ljetna škola arhitekture

FOTO / U Grožnjanu gostovali arhitekti iz dalekog Japana

| Autor: Glas Istre
(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)

(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)


Od 29. srpnja do 6. kolovoza u Grožnjanu održana je Međunarodna ljetna škola arhitekture koja je obuhvatila studentsku radionicu, izložbu o radu Tezuka arhitekata, te ciklus gostujućih predavanja međunarodno priznatih arhitekata i praksi.

Voditelji ovogodišnje radionice bili su svjetski poznati arhitekti Takaharu i Yui Tezuka koji su svojom specifičnom metodologijom i fokusom na lokalne karakteristike Grožnjana mentorirali studente arhitekture i dizajna iz Hrvatske, Srbije i Austrije. Tema ovogodišnje radionice je nevidljivi grad za djecu s ciljem da se fokus prebaci s vizualnog na osjetila koja su kod djece izraženija nego kod odraslih.

(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)

Djeca su sposobna prepoznati zvuk na višim frekvencijama nego odrasli, njihove uši sličnije su onim divljih životinja nego kod odraslih. Iznad 20 KHz, tijelo prenosi vibracije kroz kosti do središnje kralježnice, a najdublji dio mozga šalje kemijski signal gornjoj dermalnoj površini mozga. Djeca drukčije mirišu proljetni vjetar i drugačije dodiruju površinu kamenja.

Ove godine zadatak je bio pronaći nevidljivi grad koji mogu vidjeti ili doživjeti samo djeca, istraživanje paralelnog svemira u kojem smo prije živjeli. Na radionici su sudjelovali studenti arhitekture i dizajna iz Zagreba, Splita, Osijeka, Novog Sada i Beča koji su svoje koncepte materijalizirali kroz privremene instalacije na ulicama i trgovima Grožnjana.

(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)

(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)

Uz radionicu otvorena je i izložba posvećena desetljeću Tezuka u Grožnjanu. Takaharu i Yui Tezuka prvi su se put pridružili radionici u Grožnjanu 2013. godine. U međuvremenu su postali redoviti posjetitelji Grožnjana i profesori radionice. Ovog ljeta došli su po deseti put, a povodom obljetnice je i organizirana izložba o njihovom radu. Izložba je koncipirana u tri dijela: izbor projekata, pregled radionica kojih su mentorirali te doživljaj Grožnjana kroz izložbu akvarela.

Iako njihov katalog radova obuhvaća stotine projekata i realizacija u je prikazan je izbor radova koji su vezani uz radionicu i posjete Tezuka Grožnjanu i Istru. Dječji vrtić Fuji i Muzej prirodnih znanosti Matsunoyama bili su opsežno i često prikazani tijekom radionica.

(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)

Fushi resort vjerojatno je ovdje prezentiran po prvi put u manje formalnoj atmosferi nakon predavanja. Neki od njihovih projekata nastali su pod utjecajem Grožnjana, poput crkve Bancho koja je inspirirana crkvom sv. Vincenta. Slavna Niijima Junior College Chapel koja je izabrana za najbolju crkvu 2022. crpila je inspiraciju iz pergole u obližnjoj Taverni, a rukom crtana pročelja ukupne duljine preko pedeset metara dobrim dijelom su nastali u Grožnjanu.

Radionicu i izložbu pratio je ciklus večernjih predavanja koje su bila otvorenog tipa i često privlačila i lokalnu publiku iz Istre. Svoje radove su prezentirali poznati arhitekti i Slovenije. Boris Matić iz ureda Scapelab prezentirao je projekt Cukrarne u Ljubljani. Ana Kreč i Jure Hrovat iz kolektiva Svet Vmes, pokazali su vlastiti pristup projektiranju arhitekture namijenjene obrazovanju.

(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)(Foto: Ljetna škola arhitekture u Grožnjanu)

Sara Božanić, utemeljiteljica Instituta za transmedijski dizajn, prezentirala je participativni projekt u kojem su djeca sudjelovala u planiranju budućnosti grada. Aktualno stanje arhitekture u Hrvatskoj i regiji prezentirano je serijom predavanja i razgovora sa mladim arhitektonskim praksama koji upravo počinju realizirati neke od najvažnijih projekata u Hrvatskoj. Svoje prakse i pristupe su predstavili Dora Lončarić (Nekoliko), Marko Gusić (Argu), Erik Jurišević i Silvija Shaleva (Konntra), te Krešimir Renić (ONDA).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter