PREDSTAVLJENA ZBIRKA ČAKAVSKIH PRIČA I PJESAMA "STARI ŠPAHOR" MILOŠA DODIĆA

Arkadijski bijeg ka korijenima istarskog čovjeka

Marko Ljubešić i Miloš Dodić

Marko Ljubešić i Miloš Dodić


Veliko zanimanje je izazvala prva knjiga čakavskog pjesnika i pripovjedača Miloša Dodića "Stari špahor", svečano predstavljena u lovrečkoj galeriji Placa. Netom izašla u nakladi Općine Sveti Lovreč, donosi 28 priča i pjesama, a uredio ju je i za tisak pripremio Marko Ljubešić, docent na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Puli i lovrečki općinski načelnik.

- Vjerojatno je najtočnije reći da se radi o pjesmama u prozi; kod Miloša nije uvijek lako odlučiti je li bolje zapisati priču u stihu ili prozi. Naslovna priča "Stari špahor" je svojevrsna vodilja kroz materijal sabran u ovoj knjizi. Naznačuje svu snagu riječi kojom autor raspolaže, a koja do punog izražaja dolazi kada kazuje svoje priče pred publikom, rekao je Ljubešić pred 70-ak okupljenih na promociji.

Miloš Dodić (1956., Stranići kod Svetog Lovreča) zahvaća neka od općih mjesta tradicijskog života istarskog sela. Iako već desetljećima recitira na smotrama folklora, a gostovao je i u programima Radio Pule i porečkog Radio Centra, "Stari špahor" mu je prva izdana knjiga. Polazi od motiva
koje pamti iz djetinjstva i mladosti - tradicijske poljoprivrede ("Makinjača", "U svate z Galjardinon"), starih igara i običaja koji polako padaju u zaborav, druženja i slobodnog vremena ("Gnjište", "U zimsken štajunu").

Bilježi i promjenu sela uslijed modernizacije i povlačenja stoljetnih navada, često kroz duhovite
opreke i komične momente ("Golf", "Trahtor", "Sikira na motor"). Autorova književna vizija je idilična,
arkadijska. Čitatelja uvodi u magični, iskonski svijet starine i minulih vremena, u kojem nema stresa ni
problema, a ni Facebooka ni Instagrama. Služi se bogatim čakavskim leksikom i frazama pa je izdavanje ove knjige važno i zbog očuvanja lokalnog jezičnog idioma, rekao je uz ostalo Ljubešić.

Na pitanje kako nastaju njegove štorije, samouki pjesnik je odgovorio da - ne zna. Nadahnuće dolazi iz razmišljanja, često dok je zaokupljen drugim poslom, ali i slaganja i kombiniranja u naknadnom radu na pričama, rekao je. Dogodi se i da neku ideju ne stigne zapisati, jer dok dođe do olovke i papira, misao je nestala.

Autori fotografija kojima je zbirka opremljena su Darko Hrastovčak (naslovna), Linda Rioža, Damir Dujmović, Davor Smoković, Kristina Rajko, Živana Selimović, Silena Košara, Ivan Terlević, Eva Šolar i Marina Damjan (portret). Fotografiju iz 1970-ih kojom je ilustrirana "Makinjača" je ustupio Filip Babajko.

Susret je počeo nastupom limene glazbe KUD-a Matko Laginja. Istom je prigodom u galeriji Placa otvorena izložba starih predmeta "Štorije z naših šufiti". Priredili su je Ivan Hrastovčak i Toni Morić.

(V. B.)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama