tri recentne izložbe: "Čuvari istarskih fresaka", "Alojz Orel - kazališna fotografija" i "O bella, ciao", 75. obljetnica osnivanja Talijanskog partizanskog bataljuna "Pino Budicin".
Muzej suvremene umjetnosti Istre (MSUI), svoja je vrata ponovno otvorio još 28. travnja. Uz stalni postav, posjetitelji za Međunarodni dan muzeja od 10 do 19 sati, uz besplatan ulaz, tu mogu pogledati i samostalnu izložbu pulske arhitektice Brede Bizjak pod nazivom "Ideogram: Tijelo - kuća", a MSUI donosi od 12 sati i virtualne izložbe, rezultate 25. Edukativne muzejske akcije na temu "Ljubav", otvara muzejsku on-line knjižnicu. Kroz video format, album fotografija te online katalog u izdanju Centra savremene umjetnosti Crne Gore, u online programu "Suvremena istarska umjetnost" na Facebook i Instagram profilu MSUI-a (a nakon prošlogodišnjeg izlaganja u Crnoj Gori) bit će zastupljeni autori Tea Bičić, Đanino Božić, Tomislav Brajnović, Đani Celija, Matija Debeljuh, Alen Floričić, Iva Fonović, Aleksandar Garbin, Fulvio Juričić, Zdravko Milić, Oleg Morović, Robert Pauletta, Davor Sanvincenti, Dragana Sapanjoš, SofijaSilvia, Silvo Šarić, Šikuti Machine, Goran Škofić i Bojan Šumonja.
Iako je Muzej grada Rovinja do daljnjeg zatvoren, brojnim će aktivnostima u ponedjeljak obilježiti ovogodišnji Međunarodni dan muzeja. Muzej je pripremio virtualnu izložbu "Spomenička knjižnica Stancoviciana / Biblioteca memoriale Stancoviciana", čije će otvorenje biti upriličeno na Facebook stranici Muzeja u 12 sati. Radi se o virtualnoj izložbi koja predstavlja 24 od 2.896 knjiga koje je barbanski kanonik Petar Stanković/Pietro Stancovich (Barban, 1771. - 1852.) sredinom 19. stoljeća oporučno ostavio Gradu Rovinju i koje su bile jezgra rovinjske Gradske knjižnice (Biblioteca Comunale), otvorene 1859. godine. Izložba, kao i listovi bojanke za najmlađe "Dodaj boje staroj knjizi / Aggiungi colori a un vecchio libro", na temu spomeničke knjižnice, bit će dostupni na mrežnoj stranici Muzeja.
Nakon toga, kao zahvala onima koji su tijekom pandemije koronavirusa bili najizloženiji, Muzej će, u akciji "Anno 2020 Covid 19", od Stožera civilne zaštite Grada Rovinja, rovinjskog Crvenog križa i drugih, na trajno čuvanje preuzeti građu vezanu za pandemiju. Još se jednom aktivnošću Muzej osvrće na pandemijsku situaciju: rovinjski su umjetnici oslikali zaštitne maske i tako ih pretvorili u umjetnička djela.
- One će biti izložene u izlogu Muzeja, pa će ih tako moći pogledati svi prolaznici, kaže v.d. ravnateljica Muzeja Tajana Ujčić.
Narodni muzej Labin s izložbom "Poviješću rudarstva, povijesni događajima vezanim uz proglašenje Labinske republike (1921)" te memorijalnom zbirkom Giuseppine Martinuzzi (1844-1924) otvoren je od 9 do 14 sati.