DRUŠTVO ARHITEKATA ISTRE

FOTO / Milanski studenti predstavili urbanističke vizije Uljanika

| Autor: Matea Čelebija


U petak je u prostorima Društva arhitekata Istre otvorena izložba rezultata projektantske radionice studenata arhitekture i urbanizma na milanskoj Politehnici, pod nazivom "Social condensers in Uljanik, Pula".

Novi urbanistički plan

Riječ je o izložbi koja predstavlja izbor projekata i istraživanja koje su razvili studenti arhitekture Politehnike iz Milana, a koji su povezani s otokom brodogradilišta Uljanik. Naime, projektantska radionica potaknula je razmišljanje o rastućoj potražnji za prostorima koji potiču društvena okupljanja u svjetlu postpandemijskog stanja, a cilj joj je omogućiti međugeneracijske aktivnosti i poboljšati integraciju kulturnih aktivnosti s aktivnostima za dobrobit, istovremeno reinterpretirajući nove proizvodne funkcije.

(Snimila Matea Čelebija)(Snimila Matea Čelebija)

Tako su studenti osmislili novi urbanistički plan za otok Uljanik i gradsku obalu, istovremeno projektirajući vertikalni toranj, "društveni kondenzator" koji bi, kako je opisano, komunicirao sa složenošću grada.

- Tema je vrlo atraktivna i svima nama nudi jedan otvoren pogled neovisan od lokalnih ograničenja, odnosno na koji način se grad može stvarati te na koji način možemo razmišljati o dopunjavanju i iskorištavanju postojećih struktura, kazao nam je Aleksandar Ćelović, dopredsjednik Društva arhitekata Istre.

- Studenti su prethodno radili u Splitu i u Rijeci s temama ne samo brodogradilišta i buduće namjene, već traženja varijanti za oporavak tog područja i poticanja gradotvornosti. To, i potencijal lokacije, ih je zapravo navelo da za sljedeći projekt izaberu Pulu, kazao nam je Ćelović

(Snimila Matea Čelebija)(Snimila Matea Čelebija)

Organizatori su istaknuli da je odabrana lokacija značajna zbog svoje složene funkcionalne baštine, sociopolitičke vrijednosti te teritorijalne i povijesne stratifikacije. Naime, ističe se kako ga njegova složenost i ekološka krhkost čine bitnim mjestom za promišljanje o mogućnostima suvremenog urbanog dizajna i arhitekture, kao i o ulogama novog produktivnog grada u Europi.

Studenti su tijekom ove radionice aktivno surađivali s lokalnim institucijama i arhitektima kako bi se projektantski prijedlozi što više utemeljili na stvarnim sociopolitičkim i urbanim uvjetima Pule. A upravo su studenti istražili i nekoliko strategija za razvoj Uljanika i postavili vertikalni "društveni kondenzator" u sinergiji s postojećim strukturama, istovremeno spajajući baštinu prošlosti s inovacijom progresivne društvene revitalizacije lokacije.

(Snimila Matea Čelebija)(Snimila Matea Čelebija)

Jedan od profesora koji je prisustvovao otvaranju izložbe, Pierre-Alain Croset, kazao je Glasu Istre da su studenti prije početka radionice posjetili Pulu te sudjelovali u raspravama i radionicama, a napravili su i video intervjue koje se također može vidjeti na izložbi.

Kako nam je kazao profesor, izuzetno je zadovoljan te iznimno ponosan na svoje studente i njihove radove. Posebno ga, kaže, dojmi to što studenti dolaze od svakud, točnije, iz dvadeset zemalja, a opet jako lijepo međusobno surađuju.

Centar za život

Croset nam je također kazao da Uljanik posjeduje ogroman potencijal te da je jedinstven.

(Snimila Matea Čelebija)(Snimila Matea Čelebija)

- Pula ima krasnu povijest. Rođena je u vrijeme Rimskog carstva čemu svjedoče ovi prekrasni spomenici. Kasnije se kroz povijest nadograđivala i vidi se utjecaj drugih kultura. Grad ima ogroman potencijal za razvoj dobre arhitekture. Uljanik je jedinstven. Ovaj otok, kao dio grada u sredini zaljeva, je nešto jedinstveno, kazao je te objasnio potencijalna viđenja Uljanika:

- Radili smo viziju kako Uljanik može biti strateški novi centar za život u Puli, u dijalogu s povijesnim centrom. Uljanik nudi mogućnost drukčijeg pristupa proizvodnji i industriji, što je izuzetno važno, ali ne samo to. Vidimo ga i kao prostor za kulturne, edukativne i znanstvene funkcije, mjesto susreta, učenja i javnog života, kazao je Croset

Izložba ostaje otvorena do 6. lipnja, a moguće ju je razgledati radnim danima od 17 do 20 sati.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter