suvremena umjetnost

60. Art Panoptikum posvećen 19. Međunarodnoj izložbi arhitekture u Veneciji

| Autor: Glas Istre
(Foto: Boris Bogunović)

(Foto: Boris Bogunović)


Šezdeseti Art Panoptikum, program predstavljanja međunarodne suvremene umjetnosti, umjetnika i novih izložbi održat će se u petak, 30. svibnja u 20.00 sati i bit će u cijelosti posvećen prikazu 19. Međunarodne izložbe arhitekture u Veneciji koja je otvorena u subotu 10. svibnja i traje do 23. studenog 2025. Kustos je talijanski arhitekt, inženjer i predavač na MIT-u i Politecnico di Milano Carlo Ratti, a glavna pitanja kojima se bavi su: Kakva će biti klima u budućnosti i kako se arhitektura može prilagoditi tome?

Nazvavši izložbu Intelligens. Natural. Artificial. Collective., Ratti polazi od potrebe za inteligencijom koja se po njemu manifestira u prirodnoj, umjetnoj i kolektivnoj formi te stoga koristi latinsku riječ Intelligens kako bi joj proširio značenje što pojašnjava ovako: „Etimologija riječi gens priziva ideju zajednice i ljudi koji se susreću. Mislim, da postoje mnogi problemi s umjetnom inteligencijom, zabrinut sam zbog problema vezanih uz privatnost, algoritme, pristranosti i stvari koje izmiču kontroli. Ali istovremeno, jedini način na koji se možemo nositi s time jest da pokušamo biti arhitekti budućnosti i da se igramo s tim kako bismo mogli razumjeti ograničenja i rizike”.

Na glavnoj izložbi je tako predstavljen iznimno veliki broj projekata i preko 750 sudionika koji pokušavaju odgovoriti na kustoska pitanja koja se tiču aktualne klimatske krize. Što se tiče nagrada, Zlatni Lav za najbolje sudjelovanje na središnjoj izložbi dodijeljen je za kolaborativni projekt Canal Cafè američkog arhitektonskog ureda Diller Scofidio + Renfro. To je zapravo mali pogon za filtriranje vode iz venecijanskog kanala, a koristi se hibridnom metodom koja objedinjuje biološke i tehnološke elemente. Kao rezultat toga dobiva se voda koja nije samo pročišćena već i obogaćena mineralima te služi za pravljenje espresa na licu mjesta, koji će navodno biti najbolji u Veneciji.

Drugi dio Bijenala tiče se nacionalnih izložbi, gdje se ove godine predstavlja 66 država, od čega 26 u Giardinima, 25 u Arsenalu i 15 po raznim prostorima u Veneciji. Zlatnog lava za najbolje nacionalno sudjelovanje dodijeljen je Kraljevini Bahrain za projekt Heatwave koji reintrepretira tradicionalne metode pasivnog hlađenja tipične za ovu regiju. U izložbenom prostoru postavljen je sustav koji se prilagođava mehaničkom ventilacijom, izvlačeći zrak izvana i usmjeravajući ga kroz mrežu mlaznica na taj način stvarajući mikroklimu koja odražava ekološki etos projekta. Dizajniran kao modularna jedinica, ovaj sustav omogućuje skalabilnu implementaciju u različitim urbanim kontekstima.

Kroz svoj kustoski pristup Carlo Ratti je većim dijelom okupio praktične projekte koji nude konkretna rješenja s ostvarenim projektima, nacrtima i modelima. Na taj način izložba Intelligens. Natural. Artificial. Collective., zapravo poziva na promjenu paradigme arhitektonskog pristupa, prelazeći s ublažavanja klimatskih promjena na prilagodbu, kao odgovor na ubrzanu ekološku i socijalnu krizu, a predstavljeni projekti oblikuju svojevrsni laboratorij takvih praksi od koji neki ističu biološke komponente, drugi se koriste umjetnom inteligencijom i robotikom, a treći rješenje nalaze u kolektivnom pristupu. U svakom slučaju ovogodišnji Bijenale arhitekture u Veneciji pruža pregršt zanimljivih idejnih i visoko tehnoloških rješenja za goruća pitanja opstanka našeg svijeta u srazu s klimatskim promjenama.

Program Art Panoptikum u organizaciji Gradske radionice priprema i vodi Boris Bogunović, a programske aktivnosti Gradske radionice podržavaju Ministarstvo kulture i medija te Grad Pula dok je ulaz na sva događanja besplatan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter