PAZIN

FESTIVAL SEDAM DANA STVARANJA: Od grafike do psihologije, fotografije, performansa…



Programom "Upravo stvoreno" završen je u pazinskom kaštelu 15. Festival sedam dana stvaranja. Ovim se tradicionalnim programom predstavljaju ostvarenja nastala tijekom sedam dana rada umjetnika u festivalskim radionicama.

Tijekom sedam dana od 12. do 18. kolovoza u sklopu festivala djelovale su radionice analogne fotografije, pod mentorstvom Svena Stilinovića, kreativne psihologije s mentorom Goranom Poropatom, zatim radionica filmskog eksperimenta Kinokluba Zagreb i radionica dubokog tiska koji je vodila umjetnička skupina "Lab for Print 43" iz Italije.

"Upravo stvoreno" otvoreno je u LG galeriji Društva likovnih stvaratelja Pazin izložbom fotografija nastalih tijekom Sedam dana stvaranja i izložbom fotografija dokumenata performansa Vesne Stilinović "Čak i slovo" koji se po dva sata svakog festivalskog dana, u ukupnom trajanju od 14 sati, odvijao u pazinskim javnim prostorima. Predstavljajući rad Vesne Stilinović, David Belas, spiritus movens festivala, rekao je kako autorica njime bilježi svakodnevnicu sjedeći u javnim prostorima, poput prosjakinje, nudeći publici, prolaznicima, jasne poruke. Rezultate rada fotografijom su dokumentirali Željko Bobanović Don Bobo i polaznici foto radionice.

- Njihovim radom secirano je i sublimirano što se događalo tijekom performansa, a to, kako je rekao Belas, svjedoči i uči poniznosti, volji i pameti.

Po otvaranju izložbe radova radionice analogne fotografije program je nastavljen u kaštelu i to izložbom radionice kreativne psihologije i radionice dubokog tiska. Iako je u početku bilo zamišljeno da se ove radionice održavaju odvojeno spontano je došlo do njihova združivanja. Tako su grafičari naučili nešto o psihologiji, a psiholozi o grafici. Naime, nije cilj ove radionice nije bilo isključivo stvaranje umjetničkog djela već i promatrati postupak njegova stvaranja. Tako su autori izrađujući matrice i praveći njihove otiske na papiru preispitivali sami sebe i svoja nova iskustva, pojasnio je Goran Poropat, voditelj radionice kreativne psihologije.

Ovime je zapravo dostignut i jedan od ciljeva ovog festivala, dodao je Belas, koji cijelo vrijeme propituje je li važniji postupak, put stvaranja umjetničkog djela ili samo djelo kao dokument postupka stvaranja, mišljenja, promišljanja i konačne materijalizacije misaonog postupka. Na izložbi su osim radova bile izložene i matrice, koje su sastavni dio grafičkog postupka, ali se obično na izložbama ne izlažu. Tako je publika osim samog radova imala prigode, kao dokument pogledati i sredstva koja su korištena u njihovom nastajanju.

Na Festivalu sedam dana stvaranja uvijek su zanimljivi i uradci radionice filmskog eksperimenta, koja je ove godine djelovala pod mentorstvom Lovre Čepelaka, Zorka Sirotića i Vedrana Šuvara. Tako su i ove godine polaznici radionice snimili nekoliko filmova različite tematike od onih koji se bave preuzimanjem uloga do onih koji istražuju prostor, međusobne odnose i stvaralačke procese. Festival je glazbenim performansom "Controlling live electronics while playing the drum set" zaključio porečki udaraljkaš Alex Brajković, koji je ovim radom magistrirao na amsterdamskom Konzervatoriju. Naime, radi se o zanimljivom projektu tijekom kojeg Brajković izvodeći glazbu na setu bubnjeva istodobno, na računalima i elektroničkim sredstvima programira glazbu koja zajedno s trenutno izvodećim dionicama stvara jedinstvenu kompoziciju. Ovim doista zanimljivim uratkom zaključeno je ovogodišnje 15. izdanje Festivala sedam dana stvaranja tijekom kojeg je publika mogla svjedočiti i uživati u mnogim umjetničkim djelima koje se bave istraživanjima i prezentacijom nekonvencionalnih umjetničkih praksi.

Takav je bio i početak festivala ispred poznatog pazinskog bufetta "Bunker" gdje je su Kiko Tacabanda iz Italije izveli glazbeni performans stvarajući glazbu na upotrebnim plastičnim i metalnim predmetima. Na cijevima, spremnicima i sličnim predmetima. Ela Štefanac i Nives Žarković predstavile su se foto-izložbom "Tragovi", a Branimir Norac izuzetno zanimljivim glazbenim performansom "Krletka za proljeće" u kojem je Brajično pismo pretočio u ambijentalnu skladbu za klavir. Od glazbenog dijela programa treba izdvojiti uvijek inovativnog australskog multiinstrumentalista Trevora Browna, koji je nastupio i s Henrijem Marićem, te Baibu Dekena latvijsku koja izvodi ambijentalnu elektro-pop glazbu.

Bogat je bio i filmski program tako je publika mogla pogledati filmove Davora Sanvincentija "Skoro ništa: i dalje noć", Maure Batarilović "Nikad te nisam vidjela s ovim očima", Josipe Škrapić "Pesce fermo", Monike Rusak "Zauvijek" i Tee Hatadi "Cenzura sreće", te "Šetnja po potoku" Dragana Družete i Gorana Jedrejčića. Performans je najčešći umjetnički medij na Festivalu sedam dana stvaranja, a između ostalih prošli se tjedan u Pazinu moglo pogledati izvedbe Josipe Bubaš, Pina Josipa Ivančića i Neva Lukić "Trio za opnu, zvono i nebo", Ženskog performativnog kolektiva Sramota "Tri stupa srama: ukrašavanje, skrivanje i teret", te Ivančićev performans "Tanac - hommage Plesu mrtvaca". Tijekom svih sedam dana festivala Matko Abramić izvodio je performans „Reci mi riječ i napisat ću ti pjesmu“, a pokraj buffeta "Bunker" središnjeg prostora festivalskih događanja Željko Bobanović Don Bobo održao je izložbu "Philosophia perennis - religioznost ili, i mistika". Don Bobo je s Darkom Brajkovićem Đepetom Njapom predstavio zajedničku umjetničku akciju "Bučine koštice 2005.-2018.". Prilično veliko zanimanje, ali i raspravu izazvalo je predavanje Tonija Erdfelda "Kreativni procesi".

No, nije nedostajalo ni zabave, a najžešće je svakako bila "Punk svečanost" na kojoj su nastupili "Hell Padrino" i "Sabotaža" iz Pazina i "Ogenj" iz Koprivnice. Na koncu, nakon tjedan dana, može se reći da su organizatori, udruge "Veliki mali čovjek" i "MIG", ispunile očekivanja i ostvarile još jedan zanimljiv festival koji osim što obogaćuje i oplemenjuje kulturno ljeto u Pazinu afirmira nove umjetničke prakse i mlade umjetnike koji u Pazinu tijekom sedam dana mogu uživati u slobodi umjetničkog izražavanja i svoje rezultate podijeliti s publikom koju njihova djela vesele i oplemenjuju. (Napisao i snimio Mirjan RIMANIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter